To czy Egipcjanie wiedzieli, że aloes zawiera 200 biologicznie czynnych substancji nie wiem. Wiemy jednak, że starożytny Egipt uznawał aloes, za świętą roślinę nieśmiertelności. Współczesne badania potwierdzają biologiczną moc tej rośliny. Okazuje się, że aloes działa pozytywnie na nasze DNA.

Aloe vera – jak może Ci pomóc?

Aloe vera to bardzo popularna i efektowna roślina doniczkowa. Ceniona jest jednak nie tylko z uwagi na swoje walory dekoracyjne, ale także kosmetyczne i zdrowotne. A konkretnie – w jaki sposób może wpłynąć na zdrowie i urodę?

Czym jest aloes?

Co to jest aloes? Aloe vera, czyli aloes zwyczajny, to bylina o charakterystycznych liściach i kwiatach, pochodząca z Afryki i Azji Mniejszej – czyli regionów o suchym klimacie, w którym jej zdolności przetrwania są kluczowe. Liście aloesu są wydłużone, spiczaste i wyrastają z ziemi tworząc swoiste pęki. Na ich krawędziach znajdują się niewielkie kolce. W 96% jej liście składają się z wody – po przełamaniu widoczne są „poduszeczki” wypełnione płynem. Aloe vera w odróżnieniu od innych roślin z rodziny Aloeceae czyli aloesowatych, nie jest pod ochroną – jest rośliną uprawną oraz doniczkową. W sprzyjających warunkach może zakwitnąć i jest zapylany przez ptaki. Wytwarza wtedy długi pęd kwiatostanowy z dzwonkowatymi kwiatami w kolorze pomarańczoworóżowym. Z reguły liście nadają się do zbioru po 3-4 latach wegetacji. Wtedy mają najwyższe stężenie biologicznie aktywnych składników – głównie flawonoidów. 

Z czego składają się liście aloesu?

Aloes ma bardzo charakterystyczny skład, z którego wynikają jego właściwości:

woda 96%

błonnik 73%

kwasy tłuszczowe 2,9%

aminokwasy (w tym 7 egzogennych, poza tryptofanem)

– polisacharydy, które tworzą substancję śluzową żelu aloesowego

witaminy: C, z grupy B

– kwasy organiczne: bursztynowy, cytrynowy, cynamonowy, salicylowy, winowy, jabłkowy, oksycynamonowy

saponiny 3%

– przeciwutleniacze, w tym polifenole: kwas synapowy, kwercetyna, kaempferol, apigenina, kwas protokatechowy, katechina, kwas wanilinowy, rutyna, mirycetyna, kwercetryna, i inne

minerały: sód, potas, magnez, wapń, fosfor

Jaki jest wpływ aloesu na zdrowie?

Choć aloe vera jest uznawany za roślinę o dobroczynnych właściwościach i bogatym składzie, to nie poleca się go w dużych ilościach. Dlaczego? Z uwagi na silnie przeczyszczające właściwości. 

W odchudzaniu

Aloes może pomóc w przyspieszeniu przemiany materii, oczyszczeniu jelit ze złogów. 

W zaparciach

Bardzo wysoka zawartość błonnika oraz wody sprawia, że sok z aloesu sprawdza się w leczeniu zaparć. Ale uwaga – zbyt częste stosowanie go może powodować nadmierne przeczyszczenie jelit i spowodować problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Dlatego zaleca się, by ewentualne doustne kuracje aloesem lub produktami z aloesu przeprowadzać w małych dawkach i nie długotrwale – maksymalnie około miesiąca. Najlepiej stosować aloes leczniczo, a nie profilaktycznie, to znaczy dopiero wtedy, gdy doznajemy zaparcia lub gdy zjedliśmy coś bardzo ciężkostrawnego. 

W uzupełnianiu niedoborów

Wysoka zawartość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy w soku z aloesu może wpłynąć korzystnie na uzupełnienie ich braków w organizmie, wciąż jednak należy pamiętać o umiarze – to przede wszystkim zbilansowana dieta ma dostarczać niezbędnych składników odżywczych.

W zapobieganiu nowotworom

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy prawdopodobnie może korzystnie wpłynąć na profilaktykę nowotworową, jednak potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić skuteczność aloe vera w tym zakresie.

