W leczeniu podstawowym lub wspomagającym nerwicy i łagodnej depresji dużą rolę odgrywają zioła. Najsilniej działają olejki eteryczne, słabiej nalewki alkoholowe i ekstrakty, nieco słabiej tabletki i kapsułki zawierające na przykład sproszkowane zioła w postaci zmikronizowanej, a najsłabiej – zioła w torebka do zaparzania, typu „fix”.

1. Kava-Kava, czyli pieprz metystynowy, przez wiele lat dostępny w Polsce w sklepach zielarskich, wpisany niestety na listę substancji zakazanych o działaniu psychoaktywnym. Legalny we wszystkich pozostałych krajach UE. Zawiera kawalaktony, metystynę, kawainę, jogoninę, które działają uspokajająco, przeciwlękowo, w większych dawkach nasennie, a także mogą być stosowane jako środek pomocniczy w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Stosuje się napary lub ekstrakty w postaci kapsułkowanej.

2. Chmiel, w lecznictwie wykorzystuje się szyszki chmielu i lupulinę. Posiada działanie uspokajające, przeciwutleniające oraz hamujące popęd płciowy. Ponadto ma właściwości słabo przeciwbakteryjne. Do lecznictwa można używać kapsułek lub tabletek z lupuliną lub szyszki chmielu do zaparzania. Aktywne składniki to między innymi lupulon, humulon, mircen, kariofilen.

3. Melisa posiada łagodne właściwości uspokajające. W torebkach do zaparzania typu „fix” praktycznie nie działa. Silnie uspokajająco natomiast działa olejek eteryczny melisowy. Melisa jest stosowana zwykle w połączeniu z innymi ziołami.

Więcej na kanale : https://www.youtube.com/channel/UCnAX2kPJ32Kyvr-BfTnDjkQ