Obrzęk to gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała. Chociaż najczęściej dotyczy rąk, ramion, nód-kostek, stóp, może też mieć wpływ na każdą część ciała.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których osoba może doświadczać obrzęku. Może to być wynikiem ciąży, stosowania niektórych leków lub choroby podstawowej. Obrzęk może być prekursorem niewydolności serca , choroby nerek i marskości wątroby.

Istnieją leki, które likwidują obrzęk przez usunięcie nadmiaru płynów z tkanek ciała, ale są też naturalne środki, które mogą osiągnąć te same rezultaty. Można ograniczyć ilość soli spożywanej codziennie, lub użyć jednego z tych 4 środków w celu zmniejszenia stanu zapalnego prowadzącego do obrzęków.

Opisane niżej zioła i soki naturalne są doskonałą alternatywą w łagodzeniu obrzęków. Zawierają one właściwości odpowiedniego przepływu krwi, który zmniejsza zapalenie, posiadają właściwości diuretyczne i uwalniają płyny zatrzymywane przez tkanki ciała

Herbata z pietruszki

Dla osób poszukujących naturalnej alternatywy, Pietruszka jest potężnym ziołem, który może być stosowany w leczeniu wielu chorób. Wraz z obrzękiem, jest skuteczny w leczeniu chorób nerek i pęcherza, a także przewlekłego nieświeżego oddechu. Pietruszka jest silnym diuretykiem, który zapobiega zatrzymywaniu wody i reguluje prawidłowy przepływ krwi, zapobiegając stanom zapalnym.

Najlepszym sposobem, aby zachować wszystkie składniki odżywcze pietruszki jest spożywanie jej jako herbatę ziołową. Należy zaparzać dwie łyżki świeżej natki pietruszki w 2 szklankach wody, przez 10-12 minut. Najlepiej pić herbatę w godzinach porannych, na czczo, jej właściwości zdrowotne są wchłaniane natychmiast.

Mniszek lekarski

Najpotężniejszymi częściami mniszka lekarskiego są korzenie i liście. Mogą one pomóc zwalczać obrzęk przez ich właściwości moczopędne. Wypłukuje nadmiar płynów z organizmu i nie pozwala na dalsze się ich gromadzenie. Jest szczególnie skuteczny w zmniejszeniu obrzęku stóp, jednego z najczęstszych obszarów dotkniętych zapaleniem. Mniszek lekarski jest dostępny w postaci kapsułek, nalewki lub herbaty. Najlepszym sposobem spożywania tej rośliny jest herbata lub poprzez włączenie surowego mniszka do sałatek.

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb jest powszechnie stosowanym, naturalnym środkiem na wiele różnych dolegliwości. Ma zdolność do polepszania dobrego przepływu krwi przez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Prowadzi to do zrównoważonego obiegu, który może pomóc złagodzić obrzęk.

Zioło to jest dostępne w wielu różnych formach, od nalewek do kapsułek. Należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej ilości leku z miłorzębu, ale dawka waha się od 120 do 240 mg dla osób dorosłych.

Żurawina

Żurawina pochodzi z Ameryki Północnej. Te jagody mają bardzo silne właściwości moczopędne, które mogą pomóc osobom cierpiącym z powodu obrzęku. Jest również doskonałym źródłem wapnia, potasu, żelaza, witamin i kwasu foliowego. Minerały znajdujące się w żurawinie przyczyniają się do równowagi poziomu płynu w organizmie, co zmniejsza możliwość wystąpienia obrzęku. Pijąc jedną filiżankę organicznego soku żurawinowego zmieszaną z 2-3 szklanki wody, 2-3 razy dziennie, można wypłukać nadmiar płynu z tkanek i złagodzić obrzęki.

Pomoc w złagodzeniu obrzęków i zapalenia, można osiągnąć w sposób naturalny, bez stosowania konwencjonalnych leków. Te cztery leki ziołowe i soki pomagają zapobiec i leczyć obrzęk.