Powszechną niedoskonałością cery są np. przebarwienia, najczęściej w postaci większych lub mniejszych ciemnych plam. Często spowodowane są przez trądzik. Jednak czynniki mogą być różne: zaburzenia równowagi hormonalnej, genetyka, niewłaściwa pielęgnacja skóry, zła dieta, ekspozycja na słońce i starzenie się.

Pryszcze, krosty, zaskórniki można zakwalifikować jako niedoskonałości spowodowane przez zatkane pory. Nieestetyczne zmiany mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na twarzy, szyi, ramionach i plecach.

Rynek jest zalany produktami do walki ze skazami skórnymi, ale często są one drogie a skład oparty jest na substancjach chemicznych. Zamiast tego, aby pozbyć się wyprysków i zarazem dopieścić skórę, można zwrócić się do „Matki Natury”.

Oto lista 10 domowych sposobów na pozbycie się niedoskonałości skóry:

1. Sok z cytryny

Sok z cytryny jest doskonałym środkiem rozjaśniającym skórę, który zmniejsza widoczność ciemnych plam i przebarwień. Znajdujący się w cytrynie kwas cytrynowy złuszcza skórę, usuwa nadmiar sebum i zabija bakterie powodujące trądzik. Zmniejsza również widoczność porów, oraz wygładza. 

 • Wystarczy nanieść świeży sok z cytryny na skórę i pozostawić na 15 do 20 minut, po czym spłukać. Powtarzaj czynność codziennie przez 1-2 miesiące. 
 • Można połączyć 1/4 łyżeczki soku z cytryny z taką samą ilością naturalnego miodu.  Natrzyj otrzymaną miksturą skórę i po 15 do 20 minut spłucz. Powtarzaj tę czynność kilka razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc, aż zobaczysz poprawę.
 • Można również wymieszać równe części soku z cytryny i soku pomidorowego. Opcjonalnie, dla lepszego efektu złuszczenia, dodaj łyżkę płatków owsianych. Nałóż mieszankę na miejsca występowania przebarwień. Pozostaw na około 15 minut, a następnie spłucz. Zabieg powtarzaj trzy lub cztery razy w tygodniu przez około miesiąc lub do czasu pojawienia się rezultatów. 

2. Sok pomidorowy

Z racji dużej zawartej witaminy C i przeciwutleniaczy, sok pomidorowy jest doskonałym środkiem pozwalającym uzyskać promienną, wolną od skaz cerę. Dodatkowo, ze względu na właściwości ściągające, zwęrza pory i leczy trądzik. Za sprawą likopenu, sok pomidorowy jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym – wydłuża czas, jaki możemy spędzić na słońcu bez doznania poparzeń. 

 1. Masuj skórę pulpą otrzymaną ze zmiażdżonych pomidorów.
 2. Pozostaw na 10 do 15 minut, a następnie spłucz zimną wodą.
 3. Powtarzaj czynność codziennie przez kilka tygodni, aż do uzyskania pożądanych efektów.

3. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest bogaty w alfa-hydroksykwasy, przez co rozjaśnia ciemne plamy i skazy. Poza tym pomaga zrównoważyć poziom pH skóry, zmniejsza nadmiar sebum i oczyszcza zatkane pory. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, ocet jabłkowy zwalcza również trądzik.

 1. Zmieszaj jedną część octu jabłkowego z trzeba częściami wody. Jeśli działanie roztworu wydaje Ci się zbyt silne, możesz dodać większą ilość ilość wody.
 2. Nasącz wacik roztworem i nanieś go na zmienione obszary skóry.
 3. Pozostaw na 10 do 15 minut, a następnie spłucz.
 4. Stosuj dwa lub trzy razy dziennie, aż skazy zanikną.

4. Ziemniak

Sok z ziemniaków zawiera skrobię, która pomaga zmniejszyć przebarwienia. Zmniejsza również cienie pod oczami.

 1. Obierz i zetrzyj jeden mały ziemniak. Wyciśnij z niego sok przy pomocy sitka lub gazy.
 2. Nasączonym sokiem wacikiem przecieraj skórę.
 3. Pozostaw na 15 do 20 minut, po czym spłucz.
 4. Powtarzaj czynność codziennie przez co najmniej miesiąc, dopóki nie zauważysz zadowalających rezultatów.

5. Ziemia Fullera

Ziemia Fullera, znany również pod nazwą Multani mitti to glinka osadowa bogata w krzem, tlenki żelaza, glin, magnez, wapń i kryształy szafiru. Doskonale nadaje się do złuszczania skóry, usuwa martwe komórki skóry i pomaga pozbyć się wyprysków. Pochłania nadmiar sebum, a także ma działanie rozjaśniające skórę.

 • Do dwóch łyżek ziemi Fullera, wodę różaną, sok z ogórka, sok z cytryny, lub po prostu zwykłą wodę w takiej ilości, by uzyskać konsystencję papki. Nałóż na skórę, pozostaw na 15 do 20 minut, a następnie spłucz.
 • Można również wymieszać jedną łyżeczkę soku pomidorowego z łyżeczką proszku sandałowego i dwoma łyżeczkami ziemi Fullera. Uzyskaną pastę rozprowadzić równomiernie na skórze i pozostawić na 20 minut, po czym spłukać.

Stosuj jeden z powyższych zabiegów raz lub dwa razy w tygodniu, tak długo, aż uzyskasz pożądane rezultaty.

6. Aloes

Żelowy sok z aloesu zawiera polisacharydy, które stymulują wzrost nowych komórek skóry, pomagają leczyć blizny i przebarwienia. Ponadto posiada właściwości przeciwzapalne, przez co łagodzi zmiany trądzikowe.

 • Wyciśnij sok prosto z liścia aloesu i nałóż bezpośrednio na skórę. Pozostaw do wyschnięcia, następnie spłucz. Powtarzaj czynność  codziennie przez około miesiąc lub dłużej.
 • Można również zmieszać 2 łyżeczki soku z aloesu z łyżeczką cukru i łyżeczką soku z cytryny. Otrzymanym specyfikiem delikatnie masuj skórę, pozostaw na 15 minut, a następnie spłucz. Wykonuj zabieg raz lub dwa razy w tygodniu, aż pozbędziesz się niedoskonałości.