Migotanie przedsionków serca to najczęstszy przypadek arytmii. Jest niebezpieczne do tego stopnia, że może doprowadzić do udaru, a nawet śmierci. Badania opublikowane w wersji online czasopisma Heart  dowodzą, że już jedzenie kilku orzechów tygodniowo może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca, a także ogólnie ujętej niewydolności serca. W badaniu obserwowaniu spożywali różnego rodzaju orzechy ( Laskowe, Makadamia, Nerkowce )

Już wcześniejsze badania sugerowały, że regularne spożywanie orzechów wiąże się z niższym ryzykiem choroby serca i związanej z tym śmierci, choć do końca nie wiadomo, dlaczego akurat orzechy mają tak zbawienny wpływ na serce.

Dlaczego orzechy są takie zdrowe?

Aby zgłębić szczegóły zależności pomiędzy spożywaniem orzechów a kondycją serca, naukowcy wykorzystali informacje dotyczące stylu życia i żywienia uzyskane od ponad 61 000 Szwedów w wieku 45-83 lat. Ich zdrowie układu krążenia śledzono przez 17 lat (do końca 2014 r., lub do śmierci, w zależności od tego, co nastąpiło wcześniej).

Podczas powyższego monitorowania odnotowano:

  • 4983 zawałów serca, z których 917 zakończyło się zgonem
  • 3160 przypadków niewydolności serca
  • 7550 przypadków migotania przedsionków
  • 972 przypadków zwężenia zastawki aortalnej
  • 983 tętniaki aorty brzusznej
  • 3782 przypadków udaru spowodowanego przez skrzep krwi (niedokrwienny) i 543 spowodowanych krwawieniem mózgu (krwotok śródmózgowy)

Jedzenie orzechów wiązało się z ogólnie lepszym zdrowiem serca, ale gdy uwzględniono wpływ znanych czynników ryzyka, w tym styl życia, ogólną dietę, cukrzycę i historię rodzinną, pojawiło się powiązanie typowo z migotaniem przedsionków i niewydolnością serca.

Im więcej orzechów było włączonych do diety, tym rzadziej występowało migotanie przedsionków. Spadek ten wyglądał następująco:

  • 3% – orzechy jedzone jeden do trzech razy w miesiącu
  • 12 % – orzechy jedzone raz lub dwa razy w tygodniu
  • 18 % – orzechy jedzone trzy lub więcej razy w tygodniu.

Jest to badanie obserwacyjne i jako takie nie może ustalić związku przyczynowego. Jednak duży rozmiar badań znacznie podnosi jego wiarygodność.

Naukowcy mówią: „Jedzenie orzechów niewątpliwie zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków i prawdopodobnie niewydolności serca” Dodatkowo sugerują oni, że warto wprowadzić do diety orzechy, w celu utrzymania ogólnego zdrowia serca.

z badań, które przeprowadził Dr, Penny Kris Eterton, profesor żywienia na Penn State University w Pensylwanii dowodzą, iż spożywanie garści orzechów dziennie może uchronić nas od chorób serca. Jeśli będziemy czynić to regularnie, możemy uniknąć wszelkiego rodzaju chorób układu sercowo – naczyniowego.

Odnotowano również, iż bezpośrednio 4 godziny po zjedzeniu orzechów lub oleju z orzechów polepsza się elastyczności naczyń krwionośnych, które z kolei prowadzą do poprawy krążenia.

Orzechy przynoszą również inne korzyści dla zdrowia:

– Mają zastosowanie bakteriobójcze (orzechy działają na paciorkowce, bakterie duru brzusznego, gronkowce, czerwonkę).

– Ponadto wykazują właściwości ( przeciwzapalnie, odtruwające, przeciwkrwotocznie, grzybobójczo).

– Jedzenie orzechów poprawia trawienie, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

– Profilaktycznie stosuje się ją przy cukrzycy.

– Odżywiają nerki i mózg  – szczególnie polecane przy intensywnej pracy umysłowej.

badania :