Rzepa – warzywo, które przeżywa swój renesans

Rzepa to warzywo, na które chrapkę miał dziadek z wiersza Juliana Tuwima. I nie bez powodu – jędrna, chrupiąca, słodka i orzeźwiająca, może dostarczyć wielu cennych witamin, a niektórzy twierdzą, że nic tak nie krzepi jak kawałek rzepki! Tania, smaczna i bardzo wartościowa pod względem odżywczym, powinna na stałe zagościć w naszym menu!

Rzepa – co to za warzywo?

Co to jest rzepa? Rzepa to warzywo krzyżowe z jadalną częścią podziemną o okrągłym kształcie i lekko różowo-fioletowym zewnętrznym zabarwieniu. Pochodzi z rodziny kapustowatych i nie występuje dziko, a jedynie w uprawie. Mniejsze, bardziej intensywne w smaku odmiany rzepy mają charakter jadalny, natomiast większe, łagodniejsze, stosuje się jako paszę dla zwierząt. W smaku rzepa przypomina rzodkiewkę i podobnie jak ona jest bardzo zdrowa.

Co zawiera rzepa – ile kalorii?


Surowa rzepa
32 kcal / 100g
IG-72

Białko 1.5 g
Tłuszcz 0.3 g
Węglowodany 7.13 g
Błonnik 3.2 g
Woda 89.67 ml

To chrupiące warzywo jest pełne wody i błonnika. To sprawia, że bardzo dobrze orzeźwia, a także wypełnia żołądek, dając przyjemne uczucie sytości, a jednocześnie nie dostarcza zbyt wielu kalorii. Ma sporą zawartość różnych związków bioaktywnych:

witaminy: K, C, A, kwas foliowy (głównie w liściach)

minerały: fosfor, wapń

– glukozynolany – związki roślinne o właściwościach przeciwutleniających, nadające rzepie gorzkawego posmaku. W rzepie glukozynolany rozkładają się na indole (w szczególności arveleksynę) i izotiocyjaniany o właściwościach przeciwzapalnych. 

flawonoidy – głównie antocyjany: przeciwutleniacze nadające rzepie fioletowego zabarwienia

Dlaczego warto jeść rzepę?

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Może mieć właściwości antynowotworowe

Przeciwutleniacze zawarte w rzepie łagodzą skutki stresu oksydacyjnego, na który możemy być narażeni każdego dnia, stosując niewłaściwą dietę lub poddając się nadmiernemu pędowi życia. 

Sprzyja utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi

Rzepa w badaniach na szczurach pozwalała obniżyć poziom cukru i podwyższyć poziom insuliny we krwi po posiłku. Mniejsze wchłanianie węglowodanów pozwala skuteczniej kontrolować poziom cukru, a tym samym rzepa jest korzystna dla diabetyków i osób z insulinoopornością

Ma właściwości przeciwzapalne

Glukozynolany w towarzystwie przeciwutleniaczy mogą zadziałać prewencyjnie, chroniąc przed rozwojem chorób wywołanych nadmierną reakcją zapalną organizmu. 

Może działać antybakteryjnie

Izotiocyjaniany, na które rozkładają się glukozynolany, mają zdolność do ograniczania rozwoju bakterii chorobotwórczych, takich jak E.coli oraz S.aureus. W połączeniu z antybiotykami spożywanie rzepy może odnieść jeszcze lepszy skutek w leczeniu chorób wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze.

Może działać hepatoprotekcyjnie

Dzięki zawartości glukozynolanów, rzepa może działać ochronnie na komórki wątroby. 

Jak serwować rzepę?

Warto włączyć rzepę do swojej codziennej diety, ponieważ jest tania, smaczna i pożywna. Można chrupać ją na surowo, niczym dziadek z wiersza – z kawałkiem chlebka – lub przyrządzać z niej różne potrawy:

– dodawać ugotowaną rzepę do puree ziemniaczanego

– startą zagęszczać zupy

– ścierać do surówek typu colesław

– kroić w słupki i piec niczym frytki

Korzyści ze spożywania rzepy są spore, szczególnie że jest ona bardzo smaczna i nietrudno się do niej przekonać. To krzepiące warzywo powinno stać się częstym gościem na Twoim talerzu!