Postaw na naturalne spalacze tłuszczu!

Tabletki gwarantujące szybkie chudnięcie bez wyrzeczeń to rzeczywiście coś, czego wiele osób potrzebuje – a przynajmniej tak im się wydaje. Niektórzy są przekonani, że nie są w stanie schudnąć klasyczną metodą redukcji kaloryczności i zwiększonej aktywności fizycznej, dlatego sięgają po spalacze tłuszczu, których producenci prześcigają się w zachętach do ich stosowania. Dużo korzystniej jednak będzie dla Ciebie, jeśli zamiast nich sięgniesz po naturalne produkty, które również są w stanie spalać tłuszcz.

Dlaczego spalacze tłuszczu są dla Ciebie złe?

Zawierają one w dużych dawkach składniki, które dają bardzo silny efekt termogenezy, czyli przyspieszenia metabolizmu poprzez podniesienie temperatury ciała. Dodatkowo, miks składników aktywnych w takich tabletkach powoduje hamowanie apetytu i przyspiesza spalanie tłuszczu, co rzeczywiście może dawać spektakularny efekt utraty masy ciała. Rzecz w tym, że takie spalacze bardzo często, a właściwie nawet zawsze, powodują efekt jojo. Niewłaściwie dawkowane albo stosowane u bardziej wrażliwych na ich działanie osób, mogą nawet doprowadzić do problemów z sercem, oddychaniem czy kłopotów neurologicznych, które finalnie mogą skończyć się nawet śmiercią! 

Dlaczego takie produkty nie są wyłączone ze sprzedaży?

Uświadamianie osób podatnych na reklamy spalaczy tłuszczu jest bardzo ważne, ponieważ mogą one nieświadomie przyczynić się do zrujnowania własnego zdrowia, chcąc schudnąć w krótkim czasie. Takie produkty są legalne i swobodnie można je kupić, ponieważ nie podlegają one tak ścisłej kontroli jak leki, i niestety pod względem prawnym jest tu jeszcze bardzo dużo pracy do wykonania. 

Jak zastąpić spalacze tłuszczu podczas odchudzania?

W spalaczach bardzo często występują naturalne substancje, jednak w dużych dawkach, i często w ciekawych kombinacjach dających skumulowane efekty. W normalnej diecie również możesz stosować te same substancje, które pomogą Ci schudnąć, a nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu. Nade wszystko zalecany jest umiar – nawet gdy chodzi o spalacze naturalnie występujące w żywności. Dla utrzymania długotrwałych, zadowalających efektów odchudzania dużo bardziej opłacalna jest powolna, lecz sukcesywna utrata masy ciała tradycyjnymi sposobami, niż szukanie drogi na skróty! 

Kofeina

Gorąca kawa z samego rana to nie tylko sposób na wskrzeszenie energii i pobudzenie szarych komórek do pracy. To również sposób na to, by w naturalny (i przy okazji przyjemny!) sposób pobudzić spalanie tłuszczu.

Badania wykazują, że kofeina zwiększa metabolizm nawet o 16% w ciągu dwóch godzin. Jej działanie zdaje się być korzystniejsze w wypadku osób szczuplejszych (mających mniej do zrzucenia) niż z większą nadwagą.

Problematyczna wydaje się być jedynie kwestia przyzwyczajania organizmu do działania kofeiny. Jeśli jesteś kawoszem, prawdopodobnie mała czarna nie działa już na Ciebie tak pobudzająco do spalania tłuszczu. Bezpieczne maksimum to około 3 filiżanki kawy (250 ml) dziennie. Dla zwiększenia efektu nie zaleca się spożywać więcej, ponieważ kofeina jest alkaloidem mającym działanie toksyczne w nadmiernych ilościach. Dotyczy to również mocnej kawy czy energetyków. Nie trzeba łykać kofeiny w tabletkach, aby przyspieszyć swój metabolizm!

Zielona herbata

Czasami w sprzedaży dostępne są specjalne kapsułki z ekstraktem z zielonej herbaty, które mają bardzo zdrowotne, a także pobudzające tłuszcz do spalania właściwości. Takie suplementy mogą być pewnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią smaku tego gatunku herbaty.

