Użytkowników online: 60

Kalarepa – czy wiesz jak ją przyrządzać?

Kalarepka to warzywo, którego nazwę zna praktycznie każdy z nas, choć bardzo rzadko ląduje ona na naszych stołach. Zdecydowanie zbyt rzadko! Zdecydowanie warto zaprosić ją na dłużej do naszej kuchni, szczególnie, że można dostać ją w świeżej postaci praktycznie o każdej porze roku, i zawsze smakuje fantastycznie!

Która część kalarepy jest jadalna i jak smakuje?

To warzywo, którego główka przypomina kształtem i rozmiarem dojrzały seler. Nieregularnie wyrastające z górnej części cienkie, dość twarde łodygi zakończone są natomiast szerokimi liśćmi o ciemnozielonym kolorze. Główka kalarepy może mieć kolor jasnozielony lub fioletowy – obie są zbliżone smakiem i bardzo cenne pod względem odżywczym! Jeśli masz możliwość, wybieraj fioletowe odmiany – bogate w barwniki o działaniu przeciwutleniającym! 

Jadalna jest właśnie główka, którą jednak należy obrać z wierzchniej, lekko błyszczącej skórki. Obieranie jest ważne, ponieważ w części podskórnej znajdują się twarde, nieprzyjemne łyka, które mogą całkowicie zepsuć przyjemność z delektowania się tym warzywem. Wnętrze jest natomiast bardzo przyjemne w smaku! Jest ono białe i bardzo chrupiące, niczym twarde jabłko. Jego smak natomiast przypomina coś pomiędzy kalafiorem a rzodkiewką. Jest raczej słodkawy, z lekką pikantną nutą, o mocno kapustnym aromacie. 

Ile kalorii ma kalarepa?


Kalarepa surowa
27 kcal / 100g
IG-20

Białko 1.7 g
Tłuszcz 0.1 g
Węglowodany 6.2 g
Błonnik 3.6 g
Woda 91 ml

Jak przyrządzać kalarepkę?

Jako jeden ze składników kuchni indyjskiej

Doprawiona delikatnie aromatycznymi indyjskimi przyprawami, świetnie komponuje się z różnymi pikantnymi dodatkami warzywnymi. 

Na surowo

Pokrojona w słupki będzie stanowiła pyszny zamiennik dla chipsów czy żelków podczas oglądania telewizji. Słodkawy posmak, chrupkość i orzeźwienie płynące z dużej zawartości wody potrafią doskonale wynagrodzić fakt, że jest to tylko kalarepka, a nie ulubione chipsy i słodzony napój prosto z lodówki! 

Z lekkim dipem

Można też słupki kalarepy na surowo skropić oliwą z oliwek i oprószyć solą oraz pieprzem.  

Jako zagęstnik do zupy

Starta na drobnych oczkach lub wręcz zmiksowana w blenderze surowa kalarepa może w bardzo fajny sposób wzbogacić smak zup warzywnych – jarzynowej, grochowej, ziemniaczanej, barszczu ukraińskiego, zup-kremów. 

Jako dodatek do puree ziemniaczanego

Startą surową kalarepę można też zgnieść na puree z ziemniakami. Dodatek masełka i gałki muszkatołowej zrobi resztę – takie puree jest nie tylko proste i tanie, ale też niesamowicie smaczne! 

W panierce

Takie panierowane paluszki kalarepkowe mogą być sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw. Wystarczy tylko podać je w odpowiedniej formie – to jest tej, która nieco naśladuje fast foody. Słupki kalarepy posól, otocz w jajku, w bułce tarte i osmaż na oleju, aż zmiękną. Chrupiące kalarepki mają zupełnie inny smak niż wszystko, czego dotychczas próbowałeś! 

Ugotowana na parze

Jeśli wolisz bardziej miękką wersję kalarepki dodawaną na przykład do sosu warzywnego podawanego z makaronem, ugotuj ją na parze. W tej postaci jest równie smaczna, choć łatwiejsza do zgryzienia! 

Jako surówka

Zetrzyj surową kalarepkę, marchew i cukinię na tarce o grubych oczkach, dodaj pokrojonego drobno pora, a następnie potraktuj je oliwą, solą, pieprzem, i sokiem z cytryny. Taka nietypowa surówka z pewnością przypadnie do gustu domownikom! 

Czy warto następnym razem rozglądać się na targu warzywnym za kalarepką?

Zdecydowanie warto! Nie tylko dlatego, że jest pełna prozdrowotnych właściwości. Nie tylko dlatego, że zawiera mnóstwo błonnika i wspaniale wpływa na odchudzanie. Również dlatego, że jest to rodzime warzywo, które możesz znaleźć w wielu sklepach, i to w bardzo niskiej cenie! 1 sztuka kalarepy to około 3,50-4,50 zł, a wystarczy Ci ona na 2-3 posiłki!