Co lepiej spala tkankę tłuszczową – aeroby czy interwały ?

Podziel się ze znajomymi :)
 • 88
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  88
  Shares

Jak powszechnie wiadomo tkanka tłuszczowa może być spalana jedynie w warunkach tlenowych. Od tego czy metabolizm jest tlenowy, czy beztlenowy zależy w głównej mierze od intensywności wysiłku oraz stopnia wytrenowania. Próg przemian anaerobowych (PPA), czyli wskaźnik wydolności tlenowej naszego organizmu, można przesunąć pod wpływem wysiłku.

Wysiłki o intensywności niskiej i średniej mają charakter tlenowy.

Wysiłki o intensywności wysokiej i bardzo wysokiej charakteryzują się metabolizmem beztlenowym.

Wydaję się zatem, że tkankę tłuszczową będzie nam najlepiej spalić podczas treningu o niskiej i średniej intensywności. Nie do końca..

Wysiłek aerobowy

Jest wysiłkiem łatwym i mało wymagającym – na tym kończą się jego zalety. Otóż spalanie tkanki tłuszczowej ogranicza się od rozpoczęcia wysiłku do czasu jego zakończenia. Wywiera to nieznaczący wpływ na metabolizm. Mało tego, nasz organizm bardzo szybko adaptuje się do tego typu ćwiczeń, dlatego w momencie przerwania treningów nabieramy masy tłuszczowej. Dla ciągłych efektów wciąż musimy wprowadzać progresję wydłużając trening.

Jak zadbać o jelita i zmniejszyć ryzyko, otyłości oraz chorób cywilizacyjnych ? Czy istnieje probiotyk na odchudzanie ?Zapraszam tutaj

Cardio o małej intensywności potęguje spadek siły mięśniowej, poprzez promowanie przemian włókien mięśniowych typu II B (szybko kurczliwe odporne na zmęczenie) do typu I (wolno kurczliwe). Jeśli zależy nam na rozbudowaniu mięśni powinno nam zależeć na jak najwyższym udziale włókien typu II B.

Wysiłek aerobowy na długim dystansie przyczynia się do zwiększenia produkcji hormonu stresu – kortyzolu, który nasila procesy kataboliczne mięśni. Zatem wysiłek aerobowy nie przyniesie nam skutków o charakterze anabolicznym, a nawet antykatabolicznym. -> 3:45 (wykres na filmiku). A sama tkanka tłuszczowa, która ulega spaleniu pochodzi najczęściej z naszych mięśni, który nie jest tłuszczem trzewnym.

IMG_2016 copy
mauricz.com

Wysiłek interwałowy

Jest to trening o zmiennej intensywności, bardzo intensywny i wymagający. Jego zaletą jest między innymi oszczędność czasu. Ma znaczący wpływ na metabolizm, szczególnie po zakończeniu treningu. – 5:03. Po skończonym treningu może on trwać nawet do 48h i właśnie w tym czasie nasz organizm chętnie korzysta z rezerw tkanki tłuszczowej jako źródła energii.

Wysiłki tego typu przyczyniają się do wzrostu hormonów anabolicznych, obniżając tym samym poziom kortyzolu. 5:54. W aspekcie spalania tkanki tłuszczowej organizm nie ulega takiej adaptacji, jak w przypadku wysiłków aerobowych. Mało tego, wpływa na zmiany enzymatyczne, przyczyniając się do jeszcze większych efektów spalania. 6:20.

Intensywność treningu interwałowego zależy od wieku, stopnia wytrenowania i masy innych czynników. Należy pamiętać, aby dobierać obciążenie indywidualnie dla każdej osoby. Co NIE oznacza, że nie jest on dla wszystkich.

Interwał wygrywa z aerobami pod każdym względem! Jest to potwierdzone licznymi badaniami. Wysiłek interwałowy wykorzystując mniejszy wydatek energetyczny potęguje większe spalanie niż wysiłek aerobowy. 7:31

 

Przykładowy trening :

Poniedziałek : 60min szybkiego spaceru
wtorek : wolne
Środa : interwał 25 min ( 1min spokojnego biegu, 2 min szybkiego marszu, 1min spokojnego biegu, 2 min szybkiego marszu i tak do 25min)
czwartek : wolne
piątek : 60min szybkiego spaceru
sobota : interwał 25 min ( 1min spokojnego biegu, 2 min szybkiego marszu, 1min spokojnego biegu, 2 min szybkiego marszu i tak do 25min)
niedziela : wolne

Dla bardziej zaawansowanych można zamiast interwał 25 min ( 1min spokojnego biegu, 2 min szybkiego marszu, 1min spokojnego biegu, 2 min szybkiego marszu i tak do 25min) zrobić

interwał 25 min ( 1min dowolne ćwiczenie z poniższego filmu, 2 min spokojnego biegu, 1min dowolne ćwiczenie z poniższego filmu, 2 min spokojnego biegu i tak do 25min)

Mity o treningu aerobowym

Zaleca się wysiłki oscylujące w okolicach 70-75% tętna maksymalnego. Można wyliczyć je ze wzoru:

Dla kobiet: 210-0,5 x wiek – 1% masy ciała (w funtach) +0

Dla mężczyzn: 210-0,5 x wiek -% masy ciała (w funtach) +4

-Nie ma to żadnego znaczenia.

