Gorczyca sarepska jest jednym z najbardziej odżywczych zielonych warzyw liściastych i znana jest ze swoich właściwości zdrowotnych. Warzywo jest wyjątkowo bogate w witaminy A, K i C, a także minerały, takie jak cynk, selen, wapń, magnez, żelazo. Spożywanie liścia musztardowego jest bardzo korzystne dla stawów, przeciwdziała osteoporozie, zmniejsza niedokrwistość, pomaga zmniejszyć nasilenie astmy i zapobiega chorobom układu krążenia.
Liść musztardowy ma również zasadnicze znaczenie dla wspomagania zaburzeń poznawczych, takich utrata pamięci, choroba Alzheimera. Warzywo zawiera związki zwane dithiolethiones, które mają silne działanie przeciwnowotworowe i są szczególnie korzystne w zakresie ochrony przed rakiem piersi, okrężnicy, prostaty, płuc, pęcherza i jajnika.
Gorczyca sarepska ma również silne właściwości przeciwzapalne i jest idealnym pokarmem dla cierpiących na zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak syndrom chronicznego zmęczenia, borelioza, fibromialgia, zespól jelita drażliwego, endometrioza, choroba Gravesa –Basedowa czy stwardnienie rozsiane.
Ze względu na bardzo wysoką zawartość witaminy A, gorczyca sarepska ma nieocenioną wartość dla oczu. Może pomóc w takich dolegliwościach związanych z widzeniem jak: zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, niewyraźne widzenie, słabe widzenie w nocy, słabe i suche, swędzące oczy.
Spożywanie liścia sarepskiego może również pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów i wzmacnia cebulki włosów.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.
snp:motywator
VideoBlog: www.motywator.tv
insta: https://www.instagram.com/motywator.tv/
_________________________________________
Kolejną korzyścią wynikającą ze spożywania tego wspaniałego warzywa jest fakt, iż wpływa na utrzymania mocnych kości i sprawnych mięśni. Gorczyca sarepska jest często stosowana jako detoksykator żywności i można powiedzieć , że daje ogólne wzmocnienie dla ciała, a zwłaszcza wspomaga wątrobę.
Gorczyca sarepska ma ostry, bogaty smak i jest idealna do zaprawiania z selerem i / lub ogórkiem. Można jej używać jako dodatek do sałatek, kanapek, zup, gulaszu. Warzywo można użyć też zamiast kapusty do gołąbków. Nadaje się do smażenia i przygotowywania na parze.
Liść musztardowy jest dostępny w kilku czerwonych i zielonych odmianach i może mieć łagodny, średnio-pikantny lub pikantny smak – zależnie od odmiany.
Mimo tak wspaniałych właściwości warzywo nie jest dość popularne na naszym rynku i rzadko można znaleźć je w supermarkecie. Częściej dostaniemy je w sklepie ze zdrową żywnością lub w sklepie specjalistycznym. Mimo to warto spróbować je zdobyć i cieszyć się smakiem oraz witalnością.
Jak zrobić musztardę?
Składniki: gorczyca, ocet, sól i miód. W zależności od tego, jaki rodzaj musztardy zamierzamy otrzymać, możemy dodać do niej: chrzan, miód albo wino.
Tradycyjny przepis – składniki:
- 4 dag gorczycy,
- ocet winny,
- sól,
- miód.
Ziarna gorczycy należy rozbić w moździerzu na odpowiadającą naszym upodobaniom grubość i przesypać je do słoiczka.
Należy do nich dodać tyle octu winnego, aby gorczyca była nim przykryta. Następnie słoiczek przez kilka dni powinien leżakować w temperaturze pokojowej.
Do słoiczka należy dodać trochę miodu i soli do smaku. Musztarda jest gotowa do spożycia po 48h leżakowania w ciemnym pomieszczeniu – temperatura 10-18stc.
Smacznego!