Papaja to jeden z owoców egzotycznych, który bardzo rzadko ląduje na naszych stołach – a szkoda. Przybyła do nas z Ameryki, skąd sprowadził ją do Europy Krzysztof Kolumb. Nazwał ją też, z braku lepszej nazwy, „owocem aniołów”. Jej smak można więc opisać jako nieziemski! Również gdy chodzi o właściwości odżywcze papaja nie ma sobie równych.
Jak wygląda i smakuje papaja?
To owoc przypominający kształtem gruszkę, lecz nieco od niej większy. Ma żółtą skórę, która jest gorzka i nie nadaje się do jedzenia. Gdy jest zielonkawa oznacza to, że owoc jeszcze nie jest dojrzały. Dopiero ten pokryty żółtymi i pomarańczowymi przebarwieniami osiągnął odpowiednie stadium dojrzałości i może być spożywany na surowo. Jej wnętrze jest za to słodkie, soczyste i mięsiste. Ma kolor ciemnopomarańczowy, a w środku skrywa mnóstwo czarnych nasion. W smaku przypomina melona lub arbuza – jest bardzo słodka, soczysta i ma charakterystyczny dla swojego gatunku posmak. Spożywa się ją głównie na surowo, choć można też przyrządzić z niej dżem lub sok. Pestki tego melonowca również są jadalne, jednak mają nieco gorzkawy posmak. Warto wiedzieć, że wykazują one właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne, a do tego mają lekko przeciwbólowe działanie.
Jakie ma właściwości ten owoc?
Papaja zawiera wiele dobroczynnych składników, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia oraz mają działanie profilaktyczne:
- Witaminy: A, C, E, K, B1, B3, B5 i kwas foliowy
- Błonnik
- Minerały: potas, oraz w śladowych ilościach magnez i wapń
- Karotenoidy – w szczególności likopen
- Enzym papaina
Jakie korzyści zdrowotne ma Papaja?
W związku ze sporą zawartością witamin oraz związków przeciwutleniających, papaja wykazuje bardzo dobre działanie ochronne przeciwko nadmiarowi wolnych rodników w organizmie. W związku z tym może bardzo szeroko oddziaływać na organizm:
Spowalnia starzenie się
Wynikające ze stresu oksydacyjnego i tym samym opóźnia postępowanie choroby Alzheimera. Odpowiada za to likopen, który ma zdolność do usuwania nadmiaru żelaza z organizmu.
Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory
Papaja ma właściwości sprzyjające zmniejszaniu skutków stresu oksydacyjnego, i tym samym wpływa na zmniejszenie ryzyka powstawania nowotworów piersi.
Działa ochronnie na serce
Wykazano, że związki zawarte w papai mogą wzmacniać pozytywne działanie cholesterolu HDL, czyli „dobrego”. Dodatkowo zmniejszają stany zapalne oraz poprawiają stosunek „złego” cholesterolu LDL do cholesterolu HDL.
Zmniejsza stany zapalne
Jest w stanie obniżyć poziom CRP, czyli markera stanów zapalnych. Odpowiadają za to karotenoidy, w szczególności likopen.
Wspomaga trawienie białka
W rejonach tropikalnych papaję uważa się za lekarstwo na zaparcia, podobnie jak u nas suszone śliwki. Wynika to z bardzo dobrych właściwości przeczyszczających tego owocu. Ma on nie tylko sporo błonnika, ale również enzym papainę, który rozkłada białka z pożywienia. Dawni mieszkańcy Ameryki używali papai również do leczenia wrzodów.
Sprzyja utrzymaniu pięknej skóry
Zawarta w papai witamina C stymuluje syntezę kolagenu, który działa odbudowująco na skórę, zapewnia jej elastyczność i wypełnia zmarszczki. Oprócz tego likopen z tego owocu działa przeciwutleniająco, czyli chroni skórę przed starzeniem i działaniem wolnych rodników. Karotenoidy pomagają również chronić skórę przed poparzeniami słonecznymi i sprzyjają jej szybkiej regeneracji po kąpieli słonecznej.
Jak spożywać papaję?
Najlepszym sposobem jedzenia papai jest delektowanie się nią w wersji schłodzonej, na surowo. W tym celu należy ją obrać – przekroić na pół, wydrążyć łyżką pestki i obrać ze skórki, a następnie pokroić na cząstki lub jeść jak arbuza. Papaja wspaniale smakuje z wędlinami, na przykład owinięta w szynkę parmeńską. Można ją także przyrządzić z innymi owocami egzotycznymi w postaci dżemu – choćby z marakują czy mango. Sałata z dodatkiem serów pleśniowych i papai z pewnością będzie wyglądała egzotycznie na Twoim stole. Warto pokombinować z mieszaniem tego owocu z innymi smakami – słodkimi, słonymi i kwaśnymi. Na pewno uda Ci się znaleźć taką kombinację, która podbije Twoje kubki smakowe!
Najpopularniejszym sposobem spożywania papai jest dodawanie jej cząstek do sałatki owocowej (na przykład z bananem, winogronem, mandarynką czy innymi owocami), mrożenie jej jako sorbetu, czy robienie z niej musu do polewania lodów. Oczywiście papaję można też miksować z innymi dodatkami, tworząc pyszne, orzeźwiające smoothie!