Organizm przy wyżej wymienionych stanach chorobowych wysyła nam różne sygnały ostrzegawcze sugerujące, że coś jest nie tak. Jeśli organizm szwankuje, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób odżywiania, co tym samym pozwoli odciążyć przemęczony organizm.

1. Dieta bogata w substancje witalne

Generalnie, organizm potrzebuje do utrzymania dobrego funkcjonowania zdrowej i bogatej w substancje witalne żywności. Deficyty substancji odżywczych prowadzą do zaburzeń wszystkich procesów życiowych, toteż czynności tarczycy mogą być naruszone. Dlatego też dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, a posiłki przyrządzane z wysokiej jakości składników, dzięki czemu organizm jest dobrze zaopatrzony we wszystko co potrzebuje, by posiadać zdolność do samoregulacji.

2. Oczyszczanie jelit

Aby składniki odżywcze mogły być optymalnie wykorzystane przez organizm, niezbędne jest zdrowe funkcjonowanie jelit. Wzdęcia, zaparcia lub biegunki wskazują na zaburzenia układu trawiennego, przy których trudno o poprawię stanu zdrowia. Jeśli jesteś ofiarą tych objawów, podreperowanie zdrowia zacznij od podreperowania jelit .

3. Detoksykacja

Metale ciężkie, różne chemikalia w żywności, plomby dentystyczne, odzież, środki czystości, itp. mogą mieć wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Dlatego trwałe narażenie na zanieczyszczenia konieczniepowinno być brane pod uwagę przy zaburzeniach tarczycy. W takim przypadku zaleca się stosowanie środków detoksykujących, takich jak chlorella, bentonit itp., które wspierają wydalanie zanieczyszczeń z organizmu. 

4. Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze (antyoksydanty) wspierają układ odpornościowe w walce z wolnymi rodnikami, co niezmiernie jest istotne przy obecności stanów zapalnych tarczycy. Nadwyżka wolnych rodników może być spowodowana wieloma czynnikami. Należą do nich m. in. wspomniane wcześniej zanieczyszczenia, jak również nietolerancja na gluten i inne składniki pokarmowe, trwały stres fizyczny i psychiczny.

Z wolnymi rodnikami poradzą sobie tylko silne przeciwutleniacze, dlatego przy stanach zapalnych zaleca się dietę bogatą w te substancje witalne. Należą do nich np. astaksantyny i naturalna witamina C.

5. Kwasy tłuszczowe omega-3

Ważna jest także odpowiednia dawka przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3. Jednocześniestosowanie prozapalnych kwasów tłuszczowych omega-6 powinno być ograniczone do minimum.

6. Witamina D

Pokrycie zapotrzebowania na witaminę D jest niezwykle istotne, ponieważ znacznie obniża produkcję prozapalnych cytokin.

7. Aktywność fizyczna i stymulujące bodźce masaże

Przy niedoczynności tarczycy, oprócz kontrolowanej podaży jodu i wyżej wymienionych zaleceń, należy pamiętać o czynnościach stymulujących metabolizm: dobre efekty wykazuje uprawianie sportów wytrzymałościowych oraz masaże (masaż całego ciała, kąpiele stóp, a nawet zimny prysznic).

8. Odpoczynek

Nadczynność tarczycy wymaga działań sprzecznych (patrz punkt 7). Trzeba unikać przegrzewania organizmu i dużo odpoczywać, ponieważ działania te tłumią aktywność tarczycy. Sprawdzą się tu zimne okłady i chłodne prysznice. Aby uspokoić układ nerwowy, przyjmuj walerianę, melisę, chmiel lub funduj sobie (nie gorące!) kąpiele relaksacyjne. Również medytacja, trening autogenny, tai chi i podobne typy ruchu są bardzo pomocne.

9. Rozwiązanie psychicznych konfliktów

Oczywiście, zaburzenia psychiczne mogą przyczyniać się do przeciążeń organizmu. Ponieważ tarczyca związana jest z psychologicznym rozwojem i wzrostem, skutki traumatycznych przeżyć z dzieciństwa mogą później objawić się w postaci zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Wrogie uczucia, niewyjaśnione lęki lub silna agresja obecna w dzieciństwie to jedne ze zjawisk, które w późniejszym wieku mogą skutkować chorobami tarczycy. Dlatego w razie trudnych sytuacji życiowych, warto sięgnąć po pomoc wyspecjalizowanego terapeuty.