Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego (IBS) mogą złagodzić objawy poprzez suplementację witaminy D. Jest to wniosek wyciągnięty na podstawie wyników badania opublikowanego niedawno w European Journal of Clinical Nutrition.

IBS to przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego, której przyczyny nie do końca są znane. Objawy obejmują bóle brzucha, biegunkę, wzdęcia i zaparcia. Szacuje się, że IBS dotyka około 12 procent osób w Europie, przy czym kobiety choroba ta dotyka dwukrotnie częściej niż mężczyzn.

Obecne metody leczenia IBS obejmują zmianę diety, stylu życia i leki, takie jak loperamid i środki regulujące perystaltykę jelit.

„IBS jest słabo poznaną chorobą, która ma poważny wpływ na jakość życia chorych” – mówi dr Bernard Corfe z Wydziału Onkologii i Metabolizmu na Uniwersytecie w Sheffield w Wielkiej Brytanii oraz główny autor nowego badania . „Nie ma jednej znanej przyczyny, jak również nie ma jednego znanego leku” – dodaje.

Co ciekawe, poprzednie badania wykazały, że osoby z tą chorobą mają niski poziom witaminy D, co sugeruje, że witamina D może odgrywać dużą rolę w IBS.

Witamina D może łagodzić objawy IBS

Witamina D nie tylko jest niezbędna dla zdrowia kości, ale także odgrywa kluczową rolę w komunikacji komórek nerwowych i funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Badania powiązały niski poziom witaminy D z innymi (poza krzywicą) zaburzeniami kośćca, takimi jak osteoporoza, a także z zapalną chorobą jelit i rakiem.

Aby dowiedzieć się więcej na temat związku między witaminą D i IBS, dr Corfe i jego zespół przeprowadzili analizę całej dostępnej literatury, w tym badań, które nawiązywały do witaminy D u osób z IBS, a także badań, które analizowały objawy IBS wśród ludzi, którzy przyjmowali suplementy witaminy D.

Według naukowców, dotychczasowe dowody wskazują, że niedobór witaminy D jest powszechny wśród osób z IBS, niezależnie od grupy etnicznej. Co więcej, badania pokazują, że istnieje odwrotny związek między poziomem witaminy D a nasileniem objawów IBS.

Warto przeczytać  Wszystko o witaminie B7 biotyna – dawkowanie, najlepsze źródła, korzyści, przeciwwskazania.

Co ważne, dr Corfe i współpracownicy twierdzą, że istnieją również dowody sugerujące, że suplementacja witaminą D może złagodzić objawy IBS. Dr Corfe zaleca wszystkim chorym na IBS wykonanie badań na poziom witaminy D w organizmie. Zaznacza również, iż pomimo wszystko, w tej kwestii suplementacji potrzeba szerszych badań.

Referencje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4427008/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-Consumer/#h7

https://www.nature.com/articles/s41430-017-0064-z

 

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA