Które części ciała chudną jako pierwsze?

Z pewnością masz swój wymarzony kształt sylwetki, dzięki któremu wiesz, że będziesz czuć się lepiej w swoim ciele, i do którego dążysz. Jednak jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z odchudzaniem, dobrze wiesz, że nie zawsze samo zrzucenie nadmiarowych kilogramów wiąże się z wyglądem takim, jakiego byśmy chcieli.

Wynika to przede wszystkim z tego, że niektóre części ciała u niektórych osób mają większą tendencję do chudnięcia, niż inne. W efekcie możemy tracić kilogramy nie dokładnie tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Które części ciała chudną jako pierwsze? Od czego zależy gdzie najpierw chudniemy?

Czy można przewidzieć gdzie schudniemy?

Chciałbyś, aby podczas odchudzania Twoja twarz wyostrzyła się, ramiona nabrały kształtów, obwód brzucha się zmniejszył, ale jednocześnie nie chcesz, aby straciła obwód Twoja pupa lub biust? Niestety, nie masz wpływu na to, która część ciała schudnie jako pierwsza, i czy w ogóle uda Ci się utrzymać pożądany kształt biustu czy pośladków przy jednoczesnym schudnięciu z brzucha, uda i ramion. 

Mogłoby się wydawać, że powinniśmy mieć na to jakiś wpływ. W końcu dzięki diecie możemy zacząć tracić tkankę tłuszczową z całego ciała, ale za to intensywne ćwiczenie konkretnej partii ciała powinno dać efekt jej odchudzenia w większym stopniu. To jednak tylko teoria – i nie ma ona żadnego pokrycia w praktyce. 

Co ma znaczenie w tym, gdzie schudniemy najpierw?

Genetyka

Z powodu genetyki jedne osoby mają większe niż inne tendencje do odkładania się tkanki tłuszczowej. Również genetyka może odpowiadać za to, jak i gdzie tyjemy, albo jaka dieta będzie miała na nas lepszy wpływ. Przykładowo, dieta wysokobiałkowa stosowana z powodzeniem u rodziców może korzystnie wpłynąć na odchudzanie u dzieci. Specjaliści wciąż pracują nad osiągnięciami genetyki w tej dziedzinie, aby jeszcze skuteczniej pomagać ludziom dotkniętym otyłością w odchudzaniu. 

Płeć

Badania wykazały, że mężczyźni mają większą tendencję do utraty masy ciała z tułowia, podczas gdy kobiety – z bioder. 

Wiek

Mężczyźni i kobiety w średnim wieku mają większe skłonności do tycia w okolicach brzucha. To wpływa też na proces utraty masy ciała głównie w tym miejscu. 

Czy ćwiczenia pomogą schudnąć w określonym miejscu?

Brzmi to logicznie – jeśli położysz większy nacisk na ćwiczenia brzucha, to teoretycznie powinieneś w pierwszej kolejności uzyskać utratę masy ciała właśnie z okolic brzucha.

Badania jednak pokazują co innego. W jednym z badań z 2013 roku uczestnicy ćwiczyli tylko jedną nogę, niedominującą, czego rezultatem była utrata masy ciała w górnej części ciała w większym stopniu, niż w nodze. Co ciekawe, nie było też różnicy w zawartości tkanki tłuszczowej w jednej, jak i w drugiej nodze! 

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Czy warto więc ćwiczyć podczas odchudzania?

Nie tylko dieta, lecz również aktywność fizyczna mają olbrzymie znaczenie w odchudzaniu. Wygląda na to, że możesz jednak wybrać dowolne ćwiczenia, na przykład tylko bieganie lub tylko podnoszenie ciężarów, a proces odchudzania i tak będzie szedł własnym torem – to znaczy, że chudnąć będą i tak tylko te partie ciała, które mają schudnąć, a nie te, na które kładziesz nacisk. Ogólnie jednak ćwiczenia pomogą Ci:

 • Lepiej spać
 • Poprawić kondycję
 • Poprawić wydolność oddechową
 • Poprawić krążenie 
 • Wesprzeć funkcjonowanie Twojego mózgu
 • Ujędrnić ciało, które traci elastyczność w trakcie odchudzania

Czy to ważne, gdzie chudniesz?

Naukowcy twierdzą, że nadwaga i otyłość w okolicach brzucha jest dużo większym zagrożeniem zdrowotnym, niż tkanka tłuszczowa zlokalizowana w innych częściach ciała. Lepiej więc dążyć do utrzymania mniejszego obwodu brzucha, niż martwić się grubszymi udami czy pośladkami. Większy brzuch oznacza zwykle duże otłuszczenie narządów wewnętrznych, a to jest już stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. Tłuszcz trzewny zwiększa ryzyko zawałów serca, udaru czy cukrzycy

Jak stracić tłuszcz trzewny?

Jest to spore wyzwanie, ponieważ utrata tłuszczu trzewnego jest rodzajem rezultatu, którego nie widać gołym okiem. Warto jednak o to zadbać, bo zdrowe serce i sprawny metabolizm glukozy to najważniejsze czynniki zdrowego życia. Jak to zrobić?

 • Dbać o niski indeks glikemiczny posiłków
 • Minimalizacja słodyczy i alkoholu
 • Dbać o wysoką podaż warzyw w diecie
 • Spożywać dietę bogatą w białko roślinne oraz zwierzęce
 • Wdrożyć aktywność fizyczną do swojego codziennego rytmu dnia

Co się dzieje z tłuszczem podczas odchudzania?

Mówi się o „spalaniu tłuszczu”, ale co to właściwie znaczy? Gdzie ulatnia się tłuszcz, gdy tracimy na wadze? Przede wszystkim ciało w odpowiednich warunkach wykorzystuje komórki tłuszczowe, aby produkować z nich energię potrzebną do podtrzymywania funkcji życiowych, na drodze metabolizmu. Produkty uboczne metabolizmu tłuszczów opuszczają ciało podczas wydychania powierza, wraz z dwutlenkiem węgla, oraz z mocznikiem – poprzez wydalanie moczu. 

Czy można przewidzieć co schudnie jako pierwsze?

To, w jakim tempie chudniemy i w jakiej kolejności będą szczuplały poszczególne części ciała, jest zależne przede wszystkim od genetyki, ale również od płci i wieku. Nie jest możliwe ukierunkowanie odchudzania na przykład w taki sposób, aby zmniejszał się jedynie obwód brzucha, a nie rozmiar piersi. 

Dlatego tak ważne jest, aby nie zniechęcać się początkami odchudzania, gdy zaobserwuje się na przykład tylko utratę tkanki tłuszczowej z ramion lub z twarzy, lecz sukcesywnie doprowadzić swoje zamierzenia do końca. Dzięki temu finalnie z pewnością uda się uzyskać taki kształt sylwetki, jakiego się pragnęło – i jaki był nam po prostu pisany! 

Referencje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6696304/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5330198/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6282840/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28914104/