Kilka faktów zebranych przez wybitnego brytyjskiego naukowca, które dadzą ci kolejny powód, aby unikać fast foodów.

Wiesz już na pewno o dużej liczbie wysoko przetworzonych i szkodliwych dla zdrowia składników fast foodów, które są główną przyczyną otyłości. Skupmy się dziś na informacjach, o których mogłeś nie słyszeć: Fast foody mogą zabijać pożyteczne bakterie jelitowe, które pomagają spalić kalorie.

Odkrycia te są wynikiem badań nad powiązaniami między bakteriami jelitowymi i zdrowiem prowadzonymi przez profesora epidemiologii genetycznej Tima Spectora z Kings College w Londynie.

Okazało się, że dieta składająca się ze względnie małej liczby składników, z których większość jest wysoce przetworzonych, jest toksyczna wobec tych bakterii. W rzeczywistości, wiele z tych bakterii obumiera w ciągu kilku dni od rozpoczęcia takiej diety.

Spector opiera się na badaniach, które opublikował w swojej książce „The Diet Myth: The Real Science Behind What We Eat”. Skupia się w niej na roli, jaką odgrywa zróżnicowana dieta we wspieraniu zdrowych mikrobów w ludzkim organizmie.

W jednym z badań omówionych w książce, Spector zaangażował swojego 23-letniego syna Toma, który zgodził się przez 10 dni nie jeść nic poza kurczakami, frytkami, hamburgerami i coca-colą z McDonalda.

Syn tak opisał swoje doświadczenia: „Zanim zacząłem dietę fast foodową w moich jelitach było około 3500 gatunków bakterii, głównie z grupy Firmicutes. Wraz z rozpoczęciem tej diety szybko straciłem około 1300 gatunków bakterii i moje jelita zostały zdominowane przez inną grupę o nazwie Bacteroidetes.

Odkrycie to zasugerowało ojcu, że wiele przypadków otyłości może wystąpić nie tylko z powodu przejedzenia.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Mikroby cieszą się złą prasę, ale tylko kilka z milionów gatunków jest szkodliwych a wiele z nich jest kluczowa dla naszego zdrowia


Kurs wideo Naucz się jak tworzyć zdrową dietę na spalanie tkanki tłuszczowej

ceny rosną gdy licznik trafi zero 

80.00 29.00

Praktyczny przewodnik po zdrowym odżywianiu – odżywianie dla utraty wagi. TRZYMAM DIETĘ, ALE NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ z brzucha oraz ud a moje samopoczucie cały czas się pogarsza – jakie są przyczyny, co można zrobić?Kup teraz w promocji 29zł


Bakterie jelitowe ( albo ich brak ) odpowiedzialne są za epidemię otyłości, a w konsekwencji prowadzą do takich chorób jak cukrzyca, rak i choroby serca. Oczywistym jest, że im bardziej zróżnicowana dieta, tym bardziej zróżnicowane środowisko mikrobów i tym lepiej dla zdrowia w każdym wieku.

Książka Spectora dowodzi, że różnorodność bakterii w organizmie człowieka spadła prawie o jedną trzecią w ciągu ostatniego stulecia. Ale jest też dobra wiadomość: Żywność taka jak ciemna czekolada, czosnek, kawa i belgijskie piwo może przyczynić się do wzrostu drobnoustrojów przewodu pokarmowego.

Podczas badania, które wykonali inni uczeni na myszach odkryto powiązania między drobnoustrojami jelitowymi, zmianą diety i otyłością. Wyniki badań nie są tak jednak tak jednoznaczne jak u ludzi. Robert Knight z University of Colorado napisał niedawno artykuł naukowy na ten temat. Stwierdził m.in. że wyzwaniem jest identyfikacja klucza patogenów mikroflory oraz ustalenie związku przyczynowego między konkretnymi drobnoustrojami a społecznościami, w których występują.

badania : http://science.sciencemag.org/content/341/6150/1241214.abstract