Zwiększ poziom testosteronu naturalnymi sposobami!

Choć wydaje się nam, że ingerencja w stymulację hormonalną jest u nas niemożliwa, w rzeczywistości jest zgoła inaczej.

Możemy w sposób naturalny zwiększyć u siebie na przykład poziom hormonów szczęścia choćby jedząc czekoladę, lub przytulając się z drugą osobą.

Możemy zasłonić sobie oczy maseczką i wpłynąć na stymulację produkcji melatoniny, by lepiej spać. Możemy też zwiększyć poziom swojego testosteronu bez wstrzykiwania go sobie domięśniowo – całkowicie naturalnie! 

Po co zwiększać poziom testosteronu?

Hormon ten występuje u obu płci, choć w różnych stężeniach. U obu jego niedobór może się przyczyniać do powstawania depresji. Wydaje się jednak, że w przypadku mężczyzn niedobór testosteronu ma najbardziej widoczne skutki.

Na przykład – obniżenie libido i wzrost ryzyka zachorowania na zespół metaboliczny.

U mężczyzn w wieku średnim poziom testosteronu z racji starzenia się organizmu, spada. Jest to wartość 0,4-1,6% rocznie.

To sporo, ale jest on tym hormonem, którego niedobory w wieku średnim i starszym nie wpływają aż tak bardzo na upośledzenie jakości życia.

Gorzej, że wielu współczesnych mężczyzn odnotowuje spadek poziomu testosteronu nawet w wieku około 30 lat, kiedy powinni być właśnie w szczytowej formie jeśli chodzi o libido, płodność i siłę fizyczną!

Pomimo iż nie wolno się porównywać i nie ma jednego stałego poziomu testosteronu odpowiedniego dla każdego mężczyzny, nie wolno bagatelizować objawów jego niedoboru.

Zanim jednak sięgniesz po suplementy z testosteronem, sprawdź, czy uda Ci się w naturalny sposób podnieść jego poziom za pomocą tych kilku sztuczek.

Co powoduje, że nasz poziom testosteronu spada?

Czasem jedynie niewłaściwy tryb życia sprawia, że fizycznie starzejemy się i niedołężniejemy szybciej, niż chcielibyśmy to przed sobą przyznać! 

Sen a poziom testosteronu

To jest już nudne i monotonne, ale naprawdę prawidłowy sen wspaniale reguluje wszelkie funkcje życiowe, w tym także poziom hormonów.

https://youtu.be/NDS17k_MUvY

Jeśli chcesz odzyskać swoją męskość, najpierw odzyskaj swój sen! Kładź się w idealnie wyciszonej, ciemnej i przewietrzonej sypialni o temperaturze powietrza 19-20 stopni, zawsze o tej samej porze.

Zjedz lekką kolację 2 godziny przed snem, a późniejszy czas wykorzystaj na relaksujące czynności – czytanie, gry w planszówki, układanie pasjansa, czy cokolwiek, co pozwoli Ci się zrelaksować i wejść w rytm głębokiego snu.

Najlepsze jedzenie przed snem

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Najgorsze jedzenie przed snem

Śpij minimum 7 godzin dziennie, a właściwa higiena snu sprawi, że tak długi i głęboki sen stanie się realny do uzyskania.

Aktywność fizyczna a poziom testosteronu

To kolejny temat powtarzany do znudzenia – bo sen i aktywność fizyczna idą ze sobą w parze, jeśli chcesz cokolwiek unormować i tym samym poprawić w jakości swojego snu, wydajności ciała i umysłu.

Siłownia 3 razy w tygodniu, jogging co drugi dzień, a może squash z kumplami po pracy? Jest tak wiele różnych form aktywności, która będzie dla Ciebie przyjemna, że bez trudu możesz zadbać o jej różnorodność i tym samym przyczynić się do naturalnego wzrostu poziomu testosteronu.

Uważaj jednak, by się nie przetrenować –nadmierna aktywność może doprowadzić do spadku formy i mniejszego wydzielania testosteronu.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Utrzymuj prawidłową masę ciała w celu wyregulowania poziomu testosteronu

Chodzi o to, by się nie głodzić, ale też nie doprowadzać się do nadwagi ani otyłości. Jeśli masz kilka kilogramów nadwagi – postaraj się schudnąć i utrzymaj ten efekt. Jeśli ważysz tyle co trzeba – zważ się co kilka tygodni dla pewności, czy nie tyjesz. Gdy tyjesz, spada Twój poziom testosteronu.

