Amerykanie w końcu budzą się co do faktu, że picie napojów gazowanych jest niezdrowe. Sprzedaż słodkich, gazowanych napojów spadła dramatycznie w ostatnich latach, wysyłając przemysł sodowy w panikę.
To może być zła wiadomość dla Big Soda, lecz jest to dobra wiadomość dla reszty populacji. Napoje gazowane od dawna są jednym z głównych czynników przyczyniających się do otyłości wśród Amerykanów i do chorób związanych z niezdrową dietą, takich jak cukrzyca.

Ostatnia część The New York Times przez Margot Sanger-Katz podaje szczegóły dotyczące spadku sprzedaży napojów gazowanych oraz działań, które doprowadziły do niego.
Sanger-Katz napisał:

 

„Spadek zużycia napojów gazowanych reprezentuje pojedynczą największą zmianę w amerykańskiej diecie w ciągu ostatniej dekady i jest odpowiedzialny za znaczne zmniejszenie liczby dziennych kalorii spożywanych przez przeciętne amerykańskie dziecko. Od 2004 do 2012 roku, dzieci konsumowały 79 age children appear to have leveled off." „>kalorii dziennie mniej ze słodzonego cukrem napoju , zgodnie z dużym badaniem rządowym.  Jako, że całkowite spożycie kalorii zmalało, otyłości wśród dzieci w wieku szkolnym wydaje się stabilizować. „

Sprzedaż pełno-kalorycznych napojów spadła o ponad 25 procent w ciągu ostatnich dwóch dekad, a powodem wydaje się być zwiększenie świadomości zdrowotnej wśród Amerykanów ze względu na wysiłki działaczy przeciw otyłości.

Inicjatywy do wprowadzenia „podatku od napojów gazowanych” w różnych miastach i stanach są w dużej mierze nieskuteczne z powodu silnej opozycji ze strony ich producentów. Jednak kampaniom przeciw otyłości przynajmniej udało się przyciągnąć uwagę społeczeństwa, jak się wydaje, a przeciętny Amerykanin jest teraz bardziej świadomy zagrożeń zdrowia związanych ze spożywaniem napojów gazowanych w sposób regularny.

Przykładem nacisku w kierunku nakładania podatku na napoje gazowane była kampania Philadelphia Burmistrza Michael Nutter A. ( zaniechał następnie ze względu na opór ze strony Big Soda )

„Lobbyści przemysłu napojów gazowanych organizują kampanie na rzecz lokalnych polityków i sponsorują rajdy, z pomocą sojuszników jak Unia Kierowców i lokalnych firm butelkowania. Aby wybielić swój wizerunek, przemysł sodowy przekazał $ 10 mln dla Szpitala Dziecięcego w Filadelfii.

Zadziałało: Propozycja podatku soda nigdy nie wyszedł z komisji Rady Miejskiej .

Ale wysiłki burmistrza Nutter co do edukowania obywateli Filadelfii miały niemały wpływ. Debata, która została podniesiona w tej sprawie, wraz ze zmianami w polityce miasta, doprowadziły do spadku o 24 procent w codziennej konsumpcji napojów gazowanych wśród tamtejszych nastolatków od 2007 do 2013 roku Departament Miasta Zdrowia niedawno zgłosił „przedłużony spadek dziecięcej otyłości” wśród mieszkańców Filadelfii.

Sprzedaż butelkowanej wody wkrótce przewyższy sprzedaż napojów gazowanych.


Ale zmiany nawyków kupowania napojów Amerykanów nie ograniczają się do takich miast jak Filadelfia, gdzie kampanie w tym kierunku miały miejsce. W całym kraju, ludzie zaczynają zastępować ich coca-cole i inne napoje jak Mountain Dews zdrowszymi napojami, a wielu z nich decyduje się na wodę mineralną towarzyszącą ich posiłkom.

Jeden ze specjalistów branży przewiduje, że woda będzie wyprzedzać napoje gazowane w całkowitej sprzedaży w 2017 roku i stanie się „największą spośród kategorii napojów w Stanach Zjednoczonych.”

Znaczną otyłość w Ameryce i inne z problemów zdrowotnych można bezpośrednio przypisać do firm fast food, producentów napojów gazowanych, firm tytoniowych i tym podobnym. Oczywiście, gdy ludzie rozwijają problemy zdrowotne z powodu zużycia tych trucizn kroki podejmuje Big Pharma w swoich rzekomych „kuracjach” dla tych dolegliwości – i często, lekarstwo okazuje się gorsze od choroby.
To obiecujące,  zobaczyć, że ludzie zaczynają dostrzegać zagrożenie błędnego koła utworzonego przez niezdrowe nawyki żywieniowe i niezdrowe metody leczenia wynikających z nich dolegliwości.
 Na szczęście coraz więcej ludzi w końcu zdaje sobie sprawę z tego faktu, mimo wysiłków tych, którzy raczej żywią nasze nałogi, a następnie handlują tabletkami które mają nas uleczyć z dolegliwości wynikających ze złych nawyków żywieniowych