Gdybyś tylko wiedział, który sport jest najlepszy przy cukrzycy. Oczywiście zawsze jest dobrze, aby uprawiać jakiś sport w ogóle. Ale jakie wyniki sportowe osiągniemy przy cukrzycy, i czy doprowadzą nas do osiągnięcia sukcesu? Który rodzaj sportu pomaga zapobiegać cukrzycy? Prezentujemy pięć sportów, które wykazują wyraźny i pomocny wpływ na organizm cukrzyka.

Najlepsze sporty dla chorych na cukrzycę


Przy wyborze najlepszego sportu w cukrzycy decyduje przede wszystkim osobista kondycja sportowa, siła i własne upodobania. Bo kto nie może znieść jazdy na rowerze, z pewnością więc nie będzie miał wielu sukcesów w tej dziedzinie. A kto nie lubi urządzeń, nie będzie szczęśliwy w siłowni.
Ważniejszy niż wszystkie dowody naukowe na świecie jest fakt, że wybrany sport i zabawa na prawdę tak działa. Wystarczy więc zachować dobry humor, podobnie jak ruch będzie on miał właściwości lecznicze.Uspokajamy, że wpływ sportu na poziom cukru we krwi jest pozytywny i po kilku dniach można go zmierzyć aby samemu się przekonać. Króciutki trening raz dziennie, w celu wywarcia pozytywnego wpływu na poziom cukru we krwi będzie odpowiedni – pod warunkiem, że trening jest wystarczająco intensywny- czyli ma wysoką intensywność.

 1. Trening HIT

 Tzw trening HIT (High Intensity Training) jest to intensywny trening interwałowy, który wydaje się być doskonały w cukrzycy, takie zdanie mają szwedzcy i szkoccy naukowcy.

Przeprowadzone badania na ich temat odbyły się na zasadzie treningu na rowerze stacjonarnym, należało zakończyć cztery do sześciu sprintów- czas trwania 30 sekund każdy – każdy z okresów odpoczynku wynosił 4 minuty pomiędzy sprintami. Ogólnie rzecz biorąc, taki trening trwał 17 -25 minut, kilka razy w tygodniu.

Po tym treningu odnotowano wzrost poziomu insuliny i glukoza spadła w dawce 75 g cukru, aż do 37 procent. Naukowcy zakładają, że takie regularne, krótkie intensywne szkolenie poprawia metabolizm glukozy i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

Jeśli natomiast wolisz podnosić ciężary, można podjąć interwałowy trening siłowy aby odnotować wpływ na poziom cukru w organizmie.


2. Trening  Siłowy
 

 exercice-epaules-02
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Przez wiele lat uznawano, że umiarkowane ćwiczenia aerobowe są najlepszym sposobem, aby zapobiec wahaniom poziomu cukru we krwi oraz podwyższonemu ciśnienieniu krwi lub je zmniejszyć. Najnowsze badania pokazują jednak, że trening siłowy jest wysoce zalecanym sportem w przypadku cukrzycy.

Naukowcy z University of Michigan odkryli, że tylko białe włókna mięśniowe, zwane też szybko-kurczliwymi, są w stanie regulować poziom cukru we krwi.

Te włókna mięśniowe są angażowane głównie poprzez trening siłowy. Powodem pozytywnego wpływu treningu siłowego w połączeniu z interwałowym na poziom cukru we krwi może być fakt, że szybko kurczliwe włókna mięśniowe podczas intensywnej pracy zużywają szczególnie dużo i szybko glikogen, tak twierdzą naukowcy.

Kto jednak woli delikatnie i spokojnie, można poćwiczyć z jogą i także regulować w ten sposób poziom cukru we krwi.

3. Joga

Również bardzo skuteczny trening który pozwala naturalnie regulować poziom cukru we krwi, jest to joga. Badania przeprowadzone przez University of the West Indies na Jamajce wykazały, że regularnie uprawiana joga może znacznie obniżyć poziom cukru we krwi, a tym samym w przypadku cukrzycy jest doskonałym sportem.

