Olejek Lawendowy

Ten olejek to naturalny lek przeciwhistaminowy. Posiada również silne właściwości przeciwzapalne. Lawenda nie tylko pomaga łagodzić objawy alergii, ale jej zapach działa uspokajająco, łagodzi nerwy i może pomóc w bólach głowy. Badania wykazały także, że użycie olejku lawendowego pomaga w hamowaniu stanu zapalnego dróg oddechowych.

Mięta pieprzowa

Olej ten posiada również właściwości przeciwzapalne. Działa jako środek wykrztuśny i może pomóc złagodzić bóle gardła, kaszel i zapalenie zatok. Może ona również pomóc zmniejszyć wydzielinę zwaną flegmą. Badania wykazały, że przy użyciu olejku z mięty pieprzowej, można zmniejszyć aktywność nerwową, która powoduje skurcze wywołujące kaszel.

Eukaliptusowy

Olej ten zmniejsza objawy alergii, poprzez poprawienie krążenia zatokowo – płucne . Zawiera substancję, która działa jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, jak również jako środek wykrztuśny. Badania wykazały, że eukaliptus pomaga zwiększyć przepływ powietrza podczas wdychania. Poczujesz dziwne wrażenie, że przyczynia się do poprawy przepływu powietrza w nosie.

Olejki eteryczne mogą być używane w różny sposób:

  • Stosuj je bezpośrednio na skórę. Należy jednak najpierw rozcieńczyć olejek w jakimś nośniku np. oliwie z oliwek lub oleju z orzechów kokosowych, ponieważ w większości olejki mogą okazać się zbyt silne. Stosowanie olejków bez rozcieńczania może powodować podrażnienia skóry, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę. Przemywaj nimi czoło, policzki i klatkę piersiowąRozproszony olejek w dyfuzorze może znajdować się przy twoim łóżku w nocy.
  • Dodaj kilka kropel olejku do gorącej kąpieli i zrelaksuj się przez chwilę w wannie
  • Nałóż jedną lub dwie krople na dłonie, rozetrzyj, przyłóż ręce do nosa i weź kilka powolnych, głębokich oddechów.
  • Jeśli chcesz, możesz także stworzyć mieszankę antyalergiczną stosując te trzy olejki eteryczne: zmieszaj dwie do trzech kropli lawendy, mięty pieprzowej i olejku eukaliptusowego i jedną łyżeczkę oleju kokosowego i wykonaj masaż skroni, za uszami i na podeszwach stóp.
  • Osoby z alergiami mogą mieć obniżoną jakość życia, nieważne czy cierpią przez cały rok, czy tylko jego część. Zanim wyjdziesz i zaczniesz zaopatrzyć się w leki na alergie lub spędzać czas i wydawać pieniądze na wizyty u lekarza, spróbuj zastosować jeden lub wszystkie z tych olejków eterycznych. Ich skuteczność może cię zaskoczyć!

źródła :
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6613544
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20488237
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24909715