Rozstępy – jak powstają i jak się ich pozbyć?

Rozstępy to defekt skóry, który spędza sen z powiek niejednej kobiecie. Nie bez powodu – wyglądają bardzo nieestetycznie i trudno się ich pozbyć. Skąd biorą się rozstępy i czy naprawdę jesteś bez szans w starciu z nimi, gdy się pojawią?

Skąd biorą się rozstępy?

Skóra właściwa, ukryta pod warstwą naskórka, składa się głównie z tkanki łącznej, w skład której wchodzi między innymi kolagen – aż w 80%. Kolagen to białko fibrylarne (czyli złożone z cieniutkich paseczków – fibryli). Włókna kolagenu posiadają poprzeczne prążkowanie, które przypominają niejako mięśnie prążkowane, i podobnie jak one – mogą ulec rozciągnięciu. Niestety, w przeciwieństwie do mięśni – rozciągnięte włókno kolagenu nie wraca do swojej pierwotnej postaci. 

Rozstępy wynikają właśnie z szybkiego rozciągania się skóry, które ma miejsce głównie w czasie ciąży i karmienia piersią, a także w okresie dojrzewania lub gdy człowiek gwałtownie tyje. Łatwo zobrazować to na przykładzie słabo nadmuchanego balona.

Ściskając go doprowadzamy do powstania prężnego, idealnie okrągłego uwypuklenia, które jednak jest na granicy wytrzymałości – jeśli ściśniesz je mocniej, pęknie. Ścianki tego uwypuklenia pod wpływem zwiększonego ciśnienia w tej części balonu ulegają ścieńczeniu. Gdy puścisz balon – wróci on do pierwotnego, swobodnego stanu, ale w miejscu, gdzie wcześniej było uwypuklenie, teraz będzie sflaczałe tworzywo. Podobnie dzieje się w przypadku rozstępów. 

Skóra właściwa to tkanki dość ściśle upakowane, w celu zapewnienia człowiekowi jak najlepszej bariery przed czynnikami zewnętrznymi. Włókna kolagenowe są rzeczywiście elastyczne i nadają skórze odpowiednią jędrność, ale nie są odporne na gwałtowne rozciąganie. 

Jak wyglądają rozstępy?

Powstawanie ich to nie jest gwałtowny proces, choć wynika z gwałtownych czynników. Ani powiększanie obwodu ciążowego brzucha, ani tycie, ani nawet skoki rozwojowe u nastolatków nie występują z dnia na dzień.

Mówiąc „gwałtowne rozszerzanie się skóry” ma się na myśli raczej to, że człowiek w normalnych warunkach raczej nie zmienia swoich kształtów z tygodnia na tydzień, czy z miesiąca na miesiąc, więc te zmiany można nazwać gwałtownymi w stosunku do tego, jak zmienia się jego ciało poza tym okresem. 

Istnieją dwie fazy powstawania rozstępów:

Faza zapalna

Trwa około 6 miesięcy. W tym czasie na skórze pojawiają się stopniowo coraz dłuższe i szersze pręgi w kolorze sinym. To okres, kiedy skóra właściwa jeszcze się broni przed taką autodestrukcją i reaguje stanem zapalnym. W tym czasie najlepiej jak najszybciej rozpocząć walkę z rozstępami, gdyż są one jeszcze podatne na leczenie. 

Faza zanikania

Występuje później. Choć rozstępy stają się wówczas mniej widoczne, bo blade, to wcale nie oznacza korzyści dla nas. Blednięcie rozstępów to zasługa bliznowacenia występującego w skórze właściwej. Rozstępy w tej fazie trudno już wyeliminować. 

Jedyną dobra informacją, jeśli chodzi o rozstępy pociążowe czy inne, jest fakt, że stanowią one jedynie defekt kosmetyczny. Skóra nie traci przez to swoich właściwości ochronnych, nie mają one wpływu na prawidłowość wykonywania ćwiczeń siłowych. Mogą natomiast zmieniać kształt piersi, brzucha czy pośladków. 

Czy powrót do szczupłej sylwetki powoduje znikanie rozstępów?

Tak jak w przypadku wyżej wspomnianego balona – utrata masy ciała spowoduje powrót do dawnej szczupłej sylwetki, ale cieniem wciąż będą się kładły rozstępy – teraz dopiero widoczne.

Po ciąży lub szybkim chudnięciu rozstępy nie tylko widnieją jako sine pręgi, ale również sprawiają, że skóra staje się wiotka i zwisająca. Oczywiście nie zniechęcaj się i nie ustawaj w staraniu o powrót do formy!

Po prostu zaatakuj rozstępy szybko i skutecznie jedną z 5 dostępnych metod:

Najskuteczniejsze metody walki z rozstępami

Dieta i kosmetyki bogate w witaminę A

Choć witamina A kojarzona jest głównie z ochroną wzroku, to retinoidy, jej pochodne, są stosowane coraz powszechniej w kosmetykach anti-aging. Retinoidy to substancje o silnym potencjale antyoksydacyjnym. Są świetnie rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego dobrze działają w skórze. Działają one zatem bardzo odmładzająco – spłycają zmarszczki i blizny, a także rozjaśniają przebarwienia.

Hamują też oczywiście powstawanie wolnych rodników, a więc zapobiegają procesom dalszej destrukcji skóry. Co jednak najważniejsze – retinoidy stymulują produkcję kolagenu i elastyny, przez co mogą w sposób istotny oddziaływać na wypełnianie głębokich pręg na skórze i niwelowanie widocznych rozstępów.

