Orzechy laskowe i ich wpływ na Twoje zdrowie

Czekolada z pełnymi orzechami laskowymi, a może krem z tymi orzechami – wariacji pozwalających się delektować tym smakiem jest naprawdę mnóstwo. Pozwól się wciągnąć w orzechowy świat, bo to naprawdę konkretne źródło substancji, których każdy Twój organ potrzebuje do życia! Co dobroczynnego znajdziesz w orzechach laskowych?

Czym są orzechy laskowe?

Orzech laskowy to owoc leszczyny – drzewa, które od wieków wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach życia. Orzechy leszczyny zamknięte są w twardej, brązowej łupinie, wewnątrz której skrywa się niewielki orzeszek o bardzo charakterystycznym, słodkim smaku.

Gdy dojrzewają, otoczone są charakterystyczną zieloną otoczką strzępiastą na końcu. Kwiaty leszczyny kwitną bardzo wczesną wiosną i herbatki zaparzane z nich uważane są za niezwykle zdrowe i odżywcze. Z giętkich, lekkich gałęzi leszczyny swego czasu produkowało się na przykład beczki, ale i inne wyroby. 

Z czego składa się orzech laskowy?


Orzechy laskowe
628 kcal / 100g

Białko 14.95 g
Tłuszcz 60.75 g
Węglowodany 16.7 g
Błonnik 9.7 g
Woda 5.31 ml

To bardzo duże bogactwo witamin, minerałów i innych składników bioaktywnych, które pomogą Ci utrzymać zdrowie i urodę.

Rzecz jasna, jak każdy orzech są kaloryczne, gdyż składają się głównie z tłuszczów, takich jak kwas oleinowy i inne z grupy omega-6 i omega-9, bardzo korzystne dla zdrowia. Oprócz tłuszczów, orzech laskowy ma też sporo białka i węglowodanów, oraz pokaźną ilość błonnika

Z witamin należy wymienić oczywiście: 

– witaminę młodości

– E, rozpuszczalną w tłuszczach

–  witaminę B1, B6

kwas foliowy

Dodatkowo orzechy to dobre źródło:

– magnezu

– magnanu

– miedzi

– fosforu

– cynku

To pierwiastki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśniowego czy kostnego. 

Uwaga – kwas fitynowy!

W orzechach laskowych znajduje się jedna z najpowszechniejszych w przyrodzie substancji antyodżywczych, czyli kwas fitynowy. Osłabia on wchłanianie żelaza czy cynku z orzechów.

Nie powinno Cię to jednak odstręczać od jedzenia orzechów laskowych, a jedynie pamiętać, by tych pierwiastków dostarczać sobie poza orzechami jeszcze w innych źródłach, i nie w jednym posiłku z produktami spożywczymi zawierającymi kwas fitynowy. 

W jaki sposób jedzenie orzechów laskowych przybliża Cię do zdrowia?

Sam wiesz, że każdy deser z dodatkiem orzechów laskowych od razu zyskuje na smaku. Ale nie tylko z tego powodu warto wzbogacić o nie swoją dietę!

Kopalnia przeciwutleniaczy

Witamina E oraz związki fenolowe, które znajdują się w orzechach, mają bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia i urody. Zapobiegają procesom starzenia się, ale również nowotworzenia, czy zmniejszają stany zapalne będące przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Największe stężenie przeciwutleniaczy jest w brązowej, cienkiej osłonce orzecha. Jest ona jadalna, więc jeśli tylko możesz – wybieraj orzechy laskowe w tej właśnie postaci.

Proantocyjanidyny to kolejna klasa przeciwutleniaczy, bardzo skuteczna w ochronie organizmu przed stresem oksydacyjnym, a co za tym idzie – przed powstawaniem niektórych rodzajów nowotworów.

Dodatkowo wysoka zawartość manganu w tych orzechach sprawia, że ryzyko raka jest jeszcze mniejsze, ponieważ mangan wspomaga funkcje pewnych enzymów zmniejszających uszkodzenia oksydacyjne.

Przyczyniają się do zdrowia serca

Jeśli chcesz mieć zdrowe serce – jedz częściej orzechy laskowe. Oprócz zdrowych tłuszczów o działaniu przeciwzapalnym, oraz przeciwutleniaczy cofających procesy starzenia organizmu, orzech laskowy ma także sporo błonnika, a ten obniża cholesterol.

Potas i magnez dodatkowo poprawiają przewodnictwo elektryczne w mięśniu sercowym, przez co orzechy wydają się kompleksowym dla zdrowia serca produktem spożywczym. Badania wskazują na korzystny wpływ spożywania 29-65 gramów orzechów laskowych dziennie na poprawę markerów sercowych.

Mają właściwości przeciwzapalne

Dziś już wiadomo, że choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca czy miażdżyca to w dużej mierze zasługa stanów zapalnych toczących się po cichu gdzieś w organizmie.

Spożywanie wysokiej zawartości związków o charakterze przeciwzapalnym, zawartych właśnie w orzechach laskowych, pomoże zwalczyć zapalenie we wczesnym stadium i nie dopuści do rozwoju poważnych chorób. Konkretnie, częste spożywanie orzechów laskowych u badanych osób przyczyniło się do zmniejszenia poziomu białka C-reaktywnego, podstawowego markera stanu zapalnego o wysokiej wrażliwości.

Rzecz jasna, w przypadku osób z zespołem metabolicznym niezbędne jest jedzenie orzechów laskowych połączone z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną. 

Obniżają poziom cukru we krwi

Choć orzechy laskowe zawierają sporo węglowodanów, to wysoka zawartość tłuszczów, białek i błonnika sprawia, że wchłaniają się one stosunkowo powoli. Tym samym obniża poziom cukru we krwi na czczo i zwiększa wrażliwość na insulinę. Osoby cierpiące na insulinooporność mogą dzięki tej przekąsce nie dopuścić do zachorowania na cukrzycę, oczywiście pod warunkiem, że będą dbać też o inne aspekty zdrowej diety i aktywność fizyczną. 

Jakie orzechy wybierać?

Chyba najsmaczniejszym połączeniem są orzechy z czekoladą, na przykład w postaci kremu kakaowo-orzechowego, czy czekolady mlecznej z pełnymi orzechami. Warto jednak kombinować z różnymi innymi deserami, na przykład:

  • Mielić orzechy ze skórką na drobny proszek i dodawać jako część mąki w czekoladowych lub waniliowych ciastach czy piernikach
  • Miksować całe prażone orzechy na masło orzechowe i podawać z waflami ryżowymi
  • Pokruszone orzechy mogą stanowić świetną posypkę do ciast, lodów, puddingów
  • Możesz też spróbować mleka orzechowego – namaczać orzechy, blendować i przeciskać przez gazę do uzyskania smakowitego mleczka
  • Fantastycznie smakują oblane czekoladą i posypane… pikantnymi przyprawami – chilli czy cynamonem

Uwzględniaj w swojej diecie niewielkie ilości różnych gatunków orzechów każdego dnia, a wzmocnisz swoje zdrowie i przekonasz się, że zdrowe odżywianie może być również smakowite!