Bóle migrenowe są bardzo powszechne i mogą trwać od kilku godzin do nawet 3 dni. Niestety należą do najmniej poznanych i najgorzej leczonych zaburzeń medycznych. Jest to spowodowane tym, że na każdego człowieka mają wpływ inne czynniki genetyczne, środowiskowe i neurologiczne. Do tego przeżycia osób cierpiących na migrenę mogą różnić się w dużym stopniu. U niektórych występuje jednostronny piekący lub pulsujący ból. U innych objawy są obustronne. Czasami występują też bóle przepowiadające.

Skutki migreny mogą być różnorakie:

 • dreszcze,
 • pocenie się,
 • nudności,
 • gorączka,
 • wymioty,
 • nadwrażliwość na światło,
 • dźwięk a nawet
 • zapach.

Badania wykazują, że ponad 300 milionów ludzi na świecie cierpi na migrenę ( około 6-7% mężczyzn oraz 15-18% kobiet ). Szacuje się, że 20 mln ataków migren pojawia się każdego dnia.

Przyczyny migreny:

Przyczyny migreny były badane wielokrotnie. Jednak żadne badanie nie wyjaśniło występowania migreny u wszystkich cierpiących. Czasami wyniki badań są sprzeczne.

Większość z nich twierdzi, że są to:

 • nadmierny wzrost ciśnienia we krwi ( z drugiej strony inne badania pokazują, że bóle nie są poprzedzone zmniejszonym przepływem krwi lecz nagłym skokiem ciśnienia. Po ataku migreny krążenie wygląda normalnie lub jest tylko nieznacznie zmniejszone ).
 • zaburzenia neurologiczne związane z aktywnością komórek nerwowych.
 • zmiany poziomu serotoniny w mózgu.
 • Ból migrenowy pojawia się w przypadku spadku poziomu serotoniny.

Może to być też przyczyną obrzęku i stanu zapalnego naczyń krwionośnych. Skurcze naczyniowe mózgu. Migreny powstają od początkowego skurczu naczyń krwionośnych i spadku przepływu krwi a następnie rozciągania i rozszerzania naczyń krwionośnych.

Niedobór witamin a migreny

Najnowsze badania pokazały że zażywanie witaminy B6, B12 i kwasu foliowego może spowodować dwukrotny spadek objawów migreny na przestrzeni dwóch miesięcy. Takie sugestie pojawiały się już wcześniej m. in. po opracowaniu badań przez European Journal of Neurology. W 2004 roku zwrócili uwagę na to, że można uniknąć ataków migreny przez stosowanie wiaminy B2 ( ryboflawina ) Poziom produkcji homocysteiny może być zwiększony przez kilka mutacji i zaburzenia genów, które sprawiają, że organizm jest bardziej podatny na atak migreny. Okazuje się, że witaminy   B6 i B12 zmniejszają poziom homocysteiny 

Dawka podawanej witaminy powinna zależeć od danego genotypu. Według profesor Lyn Griffiths rożne genotypy mają różnąszybkość reakcji enzymatycznej. Celem badań jest określenie optymalnej dawki witamin z grupy B na podstawie profilu genetycznego.

Optymistyczne jest to, że bezpieczne, tanie suplementy mogą leczyć chorych na migrenę. Objawy migreny mogą być związane nie tylko z niedoborem witamin z grupy B ale też niedoborem innych witamin a w szczególności witaminy D. Niedobór tej witaminy może powodować różnorakie konsekwencje zdrowotne. Również w przypadku migreny suplementacja witaminą D może odgrywać ważną rolę.

Zeszłoroczne badania pokazały, że około 42% pacjentów z przewlekłą migreną ma również niedobór witaminy D. Naukowcy odkryli, że im dłużej pacjent cierpi na chroniczną migrenę tym bardziej prawdopodobny jest niedobór witaminy D.