Dla każdej kobiety, która osiągnęła wiek dojrzewania miesiączki stały się permanentnym elementem życia. W zależności od wielu czynników okres może trwać od trzech do siedmiu dni.

Miesiączka jest procesem zrzucania wyściółki macicy z organizmu. Krew płynie z macicy przez mały otwór w szyjce i następnie zostaje wydalony przez pochwę. Dzieję się tak, gdy kobieta nie jest w ciąży. Regularne cykle są znakiem prawidłowej funkcjonalności układu rozrodczego.

Podczas okresu kobiety mogą doświadczać bólu i dyskomfortu. Dzięki kilku prostym zmianom w stylu życia, może je znacznie zmniejszyć. Jeśli miewasz większe krwawienia niż zwykle, lub miesiączka trwa dużo dłużej skontaktuj się z lekarzem. Mogą być to objawy problemów zdrowotnych, które wymagają opieki medycznej.

Oto 10 sposobów na zmniejszenie bólu podczas cyklu menstuacyjnego

1. Ciepłe okłady

Dzięki zastosowaniu ciepłych okładów w okolicy brzucha zachęcamy nasz organizm do łatwiejszego pozbycia się wyściółki macicy. Pomaga to również pozbyć się złośliwych i bolesnych skurczów poprzez rozluźnienie mięśni.

Sięgnij po poduszki i termofor i umieść go na swoim podbrzuszu przez okres 5-10 minut. W razie potrzeby zrób przerwę. Alternatywną opcją jest ręcznik namoczony w gorącej wodzie. Wyciśnij nadmiar wody i połóż go w dolnej części brzucha. Pozostaw, aż do wystygnięcia. W razie potrzeby powtórz.

2. Gorące prysznice i kąpiele

W pewnym stopniu mogą one pomóc. Rozluźniają mięśnie brzucha i załagodzą ból. Podczas gorących kąpieli temperatura ciała wzrasta, powodując wzrost przepływu krwi do macicy.

Przed kąpielą można dodać sól lub kilka kropli olejku. Podczas menstruacji weź kąpiel 2-3 razy dziennie.

3. Masaż brzucha

Masowanie obszarów brzucha może również zmniejszyć dolegliwością związane z cyklem. Masaż pomoże nawet na skurcze i wzdęcia.

Można wykonać w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej.

Nasmaruj ręce ciepłą oliwką i wykonuj okrężne ruchy obiema rękoma, delikatnie masuj przez 5-10 minut. Podczas masowania nie zapominaj o głębokim oddechu w celu większego odprężenia. Powtarzaj kilka razy dziennie.

4. Ocet jabłkowy

Ocet jest kolejnym popularnym rozwiązaniem, który niweluje dyskomfort. Nie tylko pomaga w wypłukiwaniu toksyn, ale leczy redukuje obfite krwawienia. Skuteczny także przy skurczach i drażliwości.

Dodaj 2 łyżeczki ekologicznego octu jabłkowego do szklanki wody. Podczas cyklu menstruacyjnego spożywaj 3 razy dziennie.

5. Melasa z trzciny cukrowej

Produkt bogaty w żelazo, witaminę B6, wapń, magnez, potas i selen. Dzięki dużej zawartości żelaza uzupełniamy utratę krwi podczas miesiączki. Koi to mięśnie ścian macicy, zapobiegając skurczom i bólom brzucha.

Dzięki witaminie C zmniejszamy ilość progesteronu w macicy, co pozwala szybciej rozkładać wyściółkę. To z kolei pozwala na łatwe usuwanie toksyn. Dodatkowo witamina C wspiera przyswajanie żelaza i wzmacnia naczynia krwionośne.

Wraz z witaminą C, warto jeść pokarmy bogate w karotenoidy i produkty, które naturalnie rozrzedzają krew.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

7. Płyny

Wysokie spożycie płynów są dobrym środkiem na skurcze i wzdęcia. Wypijaj 8-10 szklanek wody dziennie. Dobra opcją będą również – zielona herbata, świeże owoce i soki warzywne oraz woda kokosowa. Trzyma się z dala od kofeiny i alkoholu, które mogą nasilać problemy menstruacyjne.

8. Ćwiczenia

Kobiety każdego dnia powinny wykonywać ćwiczenia, szczególnie podczas menstruacji. Udowodniono, że sportsmenki mają skłonność do przeżywania okresów bezboleśnie. Odwrotnie z kolei u kobiet z nadwagą.

Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi w organizmie, co zmniejsza bóle miesiączkowe i inne dolegliwości. Pomoże również zmniejszyć stres i wahania nastrojów.

Dobrym wyborem są lekkie ćwiczenia, takie jak pływanie, spacery, czy jogging. W razie potrzeby można zmniejszyć intensywność i czas trwania ćwiczenia.

9. Kurkuma

Kurkuma jest wsparciem nie tylko u kobiet podczas cyklu, ale w każdej innej sytuacji. Zwiększa temperaturę ciała, co poprawia przepływ i szybsze przejście wyściółki. Załagodzi skurcze i bóle.

Rozgrzej łyżeczkę kurkumy w szklance ciepłego mleka. Wypijaj 2 razy dziennie, przez okres kilku dni.

10. Czerwona malina

Herbata z czerwonej maliny z pewnością wesprze podczas bólu i poprawi przepływ krwi, co pomoże zakończyć okres szybciej. Jest bogata w cynk, który pozwoli wyregulować cykle miesiączkowe.

Dodaj garść suszonych lub świeżych liści malin do szklanki wody. Następnie doprowadź wodę do wrzenia, a następnie gotuj przez 5 minut. Odcedź i spożywaj 2-3 razy dziennie przez cały cykl.

Jeśli pacjent choruje na cukrzycę, skonsultuj się z lekarzem. Ponadto herbata nie jest zalecana dla osób cierpiących na hemochromatozę.

Dodatkowe wskazówki:

  • Pij dużo rumianki, szałwi lub zielonej herbaty,
  • Dużo wypoczywaj. Zadbaj o to, aby uzyskać co najmniej 7 godzin snu,
  • Masuj dolną część pleców,
  • Współżycie podczas okresu może skrócić okres jego trwania, należy jednak pamiętać, że istnieje ryzyko zajścia w ciążę,
  • Nie dźwigaj dużo.