Czy jedzenie ekologiczne jest zdrowsze ?

Podziel się ze znajomymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Nasze zdrowie zaczyna się w jelitach. Dlatego skupiamy się na bakteriach jelitowych, które odgrywają ważną rolę w procesie odchudzania. Proces odchudzania wiąże się z otyłością i nadwagą, które są źródłem większości chorób cywilizacyjnych. Badania naukowe potwierdzają, że w naszym organizmie zwłaszcza w jelitach musi znajdować się więcej dobrych niż złych bakterii, wtedy tworzą one właściwą mikroflorę. Jeżeli ten proces jest zachwiany i bakterii złych jest więcej niż tych dobrych dochodzi do różnych procesów chorobowych. Aby temu zapobiec - stosujemy probiotykoterapię. Probiotykoterapia- jest celowana i ustalona w oparciu o rzeczywisty układ mikroflory jelitowej, który gwarantuje skuteczne i znacznie szybsze wyleczenie naszego organizmu. Więcej na szkoleniu tutaj 

Na zdjęciu pokazany jest niewielki asortyment owoców ekologicznych.
Coraz więcej badań naukowych pokazuje, jak metody upraw ekologicznych cheap jerseys mogą mieć wpływ na wartość  odżywczą produktów spożywczych. 

Często decyzje o dokonaniu zakupu tego czy innego produktu podejmujemy w ułamku sekundy, kierując się zazwyczaj kryterium ceny.

Jesteśmy w galerii handlowej i Профессиональное patrząc na owoce czy warzywa ekologiczne pokazane jak na zdjęciu zastanawiamy się dlaczego są one o kilka złotych droższe od tak samo deel wyglądających tradycyjnych owoców czy warzyw nieraz atrakcyjniej wyglądających od tych ekologicznych. To samo dotyczy ekologicznego mięsa czy mleka.
Pytamy siebie niejednokrotnie – co ja właściwie wiem o produktach ekologicznych ?

Naukowcy starają się odpowiedzieć na to pytanie. Wyniki w wielu badań naukowych opublikowanych w tym tygodniu w British Journal of Nutrition dodają nam dowody, że produkcja ekologiczna może zwiększyć ilość składników odżywczych w żywności.

W badaniach stwierdzono, że nabiał ekologiczny i mięsa zawierają około 50 % więcej kwasów tłuszczowych omega-3. Wzrost ten jest wynikiem odżywiania się zwierząt na ekologicznych łąkach uprawianych ekstensywnie , bez używania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Wyniki tych badań oparte są na danych zebranych z ponad 200 studiów i badań przeprowadzonych w USA.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

Motywator Dietetyczny

 

 

snp:motywator
VideoBlog: www.motywator.tv
insta: https://www.instagram.com/motywator.tv/

_________________________________________
ej dowodów, że ekologiczne metody uprawy mogą mieć korzystny wpływ na wartość odżywczą produktów spożywczych.
Do takich należą opublikowane w 2014 r. w British Journal of Nutrition wyniki, które mówią, że uprawy ekologiczne – marchewki, brokułów, jabłek i jagód – mają znacznie wyższe stężenie różnych antyoksydantów i innych substancji korzystnych dla naszego organizmu. Wyniki te oparte są o badania ponad 300 badań.
Według nich uprawy ekologiczne mają o 50 % więcej antyoksydantów i flawonoidów w porównaniu z tradycyjnymi uprawami. Antyoksydanty są wholesale jerseys związkami, które występują w takich owocach i Social warzywach o kolorach niebieskich, fioletowych i czerwonych np. jagody, borówki amerykańskie, papryka czerwona , pomidory czy buraczki.
Przynoszą one wiele korzyści dla organizmu w tym efekty przeciwzapalne co skutecznie pozwala odeprzeć wiele chorób.
Różnice między uprawami ekologicznymi i konwencjonalnymi – na korzyść ekologicznych , wynikają także ze sposobu zaopatrywania roślin: w azot ( N ) ,
fosfor ( P ) , potas ( K ) , magnez ( Mg ) i inne mikro składniki . W uprawach tradycyjnych dostarcza się stabilne dawki azotu i innych składników z nawozów sztucznych . W uprawach ekologicznych, które polegają w dużej mierze na płodozmianie i kompostowaniu resztek pożniwnych, dostępne jest zazwyczaj mniej azotu .
W rezultacie rośliny ekologiczne rosną wolniej ale wytwarzają więcej wtórnych metabolitów roślinnych , posiadających prozdrowotne właściwości.
Uprawy ekologiczne wykazują także niższy poziom stężenia pestycydów oraz metali ciężkich jak kadm , który naturalnie występuje w glebie.

Ustalenia Carlo Leiferta , profesora rolnictwa w Newcastle i współautora
najnowszych badań – sugerują faktycznie istnieją korzyści z kupowania i jedzenia żywności ekologicznej. Z jego badań dotyczących upraw roślin, produkcji mięsa i mleka sugerują, że przestawienie się na ekologiczne owoce, warzywa, mięso i produkty mleczne zapewni znacznie większe ilości przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega-3.

Jak wybrać dobre szczepy probiotyczne: - czytać etykiety w których powinne być wymienione dobre szczepy które są przebadane i uznane w których jest podana przynależność gatunkowa i numer patentu. Więcej na szkoleniu tutaj 

Reasumując – spożywanie żywności ekologicznej, zazwyczaj droższej przynosi o wiele więcej korzyści dla naszego OB/GYN zdrowia, niż spożywanie żywności konwencjonalnej, zazwyczaj tańszej. W efekcie końcowym będziemy zdrowsi
(co dla każdego powinno być bezcenne ).
Patrząc z perspektywy długiego i zdrowego życia okaże się tańsze – mniejsze wydatki na leczenie, mniej strat cheap jerseys z powodu niezdolności do pracy, więcej czasu na relaks i wypoczynek.