Kombucha jest to sfermentowana herbata, która znana jest w niektórych społecznościach od tysięcy lat. Jest bogata w probiotyki. Zawiera również przeciwutleniacze. Zabija szkodliwe bakterie i może pomóc w zwalczaniu wielu chorób. Oto 8 powodów, dla których warto pić ten napój:

1. Kombucha jest bogatym źródłem probiotyków.

Pochodzi z Dalekiego Wschodu. Odkryli ją prawdopodobnie w Chinach lub w Japonii. Jej przygotowanie polega na dodaniu określonych szczepów bakterii, drożdży i cukru do czarnej lub zielonej herbaty, a następnie pozostawienie tego płynu na tydzień lub dłużej aby herbata mogła sfermentować. Podczas tego procesu, bakterie, drożdże i grzyby, tworzą coś w rodzaju plamy na powierzchni, dlatego Kombucha zwana jest również „grzybem herbacianym”.

Proces fermentacji sprzyja powstaniu octu i kilku innych związków kwasowych, śladowych ilości alkoholu i gazów. To sprawia, że Kombucha jest lekko gazowana.

Podczas proces fermentacji wytwarza się duża ilość bakterii probiotycznych. Probiotyki zapewniają jelitom zdrowe bakterie. U osób pijących ten napój polepsza się trawienie. Kombucha jest przydatna przy stanach zapalnych układu pokarmowego a nawet sprzyja utracie zbędnych kilogramów.

2. Kombucha posiada te same zalety co zielona herbata.

Jak wiemy zielona herbata jest jednym z najzdrowszych napojów na świecie. Zawiera ona wiele związków biologicznie czynnych, takich jak polifenole, które działają jak silne przeciwutleniacze.

Kombucha z zielonej herbaty ma wiele tych samych właściwości chemicznych, a zatem daje takie same korzyści. Badania pokazują, że regularne picie zielonej herbaty może zwiększyć ilość spalanych kalorii, zmniejszyć tłuszcz brzuszny, polepszyć poziom cholesterolu i pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. Zielona herbata działa również antynowotworowo. Dzięki regularnemu piciu zmniejsza się ryzyko raka prostaty, piersi i jelita grubego.

3. Kombucha zawiera przeciwutleniacze.

Przeciwutleniacze są substancjami, które zwalczają wolne rodniki mogące uszkodzić komórki.

Antyoksydanty pochodzące z żywności i napojów są znacznie skuteczniejsze i lepsze dla zdrowia niż sztuczne antyoksydanty. Kombucha, w szczególności zrobiona z zielonej herbaty, wydaje się mieć silne działanie przeciwutleniające. Badania na szczurach potwierdziły, że picie Kombuchy regularnie zmniejsza toksyczność w wątrobie w pewnych przypadkach nawet o 70%. Niestety nie ma badań potwierdzonych na wątrobie człowieka. Wydaje się że może to być obiecujący obszar badań szczególnie dla osób z chorobami wątroby.

4. Kombucha zabija bakterie.

Jedną z głównych substancji wytwarzanych podczas fermentacji Kombuchy jest kwas octowy bogaty w ocet. Tak jak polifenole w herbacie, kwas octowy jest w stanie zabijać wiele potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów. Kombucha z czarnej lub zielonej herbaty, może mieć silne działanie przeciwbakteryjne, zwłaszcza przeciwko bakteriom powodującym infekcje i drożdżom Candida. W jednym z badań na kurczakach stwierdzono, że Kombucha zadziałała przeciwbakteryjne i dała podobny efekt wzrostu co antybiotyk. Badacze sugerowali, że Kombucha może być użyta jako alternatywa dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu kurcząt.

5. Kombucha może zmniejszyć ryzyko choroby serca.

Choroby serca są wiodącą na świecie przyczyną śmierci. Badania na szczurach udowodniły korzystny wpływ herbaty Kombucha na właściwe poziomy cholesterolu ( obniża LDL i zwiększa HDL ). Zmiany widoczne były w ciągu zaledwie 30 dni. Co ważniejsze Kombucha ( w szczególności z zielonej herbaty ) chroni cząsteczki cholesterolu LDL od utleniania, które przyczynia się do powstawania chorób serca.

Ludzie pijący zieloną herbatę mają aż do 30% mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca. Takie same statystyczne szanse dotyczą regularnego picia Kombuchy.

6. Kombucha może pomóc radzić sobie z cukrzycą typu 2

Cukrzyca typu 2 dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się wysokim poziomem cukru we krwi i odpornością na insulinę. Badania przeprowadzone na szczurach z cukrzycą potwierdziły, że Kombucha spowalnia trawienie węglowodanów, co z kolei zmniejsza poziom cukru we krwi. Wpływa również pozytywnie na funkcjonowanie nerek i wątroby.

Kombucha zrobiona z zielonej herbaty może być nawet bardziej korzystna w obniżaniu poziomu cukru we krwi niż sama zielona herbata. Żeby sprawdzić skuteczność zielonej herbaty przebadano prawie 300 tysięcy osób. Okazało się, że u ludzi regularnie pijących zieloną herbatę, ryzyko stania się cukrzykiem spadło o 18%.

7. Kombucha działa antynowotworowo.

Rak jest jedną z wiodących przyczyn zgonów. Charakteryzuje się mutacją komórek i niekontrolowanym ich wzrostem. Zbadano wpływ Kombuchy na komórki nowotworowe i stwierdzono, że Kombucha zapobiega wzrostowi i rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych. Kombucha charakteryzuje się wysokim stężeniem polifenoli i przeciwutleniaczy. Jednak właściwości antyrakowe Kombuchy nie zostały do końca poznane. Wiadomo tylko, że polifenole blokują mutację genów a także przyczyniają się do unicestwiania komórek nowotworowych.

8. Kombucha jest probiotykiem, który można zrobić samemu.

Można ją kupić w sklepie lub zrobić samemu w domu. Należy jednak bardzo uważać, aby odpowiednio ją przygotować. Zanieczyszczona lub nadmiernie sfermentowana Kombucha może powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Domowa Kombucha może zawierać do 3% alkoholu. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup Kombuchy w sklepie lub przez Internet. Produkty handlowe są sprawdzone i nie zawierają więcej niż 0,5% alkoholu. Przed zakupem należy sprawdzić składniki i starać się unikać produktów, które są bogate w cukier.

 

źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26796581
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8559192
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24290641
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8617188
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10584049
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17557985
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23803878
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17906295
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17548688
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1985414
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC47258/
https://jnci.oxfordjournals.org/content/99/10/742.full
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14631833
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11723720
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21388793
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10888589
http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00580-013-1676-x
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25856715
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9455677
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17317693
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22591682
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20008687
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18979556
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1541-4337.12073/full
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9388788
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8559192