Ostatnie odkrycia na temat niedoboru snu od MNT news.

Po złej nocy, ludzie najczęściej sięgają po „pocieszacze” w postaci niezdrowych, szybkich przekąsek. Zgodnie z nowym badaniem wysunięto wnioski, iż nie można oprzeć się jedzeniu. Brak snu zwiększa apetyt w sposób podobny do marihuany, podnosząc we krwi poziom substancji chemicznej, która zwiększa pragnienie jedzenia.

Brak snu powoduje wilczy apetyt 

Dochodzi również do pogorszenia wrażliwości leptynowej i Greliny. Grelina  jest znana jako „hormon głodu”. Gdy żołądek jest pusty, uwalnia grelinę, która wysyła wiadomość do podwzgórza i nakłaniała nas do jedzenia. W momencie kiedy jesteśmy nie wyspani czy spaleni ten sygnał jest zaburzony (nieustannie produkowany), możemy jeść bez opamiętania.

Facebook = brak snu = zaburzenia hormonalne i chęć na podjadanie 

Badania wykazały również zwiększone ryzyko niedoboru snu u młodych osób korzystających z social mediów.

Deprywacja snu jest często przyczyną poważnych wypadków, niewydajnej pracy oraz znacznie wypływa na obniżenie ogólnej jakości życia. Brak wypoczynku zaburza zdolność mózgu do równoważenia emocji i umiejętności myślenia, obniża działanie mechanizmów obronnych organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Nie ma substytutu na dobry, regeneracyjny sen, a pewien rozsądek w utrzymaniu równowagi pomiędzy pracą, a wypoczynkiem powinien być przez nas zachowany i kontrolowany.

Kliknij poniżej w Polub tę stronę, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga. Jeżeli masz pytanie dotyczące artykułu : Wpisz wiadomość 

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Dobre rady do uzyskania wystarczającego odpoczynku

  • kładź się spać zmęczony
  • idź spać i wstawaj o podobnych godzinach każdego dnia, aby utrzymać codzienną „rutynę”
  • unikamy jedzenie na 2-3 godziny przed snem
  • jeżeli nie możesz zasnąć przez okres dłuższy niż 20 minut, przejdź do innego pokoju, zacznij czytać książkę, dopóki cię nie znuży, następnie powróć do sypialni i spróbuj zasnąć ponownie.
  • Wdrażanie aktywności fizycznej każdego dnia
  • Sypialnia powinna być miejscem wyciszonym, ciemnym i komfortowym do spania
  • Wyłącz urządzenia elektroniczne, gdy idziesz do łóżka

Aby zrozumieć dlaczego tyjemy i bardzo często mimo zdrowej diety nie możemy schudnąć warto zapoznać się z tym szkoleniem. w 45 min w bardzo prosty sposób wytłumaczone są mechanizmy jak działa nasze ciało i jak pożywienie wpływa na nasze poszczególne organy.

Gdy nie uda się dostarczyć wystarczającej ilości snu, zaczynamy gromadzić dług. Przykładowo – jeśli potrzebujesz 7 godzin dnu dziennie, aby czuć się wypoczętym i rześkim, a dostarczasz zaledwie 5, masz 2 godziny długu do spłacenia. Jeżeli podążasz według tego schematu przez 5 dni, nagromadziłeś 10 godzin długu.

Jeżeli chcesz abym stworzył dla ciebie dietę, która wyeliminuje te produkty  zobacz tutaj

Jedynym sposobem, aby „spłacić” dług, jest dłuższy sen. Jeżeli kumulacja była dość duża, zajmie nam to nieco czasu, aby się w pełni zregenerować. Na szczęście skutki odczuwalnego wypoczynku stają się odczuwalne dość szybko. Najlepiej zacząć od dodania + 1 godziny dziennie do codziennego snu, aż dług zostanie wypłacony. Następnie kontynuujemy spanie bez dodatkowej godziny. Jeżeli dług sięga setek, a nawet tysięcy godzin, nadal możemy sukcesywnie go „spłacić” zaczynając od poświęceniu większej ilość czasu na wypoczynek. Kontynuując do momentu, aż poczujemy się rano wypoczęci i skorzy do działania. Jeśli senność i zmęczenie w ciągu dnia nadal daje się we znaki zaleca się konsultację z lekarzem.