1. Surowy Miód

Miód jest naprawdę niesamowity! Najlepiej kupować go z lokalnych źródeł. Naturalny, surowy miód jest pełen aminokwasów, witamin z grupy B, minerałów, enzymów, przeciwutleniaczy i związków przeciwbakteryjnych. Surowy miód zawiera także pyłek pszczeli i propolis, które przyczyniają się do podwyższania jego skuteczność jako środka uodporniającego, na gojenie ran i antybiotyku.

Surowy miód ma dość imponujące spektrum zastosowań:

  • zmniejsza kaszel
  • zmniejsza powikłania pooperacyjne (np. po zabiegu usuwania zaćmy)
  • działa przeciwbólowo (np. po usunięciu migdałków)

Surowy miód jest także skuteczny przeciwko szczepom MRSA (opornych na metycylinę Staphylococcus aureus). Dowody wskazują, że Miód Manuka z Nowej Zelandii ma najwyższą zawartość methylglyoxalu – substancji czynnej w miodzie, która posiada silne działanie przeciwbakteryjne wobec MRSA.

 Wiele badań pokazuje, że miód na ogół wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, jak podano powyżej. Miód jest niesamowity, a jeśli szukasz pomocy w leczeniu MRSA, zdecyduj się na Manuka.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

2. Olej z oregano

Dowiedziono, że olejek z oregano ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, jak również antyoksydacyjne. Jest również skutecznym środkiem dezynfekującym.

W sezonie przeziębień i grypy, zaleca się przyjmować profilaktycznie 1, 500mg  dziennie pod postacią kapsułek, a przy ostrych infekcjach 3, 500 mg dziennie (w podzielonych dawkach). Można również rozważyć stosowanie 1-2 kropli olejku z oregano rozcieńczonego w łyżeczce innego oleju (oliwa, olej kokosowy, migdałowy) na miejscowe ogniska grzybicy. Kilka kropel dodanych do inhalacji może pomóc zmniejszyć przekrwienie zatok i zakażenie.

 

3. Olej kokosowy

Cieszący się dużym zainteresowaniem olej kokosowy posiada właściwości przeciwbakteryjne, głównie za sprawą kwasów tłuszczowych takich jak laurynowy, dekanowy i kaprylowy.

Olej kokosowy jest świetny w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń skóry (nawet egzemy – atopowego zapalenia skóry). Staphylococcus aureus jest jedną z najbardziej typowych bakterii żyjących na skórze, dość odporną na standardowe leki, mimo to olej może sobie z nią poradzić! Ponadto zmniejsza wyprysk, dzięki czemu można ograniczyć stosowanie antybiotyków i sterydów.

 

4. Czosnek

Posiada spektrum właściwości przeciwbakteryjnych. Miejscowo olej z czosnku może być stosowany przy zakażeniach grzybiczych. W 90-cio dniowym badaniu z wykorzystaniem wyciągu z czosnku wykazano, że stosowanie go znacznie skraca czas trwania choroby.

 

5. Jeżówka (Echinacea purpurea i Echinacea angustifolia)

Warto mieć to zioło pod ręką w początkowych stadiach przeziębienia i grypy. Jeżówka posiada właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i antyseptyczne. Znajdujące się w niej polisacharydy aktywują odporność organizmu.

Nie zaleca się przyjmowania jeżówki w profilaktyce. Najlepiej stosować ją w leczeniu objawów związanych z zakażeniem dróg oddechowych