Odpowiedzialny za spalanie tłuszczu związek znajdujący się w liściach zielonej herbaty to galusan epigallokatechiny (EGCG), ale również kofeina. Te dwa związki działają synergicznie – jeden wzmacnia działanie drugiego – dlatego zielona herbata jest tak skuteczna w przypadku odchudzania.

Połączenie tych dwóch składników pozwala spalić o 65 kalorii dziennie więcej niż sama kofeina! Warto więc w ciągu dnia popijać zieloną herbatę dla orzeźwienia, smaku, pobudzenia i przyspieszenia termogenezy! Można też łykać ekstrakt z zielonej herbaty, jednak jej picie w tradycyjnej postaci 

Serwatka białkowa

Białko jest makroskładnikiem bardzo skutecznym w spalaniu tłuszczu, co wykazują liczne badania. Jego główne działanie odchudzające polega na zwiększaniu obecności hormonów sytości, co zapobiega kompulsywnemu podjadaniu. Jednocześnie obniża ono hormon głodu, grelinę. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość białka, jeden z posiłków lub część większego posiłku można zastępować dobrej jakości odżywkami białkowymi. Trzeba jednak pamiętać, że one również zawierają kalorie, więc nie można ich dodawać do głównych posiłków, lecz same w sobie mają stanowić przynajmniej sporą część jednego z nich. Odżywki białkowe obejmują serwatkę, kazeinę, białko sojowe, konopne i inne – mają one różny skład i różne dawkowanie. 

 Błonnik

Co prawda nie jest on klasyczną turbosubstancją przyspieszającą metabolizm czy spalającą tłuszcz, ale bardzo pomaga w odchudzaniu. Są dwie frakcje błonnika – rozpuszczalna i nierozpuszczalna. W badań wynika, że włókno rozpuszczalne, znajdujące się na przykład w owocach jagodowych, może zwiększać poziom hormonów sytości oraz obniża poziom hormonu głodu. Oprócz tego włókno rozpuszczalne spowalnia dostarczanie substancji odżywczych w procesie trawienia do jelit, przez co opóźnia ich wchłanianie i wydłuża okres sytości po posiłku. Z łatwością możesz dostarczyć sobie tej frakcji błonnika jedząc surowe warzywa i owoce, ale możesz także posłużyć się suplementami: glukomannanem lub preparatem z babki płesznik.  

Johimbina

Jest to substancja pozyskiwana z afrykańskiego drzewa Pausinystalia yohimbe, dostępna także w postaci suplementu diety. Najczęściej stosuje się ją jako afrodyzjak, ale można również potraktować jako naturalny spalacz tłuszczu. Johimbina blokuje działanie receptorów adrenergicznych, przez co stymuluje ona przedłużenie procesu przetwarzania tłuszczu na paliwo.

Badania wykazują, że 10 mg johimbiny przyjmowane 2 razy dziennie pozwala spalić o 2,2% tkanki tłuszczowej więcej w ciągu 3 tygodni procesu odchudzania.

Należy jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu johimbiny – powoduje ona utrzymywanie wysokiego poziomu adrenaliny. Niestety, jest to związane z możliwymi działaniami niepożądanymi – podwyższonym ciśnieniem, atakami paniki i niepokoju, nudnościami. 

Podsumowując – nie istnieje „magiczny środek” pozwalający jeść na co się ma ochotę i chudnąc bez wyrzeczeń. Pamiętaj, że tylko naprawdę ciężka praca daje satysfakcjonujące, widoczne efekty! Dlatego nie bój się pracować nad swoją sylwetką! Oczywiście wspomagaj się naturalnymi substancjami, które pomagają w odchudzaniu, ale nie licz na to, że cokolwiek pomoże Ci przejść przez te drogę szybko, łatwo i efektownie! To musi być tylko Twoja własna praca – na szczęście nie musi ona być ciężka, jeśli odpowiednio przygotujesz się do odchudzania!