Pietruszka – jak ją jeść i dlaczego warto?
Słodki, korzenny smak pietruszki sprawia, że bardzo chętnie dodajemy ją do rosołu. Jest podstawą aromatycznego wywaru, idealnego do wszelkich zup. Jednak ten smak warto docenić także w innych potrawach. Jak wykorzystywać pietruszkę, i jakie ma ona właściwości zdrowotne?
Co ma w sobie pietruszka?
Pietruszka to warzywo korzeniowe powszechnie uprawiane w Polsce, również w przydomowych ogródkach. Jest to warzywo z rodziny selerowatych, którego korzeń, jak i liście wykorzystuje się powszechnie w kulinariach z uwagi na wysoką zawartość dobroczynnych związków oraz niezwykłych olejków eterycznych. Skład olejków jest niemal taki sam w liściach, czyli natce pietruszki, jak i w jej korzeniu.
Co zawiera pietruszka korzeniowa?
- Błonnik
- Niewielką ilość białka
- Witaminy: C, z grupy B, E, niewielkie ilości witaminy A
- Minerały: fosfor, wapń, magnez, potas, jod, żelazo, cynk, miedź, mangan
- Olejki eteryczne: apiol, mirystycyna, limonen
- Flawonoidy: apiina, luteolino-apiozylglukozyd, bergapten
- Fitosterole
Dlaczego warto jeść pietruszkę?
Pietruszkę można spożywać nie tylko w celach typowo kulinarnych dla polepszenia walorów organoleptycznych potraw, ale również w celach wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ma wiele ciekawych właściwości:
- Poprawia pracę nerek poprzez zwiększanie przesączu kłębkowego, co przyczynia się do zwiększonego wydalania moczu. Działanie moczopędne może być bardzo korzystne w leczeniu i zapobieganiu infekcjom nerek i dróg moczowych;
- Działa antyseptycznie;
- Ma właściwości wiatropędne – zmniejsza napięcie mięśni gładkich oraz dróg moczowych;
- Sprzyja poprawie trawienia – w niewielkim stopniu pobudza wydzielanie śliny i soków żołądkowych, a także zawiera sporo błonnika, który przyspiesza perystaltykę jelit;
- Mirystycyna zawarta w pietruszce ma lekko psychogenne działanie. Może powodować stan euforii, a nawet halucynacje. Oczywiście nie doznamy uczucia haju spożywając pietruszkę do obiadu, gdyż mirystycyny w korzeniu jest stosunkowo niewiele – jest to jednak pewna kulinarna ciekawostka;
W jaki sposób serwować pietruszkę?
Pietruszka ma bardzo specyficzny aromat i słodki smak, dlatego może w ciekawy sposób wzbogacić wartość smakową potrawy.
Oprócz tego, że można ją wrzucać do rosołu, jest również wartościowym i smacznym składnikiem zupy-kremu z białych warzyw, który coraz bardziej zyskuje na popularności również w Polsce.
Pokrojona w plasterki może być dodatkiem do zapiekanek warzywnych, sprawdzi się także jako alternatywna wersja frytek.
Pietruszkę spożywa się jedynie po obróbce termicznej, dlatego jest najlepszym składnikiem zup, sosów i wszelkich potraw warzywnych, w których jej słodki smak jest bardzo pożądany.
Przekonaj się do tej „białej marchewki”, która jest nie tylko smaczna, ale również bardzo tania, łatwo dostępna, a nawet łatwa do wyhodowania w przydomowym ogródku. Może przyczynić się do utrzymania dobrego stanu zdrowia, ale przede wszystkim zapewni Ci bogactwo kulinarnych doznań!