W dbaniu o urodę

Polifenole w bogatym składzie znajdujące się w aloesie mogą poprawić naszą urodę, a także zadbać o nawilżenie „od wewnątrz”. Dzięki witaminom i przeciwutleniaczom może się udać utrzymać poziom wolnych rodników w normie, i tym samym zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. 

Jak przyjmować aloes?

Z wodą

Picie wody zawsze jest podstawą dobrego wyglądu, zdrowia i samopoczucia. Przyjmowanie soku z aloesu, choć bogatego w wodę, nie oznacza zwolnienia z wypijania 2 litrów wody dziennie! Wręcz przeciwnie. Aby wszystkie składniki aktywne zawarte w aloesie mogły zadziałać odtruwająco i oczyszczająco, konieczne jest „wypłukanie” toksyn, a ono odbywa się głównie przez nerki, czyli właśnie dzięki wypijanej wodzie. Dla uzyskania maksymalnych korzyści z picia soku aloesowego, należy połączyć jego picie z wypijaniem właściwej ilości płynów i zbilansowaną dietą.

Oszczędnie

Należy wypijać maksymalnie 50 ml soku aloesowego dziennie, a zaczynać jego picie od jeszcze mniejszych ilości – na przykład 10-15 ml dziennie. 

Jak wybrać dobry sok z aloesu?

W sprzedaży można spotkać bardzo różne produkty aloesowe do picia, i jak w wielu innych przypadkach duże znaczenie będzie tu miała cena. Za około 5-7 złotych za 1,5 l można zakupić w marketach „napój aloesowy”. To nie jest dobrej jakości produkt – ma on w swoim składzie zaledwie ułamki procent zawartości prawdziwego miąższu z aloesu, a jego główny składnik stanowi cukier, regulatory kwasowości, i konserwanty

Prawdziwy aloes jest dość trudny do zabutelkowania, ponieważ w ciągu około 24 godzin od ścięcia zaczyna on tracić swoje właściwości. Dlatego wymaga szybkiej stabilizacji i przetworzenia na sok. W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością można spotkać soki o zawartości 90-100% czystego soku z aloesu, i one będą produktem godnym uwagi. Cena za butelkę 1 l takiego soku wynosi jednak zwykle powyżej 60 złotych. Dużo? To zależy – jeśli weźmie się pod uwagę, że można go spożywać w oszczędnych ilościach, taka butelka może wystarczyć nawet na miesiąc kuracji. 

Jak wykorzystuje się aloes dla urody?

Aloes jest znany przede wszystkim z umiejętności retencji dużych ilości wody. Pod tym względem zachowuje się jak klasyczny sukulent – gromadzi w swoich tkankach całą wypitą wodę i zużywa ją na swoje potrzeby bardzo oszczędnie. Gruba warstwa wosku na powierzchni liści uniemożliwia parowanie, a zatem taki aloes tak naprawdę nie potrzebuje ani częstego podlewania, ani szczególnie korzystnych warunków pogodowych – przetrwa nawet susze. Gdyby tak nasza skóra potrafiła zatrzymywać w sobie wodę na tak długo i nie poddawać się niekorzystnym czynnikom atmosferycznym… Właśnie tak może się stać, gdy zaczniesz stosować produkty na bazie aloesu!

  Aloes potrafi doskonale nawilżyć skórę, i przez to łagodzi wiele dolegliwości spowodowanych jej przesuszeniem. Ma również właściwości przeciwzapalne, dlatego warto stosować go przy każdym rodzaju cery – suchej, normalnej, trądzikowej, dojrzałej. Kobiety bardzo cenią sobie zwyczajny żel aloesowy, który świetnie zastępuje kremy i balsamy, a także może stanowić bazę do domowych kosmetyków – na przykład maseczek. 

Jeśli masz możliwość, postaw sobie doniczkę z aloesem w swojej kuchni, sypialni czy gdziekolwiek masz ochotę. Jego małe wymagania pielęgnacyjne sprawią, że nie będziesz mieć z nim kłopotu, a w skrajnych sytuacjach – na przykład przy zaparciach albo w sytuacji mocnego wysuszenia skóry, będziesz mieć remedium na te dolegliwości dosłownie pod ręką!