Liście pokrzywy bogate są w chlorofil i masę składników mineralnych, spośród nich wyróżniamy: żelazo, chrom, cynk, miedź, magnez, krzem, kobalt i wapń. Zawierają również witaminy: A, E, C, K.

Pokrzywy są przede wszystkim silnym środkiem przeciwzapalnym, który przyczynia się do ograniczenia działania cytokin, jednych z kluczowych komponentów stanu zapalnego w organizmie. Ziele pokrzywy jest bardzo pomocne w zapobieganiu przewlekłych bólów głowy, gardła, infekcji zatok, zmęczenia, wypływa korzystnie na diabetyków. Przynosi ulgę oskrzelom, przy przewlekłym kaszlu i gruźlicy. Pokrzywy są wystarczająco silne, aby wyeliminować zakażenia wirusowe i bakteryjne. Działają jako środek moczopędny, usuwając nadmiar cieczy w organizmie. Przynoszą ulgę w kwestiach trawiennych, w szczególności przy wzdęciach, nudnościach i refluksie.

Herbata z pokrzywy

Herbata z pokrzywy jest silnym wzmacniaczem odpornościowym i ma zdolność do neutralizowania toksycznych antygenów w organizmie. Wspomaga też układ hormonalny, w tym śledzionę, tarczycę i trzustkę. Działa korzystnie na wątrobę, serce, nerki oraz zapobiega infekcjom dróg moczowych oraz pęcherza, pomaga ograniczyć oddawanie moczu w nocy. Herbatka świetnie się sprawdza jako płyn do oczyszczenia jamy ustnej, działa kojąco na dziąsła i zabiega gromadzeniu się płytki nazębnej.

Świeże, dzikie pokrzywy można znaleźć rosnące jako chwasty na ogródku, łąkach, polach. W innych postaciach występuje jako sok, herbata, nalewka, krem, lub w kapsułkach.

Pokrzywa na wzmocnienie włosów

Kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów zawierają często dużą ilość substancji chemicznych, które czasem okazują się szkodliwe dla naszego zdrowia. Gdy masz problem z włosami lepiej zwrócić się do producentów naturalnych, bądź domowych receptur. Istnieje masa sposobów, które mogą przywrócić włosom blask i połysk.

Dzięki dużej zawartości żelaza, karotenu i witamin z grupy B, pokrzywa bardzo dobrze wpływa na kondycję włosów. Jest powszechnie stosowana w leczeniu chorób skóry, co wzmacnia skórę głowy.

Poniżej znajdziesz kilka przepisów na naturalne ekstrakty do pielęgnacji włosów:

Wodny ekstrakt z pokrzywy:

Do szklanki wrzącej wody wrzucić około łyżkę suszonych rozdrobionych liści pokrzywy. Przecedzić wywar po upływie godziny. Wcieraj w skórę głowy przy wilgotnych, umytych włosach. Stosuj 1-2 razy w tygodniu.

Wywar z pokrzywy i łopianu:

Do wrzącej wody dodaj 2 łyżki starego suchego korzenia łopianu i 2 łyżki liści pokrzywy. Gotuj przez około 10 minut. Odcedź, a następne nałóż na umyte włosy pozostawiając do wyschnięcia.

Nalewka z pokrzywy

Umyj kilka razy świeże liście pokrzywy, a następnie oblej wrzątkiem. Kolejno zmiel i zalej dziesięciokrotną ilością alkoholu. Zamknij szczelnie w szklanym naczyniu i pozostaw w ciemnym miejscu. Po tygodniu wyciśnij i odcedź pokrzywę. Gotową do zastosowania nalewkę wcieraj w skórę głowy 1-2 razy w tygodniu.