W badanej grupie, trzy lub cztery razy w tygodniu, przez godzinę praktykowano Jogę, poziom glukozy we krwi na czczo, po sześciu miesiącach spadł o 29 procent. Ponadto,  poziom cukru we krwi odnotował mniejsze wahania niż poprzednio.

Długoterminowe uprawianie Jogi poprawia wrażliwość na insulinę komórek naszego ciała, tak twierdzą naukowcy.

Co więcej ten pozytywny efekt jogi wyzwalany na poziom cukru we krwi, jest nadal przedmiotem dyskusji. Naukowcy podejrzewają, wywołanie przez Jogę zmiany procesów neurohormonalnych, więc komunikacja substancji informacyjnych z neuronów zapewnia lepszą odpowiedź insulinową organizmu.

4. Jazda na rowerze

Jazda na rowerze jest również idealnym sportem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy. To nie ma znaczenia, czy jeździsz rekreacyjnie czy codziennie do pracy i z powrotem do domu. Naukowo badana ta sprawa jest oczywiście długa.

Dr Martin Rasmussen z Uniwersytetu Południowej Danii przeanalizował dane z ponad 24.000 mężczyzn i niemal 28.000 badanych kobiet z Danii. Badani byli między 50 a 65 rokiem życia.

Stwierdzono, że ci, którzy regularnie jeździli na rowerze, rzadko walczyli z cukrzycą. Tak, im więcej czasu wolontariusze spędzili w ciągu tygodnia jeżdżąc na ich rowerach, tym wyraźniej spadało ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Nawet Ci z uczestników, którzy tylko na początku – Ci z wyższych grup wiekowych – rozpoczęli przygodę z kolarstwem, ryzyko cukrzycy po pięciu latach było 20 procent niższe niż u tradycyjnych rowerzystów. Oznacza to, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć korzystać z zajęć sportowych. Zawsze będzie można odnieść z tego jakieś korzyści dla zdrowia.

Alkohol und Tabak, Ernährungsformen, andere Sportarten, BMI etc.”>Inne możliwe czynniki były również brane pod uwagę np. Jak alkohol i tytoń, dieta, inne sporty, BMI itd.

5. Spacerowanie

prets_marchez

Dla bezwzględnych ziemniaków na kanapie, może być pocieszające wiedzieć, że dwadzieścia minut spaceru po posiłkach również pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Znajdź więc czas na  spacer po obiedzie zamiast bezczynnie siedzieć, przyniesie Ci to więcej korzyści i wpłynie pozytywnie na poziom cukru we krwi.

Idealnie, jeśli spacer odbywa się w odstępach czasu, więc na przemian szybkie, intensywne tempo z powolnym, więc np: 3 minuty spacerem szybko, a następnie 3 minuty wolniej, 3 minut szybko i tak dalej zamiennie.

W 2013 duńscy naukowcy napisali w Diabetes Care o tej sprawie, że poziom cukru we krwi przez codzienne chodzenie w przedziale od czterech miesięcy -1 godzina dziennie, znacznie się poprawił, podczas gdy normalne chodzenie nie przyniosło tak dobrych rezultatów. W grupie kontrolnej, która nie pokonywała wyznaczonych odległości, cukrzyca uległa pogorszeniu.

Istnieje cały szereg korzyści jakie czerpie nasz organizm ze spaceru pieszego, dlatego jest to świetna forma aktywności dla osób dość leniwych.

Sport w cukrzycy to nie wszystko

Sport jest przy cukrzycy naturalnie bardzo dobry, jednak to nie wszystko. Zwracajmy również uwagę na prawidłowe odżywianie, dostarczanie niezbędnych składników odżywczych, na zdrowie naszych jelit. Dotychczas powszechnie znany jest fakt, że skład flory jelitowej jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy.