Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. W zależności od naszych potrzeb i trybu życia, możemy wybierać między śniadaniem białkowo-tłuszczowym, a węglowodanowym. Oba mają swoje plusy i minusy, które warto znać, aby móc podjąć świadomą decyzję.

Białkowo tłuszczowe

Śniadanie białkowo-tłuszczowe można określić mianem „poważnego” śniadania. Jest to opcja, która zazwyczaj daje największe uczucie sytości, więc jeśli zależy ci na tym, aby nie czuć głodu przez długi czas, to jest to wybór dla ciebie.

Dużej jesteś najedzony

Podstawową zaletą śniadania białkowo-tłuszczowego jest fakt, że daje ono długotrwałe uczucie sytości. Dzięki temu unikasz podjadania między posiłkami, co jest szczególnie ważne dla osób, które dbają o linię.

Mniejsze ryzyko senności

Śniadanie białkowo-tłuszczowe ma również tę zaletę, że po jego spożyciu rzadziej odczuwamy senność, co jest ważne dla osób, które muszą być skoncentrowane od rana.

Pomaga wchłaniać Witaminy A,D,E,K

Warto pamiętać, że tłuszcze zawarte w takim śniadaniu pomagają wchłaniać witaminy A, D, E, K, które są niezbędne dla naszego organizmu.

Ciężej strawne

Jednak należy pamiętać, że śniadanie białkowo-tłuszczowe jest cięższe do strawienia. Dlatego nie jest ono zalecane przed ciężkim treningiem.

Węglowodanowe

Śniadanie węglowodanowe to doskonały wybór dla osób, które trenują od rana lub potrzebują szybkiego zastrzyku energii. Jest ono lekkostrawne i daje natychmiastowy zastrzyk energii, co jest szczególnie ważne dla osób trenujących na czczo.

Szybko strawne

Świetne gdy trenujesz od rana

Jeśli jesteś osobą, która trenuje od rana, śniadanie węglowodanowe będzie dla ciebie idealne. Dzięki temu dostarczysz organizmowi szybko dostępnej energii, która jest niezbędna do przeprowadzenia intensywnego treningu.

Szybki strzał energii dla mózgu

Śniadanie węglowodanowe to również „paliwo” dla naszego mózgu. Dostarcza mu niezbędnej glukozy, która jest jego podstawowym źródłem energii.

Wspiera jelita poprzez błonnik

Węglowodany są również źródłem błonnika, który wspiera pracę naszych jelit i pomaga utrzymać prawidłową równowagę mikroflory.

Większe ryzyko senności

Jednak warto pamiętać, że po spożyciu śniadania węglowodanowego często odczuwamy senność. Jest to związane z gwałtownym wzrostem poziomu cukru we krwi.

Krócej jesteś najedzony

Węglowodany są szybko strawne, co oznacza, że uczucie sytości po takim śniadaniu nie trwa tak długo, jak po białkowo-tłuszczowym.