Kilka faktów zebranych przez wybitnego brytyjskiego naukowca, które dadzą ci kolejny powód, aby unikać fast foodów.

Wiesz już na pewno o dużej liczbie wysoko przetworzonych i szkodliwych dla zdrowia składników fast foodów, które są główną przyczyną otyłości. Skupmy się dziś na informacjach, o których mogłeś nie słyszeć: Fast foody mogą zabijać pożyteczne bakterie jelitowe, które pomagają spalić kalorie.

Odkrycia te są wynikiem badań nad powiązaniami między bakteriami jelitowymi i zdrowiem prowadzonymi przez profesora epidemiologii genetycznej Tima Spectora z Kings College w Londynie.

Okazało się, że dieta składająca się ze względnie małej liczby składników, z których większość jest wysoce przetworzonych, jest toksyczna wobec tych bakterii. W rzeczywistości, wiele z tych bakterii obumiera w ciągu kilku dni od rozpoczęcia takiej diety.

Spector opiera się na badaniach, które opublikował w swojej książce „The Diet Myth: The Real Science Behind What We Eat”. Skupia się w niej na roli, jaką odgrywa zróżnicowana dieta we wspieraniu zdrowych mikrobów w ludzkim organizmie.

W jednym z badań omówionych w książce, Spector zaangażował swojego 23-letniego syna Toma, który zgodził się przez 10 dni nie jeść nic poza kurczakami, frytkami, hamburgerami i coca-colą z McDonalda.

Syn tak opisał swoje doświadczenia: „Zanim zacząłem dietę fast foodową w moich jelitach było około 3500 gatunków bakterii, głównie z grupy Firmicutes. Wraz z rozpoczęciem tej diety szybko straciłem około 1300 gatunków bakterii i moje jelita zostały zdominowane przez inną grupę o nazwie Bacteroidetes.

Odkrycie to zasugerowało ojcu, że wiele przypadków otyłości może wystąpić nie tylko z powodu przejedzenia.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Mikroby cieszą się złą prasę, ale tylko kilka z milionów gatunków jest szkodliwych a wiele z nich jest kluczowa dla naszego zdrowia

Bakterie jelitowe ( albo ich brak ) odpowiedzialne są za epidemię otyłości, a w konsekwencji prowadzą do takich chorób jak cukrzyca, rak i choroby serca. Oczywistym jest, że im bardziej zróżnicowana dieta, tym bardziej zróżnicowane środowisko mikrobów i tym lepiej dla zdrowia w każdym wieku.

Książka Spectora dowodzi, że różnorodność bakterii w organizmie człowieka spadła prawie o jedną trzecią w ciągu ostatniego stulecia. Ale jest też dobra wiadomość: Żywność taka jak ciemna czekolada, czosnek, kawa i belgijskie piwo może przyczynić się do wzrostu drobnoustrojów przewodu pokarmowego.

Podczas badania, które wykonali inni uczeni na myszach odkryto powiązania między drobnoustrojami jelitowymi, zmianą diety i otyłością. Wyniki badań nie są tak jednak tak jednoznaczne jak u ludzi. Robert Knight z University of Colorado napisał niedawno artykuł naukowy na ten temat. Stwierdził m.in. że wyzwaniem jest identyfikacja klucza patogenów mikroflory oraz ustalenie związku przyczynowego między konkretnymi drobnoustrojami a społecznościami, w których występują.

badania : http://science.sciencemag.org/content/341/6150/1241214.abstract