Dieta ketogeniczna jest dość kontrowersyjnym, ale jak się okazuje – niezwykle skutecznym sposobem na nadwagę oraz poprawianie stanu zdrowia człowieka. Póki co, nie dysponujemy wiarygodnymi badaniami przekładającymi się na polską populację, natomiast bardzo ciekawy dowód na skuteczność diety znaleźli amerykańscy naukowcy, poddający jej swoich żołnierzy.

Jak przebiegało badanie

Grupę żołnierzy poddano specjalnej diecie, która bazowała na mniej niż 50g węglowodanów dziennie. Jest to podstawowe założenie diety ketogenicznej. Jej celem jest zmniejszenie podaży węglowodanów na rzecz tłuszczów. Dzięki temu organizm zaczyna korzystać z tłuszczu i wytwarzających się ciał ketonowych w celu przekształcenia ich na energię, zamiast jak dotychczas korzystać z glukozy jako głównego paliwa. Grupa kontrolna będąca na diecie mieszanej odżywiała się normalnie. Żadna z grup nie miała określonego limitu kalorycznego, co sprawiało, że żołnierze jedli do syta. Badanie trwało 12 tygodni, podczas których organizmy żołnierzy przechodzących przez dietę ketogenną miały okazję zaadaptować się do stanu ketozy.

Wyniki badań

Wśród tych badanych amerykańskich żołnierzy, osoby będące na diecie ketogenicznej w miarę upływu czasu posilały się coraz mniejszymi porcjami pożywienia, choć nie miały takiego obowiązku. Daje to jednoznaczny wynik mówiący o tym, że dieta ketogeniczna wpływa na zahamowanie głodu i pozwala pozbyć się nadmiernego apetytu.

Badani żołnierze podczas stosowania tej diety schudli średnio o 7,5kg, co daje około 5% tkanki tłuszczowej ogólnej, ale aż 44% tkanki tłuszczowej trzewnej! Wrażliwość na insulinę u tych osób poprawiła się aż o 48%!

Co jednak najważniejsze w przypadku żołnierzy, czyli osób będących poddawanym regularnej, ciężkiej aktywności fizycznej – ich wydajność fizyczna nie zmniejszyła się przy tym!

Co znaczy dla nas to badanie?

Badanie zostało przeprowadzone na grupie amerykańskich żołnierzy – młodych ludzi, których jedną z najważniejszych cech jest wytrzymałość i siła fizyczna. Jednocześnie spora część tych młodych ludzi cierpiała na nadwagę. W odniesieniu do polskich warunków, gdzie u rekrutów taka nadwaga nie występuje w tak dużym odsetku, to badanie nie ma odpowiedniego przełożenia. Może nam jednak podsuwać pomysł na to, iż dieta ketogeniczna może być skuteczna w przypadku mężczyzn z nadwagą, którzy planują schudnąć poprzez zwiększenie intensywności ćwiczeń fizycznych połączone z wprowadzeniem w stan ketozy.

W procesie redukcji tkanki tłuszczowej zbyt długo trwającą ketozą, można doprowadzić do utraty masy mięśniowej. W przypadku osób intensywnie trenujących przyrost masy mięśniowej jest dość istotnym aspektem. Dietę ketogeniczną połączoną z odpowiednią intensywnością, powinno się stosować wyłącznie na polecenie lekarza, przy określonych schorzeniach. Nie należy samodzielnie wprowadzać jej w życie, a przede wszystkim – nie wolno stosować jej dłużej niż kilka tygodni.

Referencje

https://academic.oup.com/milmed/advance-article-abstract/doi/10.1093/milmed/usz046/5382216