Nasiona słonecznika – zdrowe uzależnienie od łuskania

Gdy lato jest w swojej szczytowej formie, na targach i w sklepach zaczynają się pojawiać one – wielkie, pełne nasion owocnie słonecznika. Wydłubywanie ze środka pestek, rozłupywanie otoczki i wyjadanie delikatnych, drobnych nasion jest jednym z najprzyjemniejszych wspomnień dzieciństwa. Chętnie powracamy do tego, od czasu do czasu skubiąc słonecznik i relaksując się na swoim tarasie. To uzależnienie, którego nie warto rzucać! Natomiast warto zapoznać się z właściwościami, które daje słonecznik. Nie tylko w swojej młodej, świeżej postaci jest smakowity i wartościowy. Nasiona po wysuszeniu zyskują charakterystycznego, łagodnego i oleistego smaku, który każdy uwielbia!


Nasiona, nasiona słonecznika, suszone
584 kcal / 100g

Białko 20.78 g
Tłuszcz 51.46 g
Węglowodany 20 g
Błonnik 8.6 g
Woda 4.73 ml

Jak spożywać słonecznik?

W sklepach dostępne są nasiona słonecznika w różnych postaciach. W sezonie letnim można zakupić całe owocnie, z których pestki należy wyłuskiwać. Ich wnętrze jest delikatne i świeże. Po ustaniu sezonu, można zakupić słonecznik w paczkach lub na wagę. Dostępne są pestki niełuskane – w tym również solone, dla zwiększenia walorów smakowych podczas łuskania. Można zakupić także łuskane nasiona słonecznika, które są wygodniejsze, gdy potrzebuje się ich dodać do potraw w większej ilości. Nasiona łuskane są jednak nieco bardziej podatne na utlenianie i jełczenie zawartych w nich tłuszczów. Jeśli więc musimy je kupić, zadbajmy o to, by były jak najświeższe i szczelnie zapakowane, oraz zużyjmy je tuż po otwarciu paczki.

Potrawy z wykorzystaniem słonecznika

Jest bardzo wiele sposobów na wykorzystanie nasion słonecznika. Jeden, to chrupanie go jako zdrowej, smakowitej i wciągającej przekąski. Drugi – to dodawanie do owsianek, zup, jogurtów, posypywanie kanapek czy sałat. Można także zemleć nasiona na pastę słonecznikową. Dla uzyskania większej chrupkości i charakterystycznego smaku, nasiona można uprażyć na suchej patelni przed podaniem.

Cenne wartości odżywcze słonecznika

W 100 g nasion słonecznika jest 163 kcal. To dość dużo, dlatego nie należy przesadzać z jego nadmiernym spożyciem. W nasionach znajduje się sporo tłuszczów ogółem, w tym przewaga wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. To także przyzwoite źródło białka roślinnego. Nasiona słonecznika poleca się spożywać głównie ze względu na wysoką zawartość witaminy E oraz flawonoidów, czyli bardzo dobrych antyoksydantów. Zapobiegają one procesom starzenia i nowotworzenia. Dodatkowo nasiona te są bardzo zasobne w magnez, selen i cynk, czyli składniki sprzyjające utrzymaniu dobrego zdrowia.

Jak wpływa słonecznik na zdrowie?

Nasiona słonecznika mają bardzo dobry ogólny wpływ na zdrowie każdego człowieka – zdrowego i chorego. Działają regulująco w następujących obszarach:

  • Regulują ciśnienie krwi
  • Regulują poziom cukru we krwi
  • Obniżają poziom cholesterolu

Są zatem polecane do spożywania diabetykom, nadciśnieniowcom oraz osobom z wysokim cholesterolem.

Nasiona słonecznika a stany zapalne

Stan zapalny w organizmie to szereg reakcji obronnych organizmu, których celem jest zmobilizowanie układu immunologicznego do walki z patogenem. Krótkotrwałe stany zapalne mijają samoistnie po zwalczeniu infekcji, lub po odpowiednim leczeniu. Jeśli jednak przeradzają się w przewlekłe zapalenia, nie wolno ich bagatelizować, ponieważ mogą podnosić ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Podwyższony poziom markera, białka C-reaktywnego na skutek przewlekłych stanów zapalnych, może wpłynąć na wystąpienie cukrzycy typu II lub chorób serca. Okazuje się, że systematyczne spożywanie nasion słonecznika jest w stanie aż o 32% obniżyć poziom markera C-reaktywnego, i tym samym przyczynić się do wyleczenia przewlekłych stanów zapalnych, szczególnie we współdziałaniu z flawoinoidami.

Słonecznik a choroby serca

Na skutek działania związków zawartych w nasionach słonecznika, blokowany jest enzym, który jest odpowiedzialny za zwężanie naczyń krwionośnych. W rezultacie naczynia krwionośne rozluźniają się, a ciśnienie krwi spada. Dodatkowym czynnikiem powodującym obniżanie ciśnienia krwi jest magnez oraz kwas linolowy, które również mają niebagatelny wpływ na rozluźnianie naczyń krwionośnych. Nasiona słonecznika bogate są w kwas linolowy, który oprócz tego wpływa korzystnie na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Te wszystkie właściwości sprawiają, że pestki słonecznika są bardzo polecane osobom chorującym na serce oraz na nadciśnienie – profilaktycznie i leczniczo.

Słonecznik a cukrzyca

Podawanie około 30 g dziennie nasion słonecznika osobom z podwyższonym poziomem glukozy we krwi, powodowało obniżenie poziomu cukru o około 10% w ciągu sześciu tygodni. Jako produkt o niskim indeksie glikemicznym, jest zatem bardzo zalecany osobom chorującym na cukrzycę i insulinooporność, jako uzupełnienie zdrowej, zbilansowanej diety. Pomaga cukrzykom obniżać poziom cukru we krwi, i tym samym zmniejszyć dawki aplikowanej insuliny, co poprawia komfort ich życia.

Jedz słonecznik na zdrowie!

Skubanie nasion słonecznika może być bardzo uzależniające. Jest to jednak ten rodzaj uzależnienia, które warto mieć! Każdego dnia warto schrupać sobie garść słonecznika, dla poprawy swojego zdrowia, i dla profilaktyki układu krążenia oraz utrzymania młodego wyglądu na dłużej. Jego neutralny smak powoduje, że jest to przekąska, którą lubią i akceptują nawet dzieci. Co ciekawe – nie ma zbyt wielu przypadków alergii na słonecznik, a zatem bez obaw można podawać nasiona nawet małym dzieciom – oczywiście w odpowiedniej postaci!

Referencje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28672789

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27222528

https://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3077/2

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24959542

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29086881

https://innovareacademics.in/journal/ijpps/Vol5Issue2/6593.pdf

https://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29513105

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25642250

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11758899