Użytkowników online: 58

Awokado na wiele sposobów!

Awokado to wciąż bardzo mało popularny wśród Polaków owoc. Wynika to prawdopodobnie z przekonania o jego wysokiej cenie i trudnej dostępności. Nic bardziej mylnego. Skoro wiesz już, że awokado warto jeść nawet codziennie, czas, by się nauczyć jak można je wykorzystać w kuchni. Uwaga – możesz być zaskoczona!

Stopnie dojrzałości Awokado

Przypomnę Ci, dlaczego warto jeść awokado

Ten mały, niepozorny gruszkowaty owoc z błyszczącą, zielną skórą to bogactwo wielu cennych składników odżywczych. Przede wszystkim zaś – tłuszczów. W 15 gramach tłuszczów pochodzących ze 100-gramowego owocu, można znaleźć: 

  • 2,1 g kwasów tłuszczowych nasyconych
  • 1,8 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych
  • 10 g kwasów tłuszczowych wielonienasyconych

Jest to bardzo dobry wynik, pozwalający dostarczy organizmowi sporej ilości kwasów tłuszczowych pożądanych dla prawidłowej pracy układu nerwowego, wzroku, czy dla stanu skóry. A co ze stosunkiem omega-6 do omega-3? Wynosi on około 15:1. Nie jest to co prawda najwłaściwszy stosunek, zalecany w super zdrowej diecie. Nie należy się go jednak obawiać. Awokado dostarcza nam dużej ilości kwasów wielonienasyconych, i tego należy się trzymać. Stosunek n6:n3 można natomiast wyrównać poprzez stosowanie w diecie danego dnia również innych zdrowych produktów spożywczych.

Awokado doskonale syci, dostarcza dużych ilości błonnika i tłuszczów najlepszej jakości. Nie bójmy się więc jeść go choćby codziennie – choć oczywiście w ograniczonych ilościach. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, jest to też owoc bardzo kaloryczny. 

Jak przechowywać awokado ?

Co nieco o właściwościach awokado

To owoc, w którym wykorzystuje się miąższ w celach spożywczych. Wewnątrz posiada on dużą, okrągłą pestkę, która bardzo dobrze odchodzi od miąższu, i również posiada wiele cennych właściwości. Wynika to z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych. Zmielone pestki awokado można dodawać do potraw lub wykorzystać jako odżywczy peeling czy maseczkę. Po obraniu ze skórki, miąższ można wykorzystać na wiele sposobów. Nie każdy jest fanem tego owocu. Jest on dość mdły, ma masłowatą konsystencję i w zasadzie żadnego konkretnego smaku. Można to jednak przekuć w zaletę – dzięki neutralnemu smakowi awokado można przerobić na wiele różnych doskonałych potraw! Zawsze przed spożyciem należy skropić je sokiem z cytryny, ponieważ błyskawicznie ciemnieje w kontakcie z powietrzem. Awokado spożywa się na surowo, nie służy ono do obróbki termicznej. Nie należy też go podgrzewać, aby nie powodować niekorzystnych zmian biochemicznych w strukturze kwasów tłuszczowych. 

Co możesz zrobić z pysznym, dojrzałym awokado?

Guacamole!

To sztandarowy sposób na wykorzystanie awokado, który przybył do nas prosto z Meksyku. Tam spożywa się ten sos niemal do każdego posiłku! To najprostszy przepis świata: roztarte awokado, szczypta soli, sok z limonki, i to wszystko! Możesz dodawać też inne składniki – ostro papryczki, cebulę, czosnek, kolendrę, co tylko chcesz! Guacamole dodaje się najczęściej do tortilli.

W sałatce.

Robiąc sałatę z ulubionymi składnikami, możesz wkroić do niej pokrojone w plasterki awokado. W towarzystwie dressingu i innych warzyw będzie świetnie smakowało, i dodawało sytości sałatce!

Na kanapki.

Kanapki z pełnoziarnistego chleba z rukolą, łososiem i cienkimi plastrami awokado to bardzo prosta, niesamowicie smaczne i zdrowa przystawka. Nie zapomnij skropić awokado odrobiną soku z cytryny, posolić i posypać szczyptą pieprzu, a z pewnością zrobisz na gościach doskonałe wrażenie!

Pasta jajeczna.

Możesz wykorzystać rozgniecione awokado jako sycący składnik pasty jajecznej. Po prostu rozgnieć je z ugotowanymi jajkami, dopraw cytryną, solą i pieprzem, ewentualnie dorzuć trochę jogurtu i świeżych ziół – tak przyrządzona pasta jajeczna będzie fantastycznym składnikiem kanapek, wafli ryżowych czy chrupkiego pieczywa!

Zamiast masła.

Można wykorzystać świeże, dojrzałe awokado smarując nim po prostu pieczywo, zamiast masła. To idealny dodatek do świeżych, chrupiących i gorących grzanek z pieczywa tostowego!

Do zupy.

Jeśli chcesz wzbogacić swoją zupę-krem o sycący, wartościowy składnik, wrzuć do niej trochę zmielonego awokado. Świetnie smakuje w zasadzie z każdą zupą – dyniową, z brokułów, kalafiorów, soczewicy… Pamiętaj jednak, aby nie gotować awokado w zupie, lecz dorzucić je dopiero po jej ugotowaniu!

Do koktajli.

Jeśli nie przepadasz za awokado w całości, możesz je po prostu wrzucić do blendera, miksując swój ulubiony owocowo-warzywny koktajl. Nie zmieni ono znacząco smaku Twojego shake’a, a wzbogaci go w mnóstwo wartości odżywczych! 

Do sushi.

Awokado doskonale uzupełni smak rolek sushi. Jego cienkie plastry są bardzo elastyczne i świetnie się zwijają. 

Jako dressing do sałatek.

Możesz zmielić awokado razem z oliwą z oliwek, wodą, sokiem z cytryny i przyprawami, aby uzyskać gładką, kremową konsystencję do pysznego, naturalnego dressingu do sałat. 

Jako deser!

Ten owoc świetnie sprawdzi się do wszelkich brownies, puddingów i musów, więc nie wahaj się go używać, na przykład zamiast masła lub margaryny! 

Awokado jest na tyle wdzięcznym produktem spożywczym, że możesz go wykorzystywać na wiele różnych sposobów, nie ograniczając się zbytnio w swoich kulinarnych wariacjach. Więc daj się ponieść i sprawdź, w której wersji awokado smakuje Ci najlepiej!