Pożyteczne bakterie, które zasiedlają nasz przewód pokarmowy to fantastyczna rzecz dla utrzymania naszego organizmu w pełnej sprawności. Niestety, bardzo łatwo jest się tych mile widzianych gości pozbyć ze swoich jelit, i wówczas do akcji wkraczają probiotyki. Te modne ostatnimi czasy suplementy powinny być jak najbardziej zażywane przez nas, jednak czy aby na pewno stosujemy je we właściwy sposób

Które bakterie są dobre ?

Bakterie z rodzaju Bifidobacterium oraz Lactobacillus to tak zwane „żywe kultury bakterii” doskonale znane każdemu miłośnikowi jogurtów, któremu zdarza się czytać etykiety produktów spożywczych. W normalnych warunkach ma je każdy z nas wewnątrz jelit (głównie w jelicie grubym). Żyją tam sobie pomagając nam trawić pożywienie, i w ten sposób wpływając na nasz metabolizm, a także na wiele innych funkcji organizmu. Usuwają też z organizmu potencjalnie chorobotwórcze bakterie, wirusy i inne patogeny na przykład te, które nieświadomie zjadamy z pożywieniem, lub które dostają się do przewodu pokarmowego przez nieumyte ręce. Stanowią więc nasz filtr ochronny przed szkodliwymi patogenami. Istotą sprawnego bakteriobójczego działania dobrych bakterii w naszym organizmie jest to, aby było ich więcej, niż tych złych – wtedy armia jest liczniejsza i lepiej radzi sobie z obroną przed infekcjami.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Na co wpływają probiotyki?

Probiotyki, czyli te właśnie dobroczynne bakterie, wspomagają więc nasz układ odpornościowy, dlatego właśnie powinniśmy dbać o ich dużą liczbę w organizmie. Umożliwiają też obniżanie wchłaniania złego cholesterolu, tym samym wpływając na poprawę stanu zdrowia osób zagrożonych chorobą wieńcową. Poza tym – poprawiają perystaltykę jelit, przyspieszają przemianę materii i poprawiają wchłanialność składników odżywczych z pożywienia, i właśnie dlatego tak często i tak chętnie o nich mówimy na naszych webinarach, takich jak ten dr Patrycji o probiotykach – kliknij tutaj i zobacz darmowy fragment webinaru o probiotykach. Jeśli już skusisz się na skorzystanie z tego kursu, będziesz miała przyjemność dowiedzieć się, dlaczego jeszcze powinnaś suplementować probiotyki, i w jaki sposób robić to z największą korzyścią dla siebie. Dr Patrycja wyjaśni Ci też, co ma wspólnego probiotykoterapia z depresją!

Jakie probiotyki wybrać na różne przypadłości?

Kiedy masz anginę i lekarz przepisuje Ci antybiotyk, zawsze mówi też o stosowaniu równolegle z lekami dobrych probiotyków. Czasem nawet sugeruje konkretną markę suplementu. Probiotyki są jednak suplementami dostępnymi bez recepty i wcale nie musisz ślepo podążać za zaleceniami lekarza proponującego ten konkretny produkt ϑ Wskazane byłoby nawet, gdybyś tego nie robiła, i zamiast tego dobrała produkt, który dostarczy Ci najwięcej korzyści. Chodzi nie tylko o to, by odbudować florę bakteryjną zniszczoną przez bombę atomową, jaką jest antybiotyk. Chodzi także o to, by wytworzyć sobie solidną armię bakterii, które jeszcze długo będą Cię chroniły przed kolejnymi infekcjami. Dobrze jest więc stosować probiotyki przez kolejnych kilka tygodni, a nawet miesięcy po zakończeniu kuracji antybiotykami. Istotny jest również dobór samego probiotyku. Dobrze jest mieć możliwość porównania kilku produktów różnych firm, by wybrać probiotyk z jak największą liczbą szczepów dobroczynnych bakterii oraz z jak największą ilością pojedynczych komórek. Ilości te podawane są na opakowaniach i liczone w dziesiątkach lub setkach milionów pojedynczych bakterii, czyli jednostkach CFU.

Co mówią profesjonaliści o probiotykach - dr Patrycja Szachta

 

Odchudzanie a mikroflora jelitowa

Samo łykanie kapsułek z probiotykami to jednak nie wszystko. Bakterie do wzrostu i namnażania potrzebują też prebiotyków. Nie stresuj się jednak, nie musisz wrzucać w siebie dodatkowej „paszy” dla bakterii w postaci kapsułek. W zupełności wystarczy, jeśli będziesz odżywiała się zdrowo i z wyczuciem. Z dużą ilością warzyw i owoców zawierających błonnik z pewnością dostarczysz swoim komensalom dość pożywienia, aby mogły namnażać się Tobie na zdrowie.

Dlaczego na Motywatorze Dietetycznym tak dużo uwagi poświęcamy probiotykom? Raz, że uwielbia je dr Patrycja, a my uwielbiamy dr Patrycję ϑ. A dwa, że odbudowanie flory bakteryjnej po latach niewłaściwego żywienia i spożywania wysokoprzetworzonych produktów jest dobrą bazą do rozpoczęcia diety redukcyjnej. Gdy Twój organizm będzie już lepiej radził sobie z trawieniem, wówczas będzie mógł sprawnie przystąpić do spalania tkanki tłuszczowej na skutek dobrze dobranej diety redukcyjnej.

Spróbuj probiotykoterapii celowanej po wykonaniu prostych testów na to, jakich bakterii potrzebujesz w swoim organizmie. Przekonasz się, jak przyjemne może być zdrowe odżywianie i odchudzanie, gdy w Twoich jelitach panuje równowaga. Ale najpierw – zapraszamy do wsparcia się wiedzą o probiotykach z naszego kursu – Zobacz cały kurs: Probiotyki, które działają