Należy pamiętać, że preparaty z witaminą A są fotouczulające, więc najlepiej stosować je na noc i nie opalać się w czasie kuracji nimi. Warto swoją dietę wypełnić rybami, podrobami, tłustymi produktami mlecznymi, jajami, a także marchewką, jarmużem, szpinakiem czy dynią, dla uzupełnienia jej prawidłowego poziomu w organizmie. 

Cukier

Nie jest to bynajmniej zachęta do zjadania słodyczy! Cukier gruboziarnisty połączony z olejem kokosowym i odrobiną soku z cytryny pozwala stworzyć fantastyczny gruboziarnisty peeling, idealny do brzucha, pośladków czy biustu.

Systematyczne masowanie takim peelingiem ciała zwiększy stopień jego ukrwienia i spowoduje złuszczenie naskórka, a to świetny fundament pod działanie dobrej jakości kremów czy balsamów na rozstępy. Oprócz tego oleje mają właściwości przeciwzapalne i natłuszczają skórę, wzmacniając jej barierę lipidową. 

Aloe vera

Sok z aloesu, który możemy sobie hodować we własnej doniczce, to świetne remedium na wiele urodowych i zdrowotnych problemów. Regularne wcieranie go, szczególnie w celach profilaktycznych, zanim pojawią się rozstępy, daje dobre efekty.

Skóra jest wyraźnie bardziej miękka i odżywiona. Można także wykorzystać przeciwzapalne właściwości aloesu, działając sokiem wyciśniętym bezpośrednio z jego liści dwa razy dziennie na miejsca zmienione świeżymi, czerwonymi rozstępami. 

Kwas hialuronow

To substancja, której warto mieć w swojej skórze dużo, ponieważ odpowiada on za utrzymanie jej właściwego kształtu i zapewnia elastyczność. Duża ilość tego białka wpływa pozytywnie na procesy syntezy kolagenu i elastyny, a tym samym na poprawianie wyglądu rozstępów. 

Olej kokosowy

Znany jest ze swoich wielu dobroczynnych właściwości nie tylko jako dodatek w kuchni, ale głównie jako kosmetyk pielęgnacyjny. Olej kokosowy został przebadany pod kątem czasu gojenia się ran u szczurów z bardzo pozytywnymi wynikami.

Brzmi to zachęcająco i może pomóc w bezpieczny sposób szybko powrócić skórze do dawnej świetności, szczególnie w połączeniu z innymi metodami usuwania rozstępów.

Jak można zwalczać rozstępy w gabinecie kosmetyczki?

Obecnie istnieje sporo dość drogich, ale szalenie skutecznych zabiegów na pozbywanie się rozstępów, również tych w postaci blizn.

Warto z nich skorzystać, szczególnie gdy problem rozstępów mocno wpływa na psychikę – powoduje silne kompleksy. Oto one:

Mikrodermabrazja

To metoda delikatnego złuszczania naskórka, która wiąże się z silnym pobudzeniem ukrwienia skóry, a to z kolei pomaga stymulować proces syntezy kolagenu. 

Laseroterapia

To metoda polegająca na rozgrzewaniu komórek skóry za pomocą światła lasera, co również pomaga aktywować ważne, lecznicze procesy naturalne w skórze i wspiera jej gojenie się. 

Skin needling

To również tak zwane igłowanie. Polega na nakłuwaniu po wielokroć skóry w zmienionym miejscu specjalnymi igłami w celu powstawania mikrourazów.

Paradoksalnie, po uszkodzeniu skóra aktywuje wszystkie swoje siły w celu zaleczenia tych urazów, czyli produkuje więcej kolagenu. 

Profilaktyka rozstępów

W tym przypadku o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Choć istnieją innowacyjne metody leczenia rozstępów, to wciąż nie każdego na nie stać, i nie dają one gwarancji stuprocentowego pozbycia się defektu – aż do pięknej, jędrnej skóry jak u nastolatki.

Dlatego kobiety (bo to głównie one są narażone na rozstępy z powodu wahań masy ciała, również pod wpływem hormonów, i ciąży) powinny dbać o swoją skórę jak tylko się da. Jak to zrobić?

  • Wysypiaj się – sen to podstawa regeneracji i utrzymania młodego wyglądu
  • Zdrowo się odżywiaj – zdrowe tłuszcze, dużo warzyw, orzechów i owoców, to najlepszy wybór, jeśli chcesz oszczędzić sobie w przyszłości kłopotów z rozstępami
  • W czasie ciąży i po niej wcieraj w skórę specjalne olejki czy balsamy przeciw rozstępom, rób systematyczne masaże skóry
  • Unikaj gwałtownego chudnięcia – stosuj dietę o zbliżonej kaloryczności każdego dnia, unikaj zajadania smutków i wpadania ze skrajności w skrajność – od obżarstwa po głodzenie się
  • Stosuj wysokiej jakości kosmetyki do dermopielęgnacji przeznaczone dla Twojego wieku i rodzajów skóry
  • Stosuj ćwiczenia rozciągające – tak zwany stretching po każdym treningu
  • Bądź aktywna fizycznie, nie dopuszczaj do długiego siedzenia lub leżenia, bo wtedy skóra traci na elastyczności 
  • Dbaj o swoje ciało – uczęszczaj do sauny, na basen, na masaże, pokochaj kąpiele w chłodnej wodzie

Dbając o swoje ciało każdego dnia za jakiś czas będziesz mogła z dumą powiedzieć, że Twoje ciało to wyłącznie Twoja zasługa, i zapomnisz o kompleksach!