Figi – niedoceniane źródło słodyczy

Figi są owocami uprawianymi już od starożytności. Do pewnego momentu były bardzo niedoceniane, a obecnie są nieco bardziej rozpowszechnione, również w Europie, jako zamiennik słodyczy. Dlaczego warto sobie o nich przypomnieć? 

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Skąd wzięły się figi na naszych stołach?

Figa to owoc figowca pospolitego. Rośnie na drzewach w basenie Morza Śródziemnego – w Turcji, Portugalii, Włoszech, Grecji, Francji i Hiszpanii, ale nie tylko. Drzewa figowe uprawia się także w Afryce, Austraii południowej, Indiach, Kalifornii i Ameryce Południowej. Te owoce rosły jako drzewa uprawne w starożytnej Mezopotamii i Egipcie już prawdopodobnie od 2750 r.p.n.e., stanowiły tam bardzo ważny składnik codziennej diety. W XVI wieku rozpowszechniono uprawę fig w północnej Ameryce, skąd trafiły również do Europy. 

Czym charakteryzują się figi?

To bardzo wyjątkowe, zarówno jeśli chodzi o wygląd, smak, jak i właściwości owoce. Świeże mają stożkowaty, gruszkowaty kształt przypominający skórzasty worek. Wewnątrz znajduje się czerwonawy miąższ wypełniony licznymi, chrupiącymi nasionami. W smaku są niezwykle słodkie, co zawdzięczają wysokiej (nawet do 25%) zawartości glukozy i fruktozy

Jaki jest skład fig?

To nie tylko bardzo smaczne owoce, zaliczane w sztuce kulinarnej do bakalii, ale również bardzo zdrowe. W świeżych owocach znajduje się około 80% wody, a najczęściej spożywamy figi w postaci suszonej. Wtedy stają się jeszcze bardziej słodkie i kaloryczne – o o czym należy pamiętać. Co znajduje się w owocach figi?


Figi surowe
74 kcal / 100g

Białko 0.75 g
Tłuszcz 0.3 g
Węglowodany 19.18 g
Błonnik 2.9 g
Woda 79.11 ml

Kiedy i dlaczego warto spożywać figi?

Oprócz przyjemnego, słodkiego smaku, figi mogą dawać też inne korzyści zdrowotne. Kiedy najlepiej je spożywać i w jakim celu?

Dla właściwości przeczyszczających

Z uwagi na zawartość pektyn i kwasów, figi mogą stanowić dobry środek przeczyszczający przy zaparciach. Figi rozluźniają stolec i łagodzą zaparcia, a tym samym mogą skutecznie zapobiegać objawom zaburzeń trawiennych i sprzyjać łagodzeniu objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. W badaniach wykazano, że figi są również skuteczne w zmniejszaniu objawów zespołu jelita drażliwego. 

Dla zdrowego serca

Spożywanie fig może przeciwdziałać występowaniu chorób serca i promuje utrzymanie zdrowego układu krążenia. Poprawiają one ciśnienie tętnicze krwi i obniżają poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL.

Wpływają na kontrolowanie poziomu glukozy we krwi

Spożywanie naparu z liści figowych w badaniach pomagało osobom chorym na cukrzycę typu 1 zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę po posiłku. Jednakże to samo nie odnosi się do spożywania owoców figowca, które są bardzo bogate w cukry proste. Dlatego też cierpiące na cukrzycę osoby powinny sięgać po herbatę z liści figi, ale ograniczać spożywanie fig surowych, suszonych lub przetworów z tych owoców.

Możliwe, że wpływają korzystnie na zmniejszanie ryzyka nowotworów

Wciąż potrzebne są badania, aby stwierdzić to z cała pewnością, jednak dotychczasowe badania na liściach figowych są dość obiecujące. Wykazano, że ekstrakt z liści figowych może działać hamująco na rozwój komórek nowotworowych okrężnicy, wątroby, piersi i macicy. 

Wspiera leczenie alergii skórnych

W badaniach na dzieciach wykazano, że kremy z ekstraktem z figi były skuteczniejsze w leczeniu alergii skórnych niż standardowa kuracja hydrokortyzonem. Miały one działanie przeciwutleniające, a do tego zmniejszały rozpad kolagenu, wpływając korzystnie na wygładzenie i utrzymanie elastyczności skóry. 

Wspomagają prawidłowe krzepnięcie krwi

Z uwagi na wysoką zawartość witaminy K, figi są w stanie wspomóc procesy prawidłowego krzepnięcia krwi. Nie powinny być jednak spożywane przez osoby, które zażywają leki rozrzedzające krew!

Jak najlepiej jeść figi?

Są one bardzo smaczną, słodką i egzotyczną przekąską, która z powodzeniem może zastąpić konwencjonalne słodycze. Jednak z uwagi na wysoką zawartość cukru, a co za tym idzie – kaloryczność – nie powinno się ich zjadać w zbyt dużych ilościach. W jakich postaciach można jeść figi?

  • Jako chrupiący i słodki dodatek do sałatek i sałat – w postaci surowej i suszonej
  • Jako przekąska przed telewizorem – pokrój dojrzałą figę na ćwiartki i zjadaj tak jak cząstki pomarańczy lub grejpfruta. Miąższ figi jest bardzo chrupiący dzięki nasionkom i mało soczysty, ale za to bardzo słodki
  • Przegryzaj je razem z wykwintnymi serami. Pokrojone w ćwiartki nie tylko zdobią deskę serów, ale również wybornie razem z nimi smakują
  • W postaci sałatki z kozim serem, polane miodem 
  • Można je jeść również ze skórką, wystarczy tylko dokładnie ją umyć
  • Figi można przesmażyć i podawać razem z mięsem – na przykład polędwiczkami wieprzowymi
  • W postaci suszonej są świetne jako bakalie do ciast, ale również jako samodzielna przekąska
  • Ze świeżych fig można przyrządzić doskonały dżem – z cynamonem, cukrem waniliowym i paroma kroplami soku z cytryny. Będzie on doskonały zarówno do pieczywa, jak i dodatek do lodów, deserów, ciast, a nawet mięs czy serów! 

Bez względu na to, jaki sposób serwowania fig wyda Ci się najodpowiedniejszy, z pewnością gdy spróbujesz ich raz, już na zawsze zagoszczą w Twoim menu!