Tarczyca znajduje się w przedniej części szyi i jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego w ludzkim organizmie, który kontroluje wrażliwość hormonów. Gruczoł kontroluje również stopień zużycia energii i syntezę białka.

Tarczyca odgrywa niezastąpioną rolę w organizmie. Sygnały o tym jak się czujemy mogą często płynąć właśnie z tarczycy. Być może czujesz się ociężały, zmęczony, miewasz lęki i czujesz się niezdolny do utraty wagi. Zazwyczaj w takiej sytuacji ludzie sięgają po leki, które tylko tłumią te objawy ale nie dają odpowiedzi skąd się biorą problemy ze zdrowiem.

Co niszczy tarczycę ?

Metale ciężkie

takie jak aluminium, rtęć, ołów i arsen są bardzo toksyczne i mają tendencję do gromadzenia się bezpośrednio w tarczycy. Szczególnie groźnym i najczęściej występującym pierwiastkiem jest rtęć. Większość ludzi nosi w sobie ten metal „dzięki” dentystom. Przyczyną tego zanieczyszczenia organizmu są opiłki metali.

Niebagatelną rolę odgrywają też szczepionki i skażenie środowiska . Ludzie, u których stwierdzono wysoki poziom rtęci – często cierpią z powodu autoimmunologicznej choroby tarczycy.

Stres

Jest jednym z głównych problemów związanych z tarczycą. Jeśli jest permanentnie zestresowany, twój organizm produkuje duże ilości kortyzolu, który jest hormonem stresu. Istnieje duża zależność między tarczycą i nadnerczami dlatego problemy z jednym gruczołem mogą mieć wpływ na działanie drugiego.

Najlepszą sposobem byłoby nauczenie się panowania nad stresem aby w trudnych sytuacjach. Wiemy, że nie jest to takie proste. Pomocne mogą się okazać naturalne zioła pomagające zmniejszyć skutki stresu (zioła na stres), olejki eteryczne, lub medytacja, która działa uspokajająco.

Fluor

Który jest często używany w wodzie pitnej i paście do zębów wpływa negatywnie na organizm poprzez zmniejszenie aktywności tarczycy.

Badania wykazały, że leki zawierające fluor w rzeczywistości obniżają funkcje aktywności tarczycy. Aby zmniejszyć ilość toksyn używaj filtrów do wody i myj zęby naturalnymi produktami, takimi jak olej kokosowy czy olej z drzewa herbacianego.

Toksyny środowiskowe

Istnieje wiele czynników środowiskowych, które negatywnie wpływają na tarczycę. Niektóre z tych niebezpiecznych substancji chemicznych stosuje się codziennie, a na niektóre narażeni są jedynie ci, którzy mają z nimi kontakt w swojej pracy. W naszym kraju niestety swoje  trzy grosze dokłada smog do powstawania stanów zapalnych i osłabienia układu odpornościowego.

Pestycydy

Badania dowodzą, że nawet niskie dawki pestycydów mogą prowadzić do bardzo poważnych skutków zdrowotnych. Zatrucie organizmu środkami chemicznymi stosowanymi w gospodarstwach rolnych ma olbrzymi wpływ na działanie tarczycy i hormony przez nią produkowane ( szczególnie poziom tyroksyny ) i może w konsekwencji prowadzić do raka tarczycy.

Izoflawony

Są powszechnie spotykane w produktach sojowych. Negatywny wpływ soi na działanie tarczycy można zaobserwować u grup społecznych, które bardziej niż inne narażone są na niedoczynność tarczycy. Do tej grupy zalicza się głównie kobiety, które wchodzą w okres przekwitania.

W wyniku eksperymentów przeprowadzonych na zdrowych ludziach, których karmiono nasionami soi stwierdzono, że spożywanie zbyt dużych ilości soi zawierającej izoflawony negatywnie wpływa na pracę tarczycy. Po miesiącu doświadczeń – wzrosło u nich stężenie TSH (utrzymało się w górnych granicach normy).

Po upływie trzech miesięcy u połowy badanych osób pojawiło się wole, a także objawy, które mogłyby wskazywać na niedoczynność gruczołu tarczowego. Osoby, które poddane zostały badaniom cierpiały z powodu zaparć i narzekały na senność i ogólne osłabienie oraz zmęczenie. Objawy te ustąpiły w ciągu miesiąca po zakończeniu kuracji sojowej.

Nadchloran potasu

Stosowany jest do produkcji materiałów pirotechnicznych takich jak fajerwerki i paliwa rakietowego.

Występuje też w układach uruchamiających poduszki powietrzne w samochodach. Ta niebezpieczna substancja jest stosowana na całym świecie i łatwo może przedostać się do wody. Może być przyczyną niedoczynności tarczycy.

Jak widać w zasięgu ręki istnieje wiele niebezpiecznych substancji, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie naszej tarczycy a tym samym na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.