Bogactwo witaminy C.

W dawnych czasach żeglarze, nie ruszali się w żaden rejs bez tego warzywa. Wynikało to z faktu, iż kapusta posiadała bardzo dużą zawartość witaminy C, zapobiegała ona zachorowaniom na szkorbut. Zachorowanie na tą chorobę, spowodowane jest niedoborem tej witaminy.

Naturalny probiotyk.

Kiszona kapusta posiada probiotyczne korzyści ze względu na proces zakwaszania, jaki przechodzi. Naturalna fermentacja tych warzyw pomaga w dostarczeniu organizmowi dobrych bakterii, które przenikają do układu pokarmowego. Zaleca się spożywanie takiej kapusty po zażyciu antybiotyku, pomaga ona przywrócić odpowiednią florę bakteryjną w jelitach.

Ochrona przed rakiem.

Kapusta kiszona jest jednym z najlepszych produktów naturalnych, która pomaga zapobiegać rozwojowi raka. Wynika to z trzech składników, które posiada w swoim składzie.

Izotiocyjanian, znany ze swoich potężnych właściwości przeciwnowotworowych.

Glukozynolany, te substancje pomagają w aktywacji naturalnych enzymów antyoksydacyjnych w organizmie.

Flawonoidy, chronią przed uszkodzeniami i zawężeniami tętnic.

Zdrowe i silne serce

Kapusta zbudowana jest z włókien, które przyczyniają się do poprawy trawienia, co ma wpływ również na poprawę zdrowia mózgu i serca. Inne korzyści, jakie dają włókna kapusty.

PRZEPIS

Składniki na jedną porcję:
bulion – 400 ml
udko kurczaka, bez skóry – 1 średnia sztuka
kiszona kapusta – 2 duże garście (około 150g)
papryka – 1 sztuka
fasola biała – 1/2 szklanki (suchej, namoczyć kilka godzin przed i ugotować)
kminek i inne świeże zioła – ilość do smaku
 

Wykonanie:
udko z kurczaka zalewamy wodą i gotujemy bulion z dodatkiem włoszczyzny. Po przyrządzeniu bulionu klarujemy go i dodajemy kapustę kiszoną i pokrojoną w kostkę paprykę. Gotujemy około 30minut. Po tym czasie dorzucamy ugotowaną wcześniej fasolę. Doprawiamy ziołami, koniecznie kminkiem. I podajemy razem z ugotowanym udkiem z kurczaka.