Pieprz cayenne – sproszkowany owoc papryki rocznej („Capsicum annuum”) – od wieków była wykorzystywana jako doskonała przyprawa kulinarna, a być może jest najcenniejszą rośliną leczniczą, ze względu na niżej wymienione właściwości. 

Ostre papryczki (Kapsaicyna) są idealną profilaktyką antynowotworową

Badania naukowe dowiodły, że bogate w witaminy A, C i B-kompleks, a także w wapń i potas papryczki cayenne mogą odbudować tkanki w żołądku i usprawniają perystaltykę jelit. Ponadto, papryczki te działają jak katalizator i zwiększają skuteczność innych ziół i metod leczenia raka.

Czy kiedykolwiek podczas jedzenia ostrych chipsów i salsy „wyszczypało i wykręciło” Cię w nosie? Pieprz cayenne rozgrzewa ciało i stymuluje wydzielanie śluzu z dróg oddechowych. Jeśli kiedykolwiek jadłeś świeżą ostrą papryczkę, przekonałeś się na własnej skórze, że oczyszcza zatoki i powoduje pocenie się. 

W 2004 roku, Sanjay Srivastava K. i jego współpracownicy (University of Pittsburgh School of Medicine) przeprowadzili badania, podczas których zdrowe i nowotworowe komórki trzustki poddali działaniu kapsaicyny – aktywnego składnika cayenne. Stwierdzili oni, że związek ten zakłóca funkcję mitochondriów i indukuje apoptozę (śmierć komórki) komórek nowotworowych bez wpływu na prawidłowe komórki trzustki! Wyniki badań zostały opublikowane w kwietniu 2005 roku, w wydaniu  Innovations Report, w którym dr Srivastava stwierdziła: „Nasze wyniki wskazują, że kapsaicyna jest silnym środkiem przeciwnowotworowym, indukuje apoptozę komórek nowotworowych i nie powoduje znacznych szkód wśród normalnych komórek trzustki, co potencjalnie wskazuje na możliwość wykorzystania tego środka w celu leczenia raka trzustki.

Pieprz cayenne Chilli zmniejszają ryzyko nowotworów

W artykule zatytułowanym „Według badań, ostra papryka zabija komórki rakowe prostaty” dr Soren Lehmann z Cedars-Sinai Medical Center i UCLA School of Medicine stwierdziła: „Kapsaicyna dziesiątkuje komórki raka prostaty. Aż 80% komórek rosnącego raka prostaty u myszy zginęło w wyniku apoptozy. „Naukowcy w Japonii wykazali również, że pieprz cayenne może znacznie spowolnić rozwój nowotworu prostaty i jest doskonałym dodatkiem do alternatywnego leczenia raka dla tego typu nowotworu. ‚

Wypowiedź  dr. John R. Christopher z 2016r.  „W ciągu mojej trwającej 35 lat praktyki lekarskiej, nigdy nie straciłem pacjenta z powodu ataku serca. A to dlatego, że przytomnym, z zachowanym oddechem pacjentom podawałem herbatę z pieprzu cayenne (1 łyżeczka na szklankę gorącej wody).

Warto przeczytać  W organizmie aspartam przekształca się w rakotwórczy formaldehyd

Oprócz doznań smakowych, pieprz cayenne okazuje się przydatny w leczeniu otyłości. Wyniki jednego badania wykazały, że spożycie 10 gramów pieprzu cayenne z posiłkami obniża apetyt i zwiększa metabolizm tłuszczów.

Wiele osób ma w robaki lub inne pasożyty Jednym z prostszych sposobów na pozbycie się ich jest napój z pieprzu cayenne pity jako codzienny nawyk. Napełnij szklankę wodą lub sokiem, a następnie dodaj 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne, w kolejnym kroku dobrze wymieszaj i wypij.

Jak widać, moc lecznicza pieprzu cayenne jest zadziwiająca. Oczywiste zatem, że jest to „cudowna przyprawa”, której właściwości zdrowotne są udowodnione naukowo! Według dr Richard Schulze: „Jeśli chcesz w swoim życiu wesprzeć się tylko jedną rośliną leczniczą, postaw na pieprz cayenne. Nic innego się z nim nie równa” 

UWAGA !

Jeżeli masz wrzody żołądka, nietolerancje kapsaicyny lub zabrania ci lekarz prowadzący, absolutnie nie stosuj tej przyprawy

 

 

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA