Sen jest najbardziej błogą i relaksującą czynnością potrzebną do funkcjonowania. Kiedy zamykamy oczy na te kilka godzin dajemy naszemu ciału szansę na naładowanie baterii po całym dniu. Gdy wypoczywamy zachodzi szereg procesów, dzięki czemu nasze komórki regenerują się.

Gdy nie śpimy żaden z procesów regeneracji nie może mieć miejsca. W efekcie pozostajemy nie tyko zdekoncentrowani, ale odbija się to na naszym ogólnym zdrowiu. Przedstawiono kilka badań, które opisują co dzieje się z człowiekiem, kiedy nie dostarczymy uśrednionych 8 godzin snu. Wśród nich znalazły się choroby nowotworowe, cukrzyca i problemy z sercem.

Alzheimer

Badanie z 2013 roku przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Johna Hopkinsa odkryli, że brak snu może być zarówno przyczyną choroby Alzheimera jak i przyspieszać jej postęp.

Badanie zostało przeprowadzone na 70 osobach dorosłych, w przedziale wiekowym między 53 a 91 rokiem życia. Naukowcy odkryli, że osoby, które zgłosiły zaburzenia snu wykazywały większą ilość odłożenia beta-amyloidu w mózgu, co było widoczne na badania tomograficznym PET. Związek ten jest utożsamiany z marketem choroby Alzheimera, co prowadziło naukowców do wniosku, że sen jest niezbędny do pozbycia się „odpadów mózgowych”, czyli regeneracji.

Źródło: Spira AP, Gamaldo AA, An Y, et al. Self-reported Sleep and β-Amyloid Deposition in Community-Dwelling Older Adults. JAMA Neurology. 2013.

Otyłość i cukrzyca

Cukrzyca od dawna jest związana z zaburzeniami snu. Najnowsze badania naukowców z University of Chicago opisały dokładnie jak zły sen może potencjalnie powodować otyłość, a ostatecznie doprowadzać do cukrzycy. Wiedząc, że poziom kwasów tłuszczowych we krwi może mieć wpływ na szybkość metabolizmu insuliny i regulacje poziomu cukru we krwi, naukowcy zbadali wpływ krótkiego snu na nagromadzenie kwasów tłuszczowych.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 19 mężczyzn. Naukowcy odkryli, że ci, którzy przespali 4 godziny na przestrzeni 3 dni wykazali wyższe stężenie kwasów tłuszczowych we krwi między godzinami 4 a 9 rano. Był to wzrost o 19-30% wyższy, niż u tych, którzy spali 8,5 godziny sny każdej nocy. Badacze stwierdzili, że zwiększenie poziomu kwasów tłuszczowych powoduje większą odporność na insulinę, co wskazuje na stan przedcukrzycowy. U osób, które otrzymali więcej snu, nie wykazano powyższych markerów.

Choroby sercowo – naczyniowe

Choroba sercowo-naczyniowo jest od dawna związana z brakiem snu. Ostatnie badania przedstawione przez EuroHeartCare na dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego stwierdzono większy dowód silnej korelacji. Po przebadaniu 657 rosyjskich mężczyzn w wieku 25-64lat na przestrzeni 14 lat, odkryto, że prawie 2/3 tych, którzy doświadczyli ataku serca mieli również zaburzenia snu.

Co więcej, osoby skarżące się na zaburzenia snu okazały się mieć ponad dwa razy większe ryzyko zawału serca. Natomiast ryzyko wystąpienia udaru było aż czterokrotnie większe niż u osób wysypiających się.

Samobójstwa

To szokujące, ale badania przeprowadzane w 2014 roku dowodzą związek między zwiększoną ilością samobójstw u dorosłych z zaburzeniami snu, niezależnie od poziomu zaawansowania depresji, czy jej ogólnego wystąpienia. Badanie trwało 10 lat, naukowcy ze Stanford University of Medicine wzięło pod uwagę 420 uczestników dorosłych. 20 badanych u których stwierdzono zaburzenia snu popełniło samobójstwo. Stąd nasunął się wniosek, iż ci którzy doświadczają trudności ze snem przez długi czasu są skłonni do popełnienia samobójstwa o 1,4 razy.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Jest to choroba zapalna obejmujące błonę śluzową i podśluzową jelita grubego. Zarówno jak choroba Crohna może być przyczyną zaburzeń snu. Naukowcy z Massachusetts General Hospital twierdzą, że odpowiednia ilość snu jest konieczna, aby ograniczyć reakcje zapalne w obrębie układu pokarmowego. W innym przypadku może to doprowadzać do poważnych chorób.

Po wynikach badań nad kobietami w obrębie Health Study Nurses naukowcy stwierdzieli związe związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania u osób poświęcających na sen mniej niż 6 godzin. Z drugiej strony zbyt długi sen, trwający więcej niż 9 godzin, również wpływa na ryzyko zachorowania. Podczas badania nie brano pod uwagę wiele innych czynników, takich jak wiek, waga, nawyki żywieniowe, palenie czy picie.

Rak prostaty

W 2013 roku badania opublikowane w czasopiśmie Cancer Epidemology and Prevention naukowcy stwierdzili zwiększoną częstość występowania raka prostaty u pacjentów mających problemy ze snem. Odbyło się to na podstawie badania na 2425 islandzkich mężczyznach w wieku od 67 do 96 lat, na przestrzeni 3-7 lat. Okazało się, że u osób ze słabym snem ryzyko zachorowania wzrasta o 60%. Liczba ta podwaja się u mężczyzn, który doświadczają problemów z ciągłym snem. Naukowcy przypisują ten problem melatoninie, hormonie regulującym sen. Wyższe stężenie melatoniny może zahamować rozrastanie się guza, w przeciwieństwie do jej niedoboru.

 

Badania :

http://www.medicaldaily.com/alzheimers-disease-linked-poor-sleep-quantity-and-quality-sleep-make-difference-260750

http://www.medicaldaily.com/can-sleep-battle-obesity-epidemic-sleep-deprivation-disrupts-fat-metabolism-and-322712

http://www.medicaldaily.com/people-sleep-disorders-higher-risk-heart-attack-stroke-338198

http://spo.escardio.org/SessionDetails.aspx?eevtid=1070&sessId=14043&subSessId=3846#.V2Ki4OaLRDV

http://www.medicaldaily.com/suicide-risk-increases-adults-who-have-poor-sleep-quality-297974

http://archpsyc.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1895670

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ulcerative-colitis/basics/definition/con-20043763

http://www.medicaldaily.com/medical-marijuana-achieves-complete-remission-crohns-disease-drug-improves-appetite-and-sleep-247783

http://cebp.aacrjournals.org/content/22/5/872.abstract?sid=d35f7254-0709-45ac-9692-1a0a8af676b7

http://www.medicaldaily.com/disrupted-sleep-linked-higher-prostate-cancer-risk-245643

http://www.medicaldaily.com/lack-sleep-light-night-can-raise-cancer-risk-238184