Zaleca się treningi na czczo – to również nie jest dobry pomysł. Przy tego typu wysiłku skutkiem będzie podwyższenie kortyzolu 8:42. Tym samym spalanie tkanki tłuszczowej nie musi być wcale wyższe niż u osób po posiłku.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Nawet podawanie węglowodanów w trakcie treningu nie wpływa ograniczająca na spalanie tkanki tłuszczowej – 8:57 Warto jednak zaznaczyć, że osoby te wykazywały znacznie mniejszy katabolizm, niż osoby nie przyjmujące węglowodanów. Dzieje się tak dlatego, że organizm podczas wysiłku aerobowego czerpie energię nie tylko z tłuszczów, ale również z glukozy. Podczas treningu na czczo glukozę wytwarzamy w procesie glukoneogenezy z aminokwasów mięśni, w przeciwieństwie do treningu po posiłku.

Trening aerobowy po treningu siłowym?

Również nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Sprzyja to głównie powstawaniu białek MurF, które są silnie związane z rozpadem białek 10:18. Przy treningu siłowym cario może wpływać negatywnie, jeśli dążymy do sylwetkowej figury. Jeśli jednak, komuś zależy na wdrożeniu wysiłku aerobowego warto wpisać go pomiędzy posiłkami, zaczynając najlepiej od mniej więcej 30 minut, 2/3 razy w tygodniu, a następnie stopniowo wydłużać sesję.

Interwał z dodatkowym obciążeniem

Głównym zadaniem jest stworzyć trening o przeplatanym okresie maksymalnej intensywności wysiłku z umiarkowanym. Przykładem może być sprint – 30 sekund i trucht 15 sekund, czas trwania: 12 minut.

Nie należy prowadzić go na czczo, gdyż nasilamy katabolizm, ani po typowym treningu siłowym. Fizycznie okazuje się to nawet niemożliwe. Jeśli uważasz inaczej, zazwyczaj Twój trening nie był do końca wysiłkiem siłowym, albo interwał nie był do końca interwałem. Pomimo tego, że oba wysiłki nasilają procesy anaboliczne, połączenie ich daje efekt kataboliczny.

Warto zacząć od jednej sesji w tygodniu. Nie za wiele, ponieważ wysiłek interwałowy bardzo obciąża nasz organizm. Z czasem możemy pozwolić sobie na dodanie drugiej, trzeciej.

Zgodnie z prawda, jeśli naszym celem jest kształtowanie sylwetki – zdecydowanie lepszą formą treningi będą interwały! Zachodzi wówczas większy pobór tlenu, a co za tym idzie – większe spalanie tkanki tłuszczowej.

 

Materiał na podstawie  video Pana Jacka

 

 


[wd_hustle id = “www”]

6 Komentarze

 1. Witam,

  Wykonuję trening siłowy 3 razy w tygodniu, który jest zakończony 20 – 30 minutowym treningiem cardio. Czy mogę dodatkowo włączyć w dni wolne od treningów siłowych treningi interwałowe? Czy będzie to za duże obciążenie dla organizmu. Trenuję 1,5 roku regularnie. Zależy mi na szybkim pozbyciu się tkanki tłuszczowej.

 2. pytanie! czy treningi hiit te z fitness blender sa dobrze przeprowadzone? te o poziomie trudnosci 5/5 daja niezle w kosc!! prosze o odpowiedz poniewaz robie je bardzo czesto- kazda informacja niezbedna.

 3. W poniżej cytowanymn fragmencie tekstu:
  “Dla mężczyzn: 210-0,5 x wiek -% masy ciała (w funtach) +4
  -Nie ma to żadnego znaczenia.”

  Ile wynosi % masy ciała – 1?
  Dlaczego nie przystosowano wzoru do systemu metrycznego? – Jeżeli dobrze rozumiem funty należy przeliczyć na kg? A wystarczyło dla wtgody czytających podać jakiś współczynnik…
  Do czego odnosi się druga linijka cytowanego powyżej tekstu?

  Pozdrawiam

 4. Obecnie jeżdżę do pracy na rowerze (7 km, co zajmuje mi ok. 30 minut) i myślę, że “przypadkowo” udało mi się zastosować trening interwałowy: staram się jechać szybko na płaskim, szybko (w miarę możliwości nie zwalniając lub zwalniając jak najmniej) pod górkę, + odpoczynek = światła.

  Moje pytanie jest takie: (zakładając, że moja jazda na rowerze to trening interwałowy) jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać po treningu interwałowym? Chciałabym wykonywać większość ćwiczeń na świeżym powietrzu, także można założyć, że mam dostęp do bieżni, drążka i tego typu rzeczy, również basenu. W razie potrzeby mogłabym też oczywiście wziąć jakiś niewielki sprzęt (skakanka, gumy etc.) ze sobą. Bardzo chciałabym zoptymalizować ten czas zaraz po przyjeździe (ok 30 minut).

  Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz