W schudnięciu, poprawie zdrowia i utrzymaniu prawidłowej masy ciała ogromną rolę odgrywają Twoje nawyki. Zauważ, że to w większości one kształtują Twoje nieprawidłowe żywienie. Podjadanie chipsów przed telewizorem, bezmyślne sięganie po kolejną porcję ciasta tylko dlatego, że leży obok… Z pewnością mógłbyś wymienić takich nawyków przynajmniej kilka. One zdecydowanie osłabiają Twoją motywacje do schudnięcia. Sposobem na to, by trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe może być stopniowe zastępowanie złych przyzwyczajeń dobrymi. Na przykład piciem wody z sokiem limonkowym.

Dlaczego właśnie woda?

Przecież nawadnianie się jest naturalnym odruchem organizmu, zapobiegającym odwodnieniu. Wydawać by się mogło, że nie potrzebujemy stałego przypominania o piciu – to chyba oczywiste. Okazuje się jednak, że nie do końca, bo wiele osób wciąż uważa, że wystarczy pić cokolwiek. Rzeczywiście, być może wypicie puszki napoju gazowanego chwilowo zaspokoi pragnienie, ale naszemu organizmowi nie chodzi o ten rodzaj nawodnienia. W pracy z osobami otyłymi lub cierpiącymi na zespół metaboliczny problematyczne bywa odzwyczajenie ludzi od picia wyłącznie tego co bardzo słodkie. Trudno jest uświadomić im, że napoje gazowane nie stanowią sposobu na zaspokojenie pragnienia ani nawodnienie, pomimo że też składają się z wody. Potencjalne korzyści ze spożywania wody w tej formie zostają storpedowane przez ogromne ilości cukru zawarte w takich napojach!

W nawadnianiu organizmu chodzi o to, by pić to, co dla niego korzystne – czyli płyny zawierające jak najwięcej czystej wody z naturalnymi dodatkami. Dlatego wybieraj raczej wodę z mrożonymi owocami, gdy jest upał, niż chłodzone napoje gazowane lub soki z kartonów, zawierające mnóstwo cukru. Dzięki temu dostarczysz sobie tego, co jest Ci potrzebne, a nie zaśmiecisz ciała zbędnym cukrem. 

Jak woda wpływa na funkcje organizmu?

Każda komórka naszego ciała jest wypełniona wodą, w której zawieszone są różne organelle, spełniające swoje funkcje w środowisku wodnym. Do prawidłowego działania komórek niezbędne jest właściwe ich nawodnienie. Wtedy mogą im być dostarczane niezbędne składniki odżywcze, co wpływa na optimum ich wydajności. 

Dla uświadomienia sobie powagi sytuacji warto wiedzieć, że już łagodne odwodnienie, definiowane jako utrata około 5% płynów, wpływa negatywnie na funkcje poznawcze. Zaczyna boleć głowa, czujemy pragnienie, cierpimy na brak koncentracji. Takie odwodnienie łatwo można wyleczyć, po prostu wypijając szklankę wody lub izotoniku, i zdecydowanie warto to robić, sięgając po wodę każdego dnia i pijąc kilka łyków nawet co pół godziny. 

Dlaczego nie inne napoje?

Woda jest dla naszego organizmu idealna, szczególnie gdy się odchudzamy. Jest neutralna pod względem pH, bezsmakowa (więc łatwo się do niej przyzwyczaić), nie zawiera kalorii. Gdy wybieramy sok, słodzoną herbatę, kawę lub inny napój, oprócz wody dostarczamy organizmowi również dodatkowych kalorii, cukru, kofeiny lub innych składników, które niekoniecznie muszą być pożądane w procesie odchudzania. Zakładając, że należy wypijać 8 szklanek płynów dziennie, jeśli zamiast wody będą to soki – wtedy dostarczysz sobie dodatkową porcję cukru pomnożoną razy 8. Nieodpowiedni wybór płynów w czasie odchudzania może więc zaważyć na jego rezultatach!

A jeśli nie odpowiada Ci smak czystej wody, możesz wzbogacić ją odrobiną soku z limonki i świeżą miętą, co jest nawet lepszym rozwiązaniem!

Co zawiera sok z limonki?

Dlaczego warto sięgać po wodę limonkową?