I odwrotnie – chudnięcie powoduje proporcjonalny wzrost poziomu tego hormonu!

Okazuje się, że utrata 9,8% masy ciała powoduje wzrost testosteronu nawet o 2,9 nmol/L. Z kolei 32% utraconych kilogramów daje już efekt proporcjonalnie większy – 8,7 nmol/L. Im szczuplejszy jesteś, tym bardziej męski, i to nie tylko wizualnie! Jeśli nie masz dużej nadwagi, nie musisz doprowadzać się do skrajności.Już 5% utrata masy ciała powoduje wzrost testosteronu o 2 nmol/L.

Zadbaj o suplementację – czy suplementy podnoszą testosteron?

Nie chodzi jednak o testosteron w tabletkach, ale o pochodzące z natury (oraz z tabletek) substancje, które przyczyniają się do lepszej syntezy testosteronu w organizmie.

Gdy tych substancji jest za mało, organizm po prostu nie ma z czego produkować testosteronu.

Witamina D a poziom testosteronu

Konieczność jej suplementacji pojawia się głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie można jej zsyntetyzować w skórze przez brak dostępu do światła słonecznego.

Mężczyźni do 70. roku życia powinni zażywać 600 IU witaminy D każdego dnia. 

Cynk a poziom testosteronu

Ludzie, którzy uprawiają intensywnie sport, tracą sporo cynku, a jego brak może utrudniać produkcję testosteronu.

Znajduje się on głównie w produktach zwierzęcych, ale również w orzechach i pestkach. Ich spożycie warto zwiększyć, gdy chce się podnieść poziom testosteronu w sposób naturalny.

Dla dorosłych mężczyzn prawidłowa podaż cynku to około 11 mg dziennie. Zbyt duże ilości mogą doprowadzić do niedoboru miedzi, a także mdłości i wymiotów. 

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Magnez a poziom testosteronu

Wpływa na produkcję testosteronu pośrednio i bezpośrednio. Magnez przekształca witaminę D w jej aktywną postać.

Podobnie jak cynk, może być tracony wraz z potem. Raczej rzadko niedobór występuje u ludzi młodych, choć zdarza się u osób starszych.

Stosunkowo łatwo jest jednak uzupełnić poziom magnezu z diety, gdyż znajdziemy go w wielu różnych produktach roślinnych i zwierzęcych.

Zapotrzebowanie dla dorosłych mężczyzn to 400-420 mg dziennie. 

Czy warto suplementować boostery testosteronu?

W sklepach dla sportowców dostępne są także boostery testosteronu, czyli suplementy z tym hormonem, których zadaniem jest zwiększenie poziomu libido czy podniesienie wydajności fizycznej.

Zwykle występują one w postaci kwasu D-asparaginowego (DAA). Ma on krótkotrwały wpływ na poziom testosteronu – przez pierwsze dni wzrasta on rzeczywiście, ale przy regularnym stosowaniu poziom ten zatrzymuje się po pewnym czasie, a wkrótce zaczyna nawet spadać.

Z kolei korzeń maca jest substancją reklamowaną jako booster testosteronu, podczas gdy tak naprawdę tylko wzmacnia on libido i działa korzystnie na potencję, jednak nie odnotowuje się jego faktycznego wpływu na podniesienie poziomu testosteronu. 

Podsumowanie

Czasem najlepszym sposobem na podniesienie poziomu własnej męskości i atrakcyjności, jest po prostu zadbanie o lepszą jakość swojego snu, wypoczynek, dobre odżywianie i aktywność fizyczną.

Bardzo trudno jest w dzisiejszych czasach osiągnąć te aspekty. Jednak pamiętaj – w Twoim organizmie niemal wszystko regulowane jest przez sen, aktywność fizyczną i dietę.

Dlatego zaniedbując te wszystkie aspekty nigdy nie osiągniesz stanu, w którym będziesz zadowolony ze swojego wyglądu, sylwetki czy poziomu wydajności.

Czym prędzej więc idź na spacer, zjedz lekką kolację, przewietrz sypialnię i pójdź do łóżka o normalnej porze. Kto wie, może rano obudzisz się nie tylko bardziej wypoczęty, ale i bardziej męski?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22325700
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11836290
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18270261
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26385186
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23046906
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21632481
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17520786
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2757458
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6405703
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20921542
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25157657
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15831061
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15618989
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29882545
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21646372
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20173018
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18664536