Kolagen to białko, które stanowi jedna trzecia wszystkich białek w organizmie ludzkim. Jest głównym białkiem tkanki łącznej i budulcem m.in skóry, ścięgien, kości i stawów. Kolagen bierze udział w funkcjach życiowych niemal wszystkich układów i tkanek, a jego główne cechy to sprężystość, rozciągliwość i duża wytrzymałość na urazy mechaniczne.

Kolagen jest odpowiedzialny za stan skóry – jej gęstość, napięcie, nawilżenie, regenerację. Ponadto ochrania narządy wewnętrzne (utrzymuje je we właściwym położeniu) i działa jak klej, który trzyma komórki i tkanki w ryzach. Dodatkowo kolagen jest bardzo istotny dla układu odpornościowego – aktywnie hamuje rozwój patogenów.

Niestety, już po 25 roku życia produkcja kolagenu spada.  Do zaburzeń w jego tworzeniu może dochodzić również przy intensywnym wysiłku fizycznym oraz w chorobach autoimmunologicznych.

Oto przykładowe skutki niedoboru kolageny:

 • utrata jędrności skóry
 • powstawanie zmarszczek
 • zaburzenia narządów ruchu
 • sztywnienie stawów
 • bóle kręgosłupa
 • wypadanie włosów i łamliwość paznokci
 • spadek kondycji naczyń krwionośnych
 • przedwczesne starzenie się komórek organizmu

Aby kolagen był prawidłowo wchłaniany, niezbędne jest przyjmowanie dużej ilości witaminy C, bez której synteza kolagenu jest niemożliwa!

Naukowcy udowodnili, że najwięcej najlepiej przyswajalnego kolagenu znajduje się w… kurzych łapkach!  Wiele lat temu tematem zdrowotnych właściwości kurzych łapek również zainteresował się dr Harry Robertson, który prowadził badania nad wykorzystaniem ich w regeneracji nerwów, kości, ścięgien, neuronów, a także leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego. Niestety, z powodu wątpliwie ważnych przyczyn sanitarnych FDA doprowadziło do przerwania dobrze rokujących badań.

 

Przepis na kolagenową galaretkę z kurzych łapek

 1. Umyj i natrzyj solą kilogram kurzych łapek. Wrzuć do wrzątku na 3 minuty, następnie wyjmij, ostudź, obierz z żółtej błony i usuń pazury.
 2. Zalej wodą tak, by pokryła łapki, gotuj 3 godziny. Pod koniec możesz dodać nieco marchewki i włoszczyzny.
 3. Obierz kości z mięsa i skóry, kości wyrzuć a pozostałość wrzuć z powrotem do wywaru. Ponownie zagotuj odparowując większość wody, przy czym postaraj się zebrać tłuszcz z powierzchni.
 4. Otrzymany wywar przelej do malutkich (100ml) słoiczków. Po wystudzeniu i zesztywnieniu wstaw do zamrażarnika.

Spożywaj co drugi dzień 100 ml galaretki. Już po 10-14 dniach suplementacji zobaczysz rezultaty.