Kilka świeżych limonek w koszyku na owoce to patent na to, aby wdrożyć do swojego życia zdrowy nawyk. Warto też korzystać z dzbanków filtrujących do wody. W kilka minut uzdatniają one wodę z kranu (która nawet bez filtrowania w wielu miastach świetnie nadaje się do picia). Tym samym nie musisz robić zapasów wody butelkowanej i nie możesz mieć wymówki, że picie dużych ilości wody kosztuje tak wiele! Warto mieć w domu również bidon na wodę, wtedy możesz nosić ją zawsze przy sobie w torebce czy plecaku i nie dopuszczać do odwodnienia, nawet łagodnego. Plasterek limonki wciśnięty do butelki wody poprawi jej smak, a kilka listków mięty doda orzeźwiającego charakteru. To korzyści, które odniesiesz z noszenia przy sobie i regularnego popijania wody z limonką:

Zapobiegniesz odwodnieniu

To bardzo oczywiste, ale jak się okazuje – nie dla wszystkich. Gdy wychodzimy do miasta i nie mamy przy sobie niczego do picia, chętniej sięgamy po niezdrowe napoje kupione w przypadkowych miejscach. Albo wręcz w ogóle rezygnujemy z picia, co prowadzi do lekkiego odwodnienia. Może ono skutkować pogorszeniem samopoczucia czy bólami głowy i wpływa negatywnie na naszą wydajność. Nosząc wodę zapobiegasz wielu negatywnym skutkom upalnego dnia!

Odmłodzisz swoją skórę

W soku z limonki znajdziesz przeciwutleniacze w postaci witaminy C i E, a także flawonoidy. Nawet niewielkie jego ilości, za to serwowane regularnie, pozwolą zapobiec stresowi oksydacyjnemu, a tym samym szybkiemu starzeniu się skóry. Te składniki stymulują proces powstawania kolagenu, który wypełnia ewentualne ubytki w skórze i zapobiega zmarszczkom. Zanim udasz się na zabiegi medycyny estetycznej lub zostawisz fortunę u kosmetyczki, wypróbuj domowe, naturalne metody poprawiania stanu swojej skóry – zacznij od nawadniania jej od wewnątrz!

Wpłyniesz na swoje trawienie

Pomimo kwaśnego smaku limonki mają zasadowe pH. Pomagają ślinie rozkładać pokarm i wpływają na jego lepsze strawienie w żołądku i jelitach. Mogą być pomocne również przy zaparciach, ponieważ pobudzają czynności wydalnicze jelit. Również przy objawach refluksu żołądkowego picie widy z limonką bywa pomocne – wystarczy wypić ciepłą wodę z sokiem na pół godziny przed posiłkiem, by unormować pH i zapobiec przedostawaniu się kwaśnej treści pokarmowej w górę przełyku. 

Wspomożesz odchudzanie

Kwas cytrynowy zawarty w soku z limonki pomaga w lepszym metabolizowaniu tłuszczów, a tym samym wspiera odchudzanie. Oczywiście nie oznacza to, że popicie burgera z frytkami szklanką wody limonkowej sprawi, że będziesz chudł w oczach. Może to być jednak jeden z Twoich zdrowych nawyków, które w zestawieniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną pozwolą Ci utrzymać dobrą sylwetkę.

Uregulujesz cukier

Limonki mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że spowalniają wchłanianie cukru do krwioobiegu. Pijąc wodę z limonką zamiast słodkich napojów nie doświadczysz nagłych skoków cukru, a w późniejszym czasie szybkiego spadku glukozy. 

Zmniejszysz ryzyko chorób serca

Wysoka zawartość magnezu i potasu, cennych elektrolitów, wspomaga pracę serca. Dodatkowo woda limonkowa może wspierać procesy obniżania ciśnienia krwi, a jak wiadomo, nadciśnienie jest jednym z czynników chorób sercowo-naczyniowych. 

Zmniejszysz ryzyko nowotworów

Jeśli chcesz uniknąć zachorowania na raka, a każdy tego chce, musisz dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Zawarte w soku z limonką przeciwutleniacze mają zdolności zmniejszania stresu oksydacyjnego i neutralizowania wolnych rodników odpowiadających za powstawanie nowotworów. Tym samym picie wody z limonką jest w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.

Zmniejszysz stany zapalne

W wodzie z limonką znajdują się duże ilości witaminy C, która ma właściwości przeciwzapalne. Może to spowodować zmniejszenie objawów zapalenia stawów. Oprócz tego alkaliczne pH pomaga zmniejszać poziom kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy jest produktem rozpadu puryn w organizmie i jego nadmiar może powodować dnę moczanową. Zapobiegać jej można właśnie poprzez spożywanie alkalicznych produktów, czy chociażby nawyk popijania wody limonkowej.

Podsumowując

oda z limonką jest nie tylko smacznym, ale też zdrowym nawykiem. Gdy przyzwyczaisz się do jej kwaskowatego smaku, z pewnością będziesz chętnie popijać ją każdego dnia, z korzyścią dla siebie. Oprócz zapewnienia organizmowi odpowiedniego nawodnienia, dostarczysz sobie również wielu cennych składników mineralnych, witamin i przeciwutleniaczy