Srebro koloidalne

(Argentum colloidale), znane także jako kolargol lub srebro koloidowe, to surowiec farmaceutyczny do produkcji leków recepturowych, który jest połączeniem srebra z białkiem lub żelatyną. Ma niewiele wspólnego z suplementem diety, sprzedawanym pod tą samą nazwą, a składającym się przede wszystkim z wody, w której rozprowadzona jest niewielka ilość kolargolu. Niestety na rynku jest dużo srebra koloidalnego kiepskiej jakości. Najlepsze jest wytwarzane w procesie fizycznym, bez reakcji chemicznych a tym samym praktycznie bez chemicznych zanieczyszczeń i pozostałości . Cząsteczki srebra zawieszone w wodzie demineralizowanej i utrzymywane w ruchu przez ładunek (jonowe srebro) lub napięcie powierzchniowe (niejonowe srebro), jeśli srebro „opada” na dno opakowania i gromadzi się w widocznych gołym okiem granulkach to znaczy że jest bardzo słabej jakości. Jeśli produkt zawiera stabilizator lub inne elementy śladowe utrzymujące srebro w rozproszeniu i gdy musi być „wstrząśnięty przed użyciem” tak samo jakość produktu jest kiepska.

Jakie są jego właściwości?

Posiada właściwości bakerio- grzybo- i wirusobójcze, dlatego w XIX i na początku XX wieku, czyli w czasach, kiedy nie było jeszcze antybiotyków, było ono wykorzystywane w leczeniu licznych schorzeń, których przyczynami były chorobotwórcze drobnoustroje. Obecnie srebro koloidalne jest stosowane tylko zewnętrznie, głównie w okulistyce, przy leczeniu początkowej fazy ostrego, bakteryjnego zapalenia spojówek. Na bazie srebra są sporządzane specjalne krople i maści do oczu. Srebro koloidalne jest używane także jako środek ściągający do stosowania miejscowego. Jednak obecnie rzadko opracowuje się leki dermatologiczne na bazie tej substancji.

Jak działa srebro koloidalne?

Obecność srebra koloidalnego w pobliżu wirusów, grzybów, bakterii lub innego jednokomórkowego patogenu wyłącza jego enzym odpowiedzialny za metabolizm tlenu. W ciągu kilku minut patogen dusi się i umiera, następnie jest usuwany z organizmu przez system odpornościowy. W przeciwieństwie do antybiotyków farmaceutycznych, które niszczą enzymy wirusów tak samo jak enzymy komórek naszego organizmu, srebro koloidalne pozostawia „nasze” enzymy nienaruszone, ponieważ mają zupełnie inną budowę niż enzymy pierwotnego życia jednokomórkowego. W ten sposób srebro koloidalne jest całkowicie bezpieczne dla ludzi, gadów, roślin i wszystkich wielokomórkowych organizmów. Zauważono, że srebro koloidalne hamuje rozwój patogenów, tworząc środowisko, w którym nie mogą się one rozwijać i rozmnażać. Dzięki temu, nie powstają mutacje i pokolenia bakterii, które byłyby odporne na działanie srebra koloidalnego.
Podczas badań laboratoryjnych wykazano, że wszystkie z mikroorganizmów po krótkim kontakcie ze srebrem koloidalnym, są martwe. Dotyczy to także pasożytów, zabijanych już w stadium jaja.

Czy srebro koloidalne jest toksyczne?

Srebro może wykazywać właściwości toksyczne, o ile będzie podawane regularnie w większej, niż przewiduje norma dawce. Najmniejsza dawka, jaka może wywołać objawy zatrucia, wynosi 0,014 mg srebra na kilogram ciała dziennie. Przy czym należy zaznaczyć, że ilościowe oszacowanie ryzyka jest oparte na badaniach z wykorzystaniem podawania dożylnego, a nie doustnego, dlatego dane te nie są w 100% wiarygodne.

Czy można je pić?

Wszystko zależy od stężenia. Jeśli kupisz srebro koloidalne 25 ppm, będziesz mógł skorzystać z jego właściwości już przy małych dawkach. Zalecana dawka srebra dla osoby ważącej 70 kilogramów to około 325 mcg. więc dawkowanie dzienne – do 15 ml.  Oczywiście wszystkie  produkty zarówno jonowe i niejonowe mają na etykietach informację tylko i wyłącznie o stosowaniu zewnętrznym. Z wiadomych względów w żadnym sklepie internetowym nie dowiesz się tego, że srebro koloidalne można pić bo ten kto o tym pisze może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Nie polecam picia sreber, które są żółte, lub zmieniają swój kolor podczas kontaktu ze światłem – są to srebra jonowe, które nie są bezpieczne !

 Srebra jonowe mają to do siebie, że reagują z kwasem żołądkowym i wskutek tej reakcji powstaje chlorek srebra, który pod wpływem sił Van der Walsa tworzy bardzo duże skupiska cząstek. Cząstki te mogą gromadzić się pod skórą . Pod wpływem światła chlorek srebra rozkłada się i wydziela metaliczne srebro , które ma strukturę sporych i niejednorodnych cząstek i w ten sposób może powstać choroba zwana srebrzycą!

Najczęstsze zastosowania srebra koloidalnego

– odkażanie wszelkich uszkodzeń skóry (skaleczenia, zadrapania, oparzenia)
– na zmiany naskórka (brodawki, wypryski, trądzik)
– łagodzi miejsca ukąszeń owadów
– odkażanie wody
– higiena miejsc intymnych
– higiena stóp i rąk