Czujesz się wzdęta, rozdrażniona lub po prostu nie najlepiej? Sprawdź co może być przyczyną i jak to zmienić ?

Podziel się ze znajomymi :)
 • 322
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  322
  Shares

JAKIE HORMONY, TAKIE ZDROWIE

Czujesz się wzdęta, rozdrażniona lub po prostu nie najlepiej? Nierównowaga hormonalna może być temu winna. Hormony to „posłańcy” chemiczni, którzy mają wpływ na sposób funkcjonowania komórek i narządów. To normalne, że ich stężenie  zmienia się w różnych momentach Twojego życia  (w przypadku kobiet np. przed i podczas miesiączki, oraz podczas menopauzy), ale niektóre leki i problemy zdrowotne mogą spowodować, że stężenie hormonów spada lub wzrasta.

Nieregularne miesiączki

Miesiączka u kobiet pojawia się zwykle co 21-35 dni. Jeżeli krwawienie pojawia się nieregularnie lub nie występuje przez dłuższy czas, może to oznaczać, że jest  zbyt dużo lub zbyt mało pewnych hormonów (estrogenu i progesteronu).  Jeśli masz 40 – 50 lat- powodem może być zbliżająca się menopauza. Ale nieregularne miesiączki mogą być również objawem problemów zdrowotnych, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS). Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Jak zmniejszyć ból i napięcie emocjonalne podczas menstruacji ?

Problemy ze snem

Jeśli ciężko ci zapaść w sen lub jest on płytki, może to być wina hormonów. Progesteron, hormon uwalniany przez jajniki, pomaga zapaść w twardy, zdrowy sen. Jeśli poziom tego hormonu jest niższy niż zwykle, możesz mieć problem, by twardo zasnąć. Niski poziom estrogenów może powodować uderzenia gorąca i nocne poty, co również skutkuje obniżeniem jakości snu.

Wygrać z bezsennością, jak spać, aby się wyspać – 5 zasad zdrowego snu

Przewlekły trądzik

Sporadycznie pojawiające się pryszcze przed lub w trakcie miesiączki są normalnym zjawiskiem. Ale trądzik, który towarzyszy Ci na okrągło, może być objawem problemów hormonalnych. Nadmiar androgenów ( „męskich hormonów”, które mają zarówno mężczyźni jak i kobiety) może spowodować, że gruczoły łojowe są zbyt aktywne. Androgeny wpływają również na komórki skóry i komórki wokół mieszków włosowych. Oba te przypadki mogą powodować zatykanie porów i trądzik.

Po tym poznasz, że masz chore nadnercza, wątrobę, jelita i tarczycę !

Słaba pamięć

Eksperci nie są pewni, jak dokładnie hormony wpływają na mózg. Wiadomo za to, że zmiany poziomu estrogenów i progesteronu przyczyniają się do problemów z pamięcią. Niektórzy eksperci uważają, że estrogeny mogą wpływać na  mózg poprzez związki chemiczne zwane neuroprzekaźnikami. Problemy z koncentracją i pamięcią są szczególnie częste w okresie okołomenopauzalnym i w czasie menopauzy. Ale mogą też być objawem innych chorób związanych z hormonami, jakich jak choroby tarczycy. Poinformuj lekarza, jeśli masz problem z jasnym myśleniem i pamięcią.

Tauryna – aminokwas, który przyczynia się do powstawania nowych komórek mózgowych

Dolegliwości brzuszne

Jelita są pokryte receptorami, które reagują na estrogen i progesteron. Kiedy te hormony są wyższe lub niższe niż zwykle, można zauważyć zmiany w procesach trawiennych. Dlatego przed lub podczas miesiączki mogą pojawić się (lub zaostrzyć): biegunka, ból brzucha, wzdęcia i nudności. Jeśli masz dolegliwości trawienne, problemy z cerą, oraz cierpisz na chroniczne zmęczenie, to warto doszukać się przyczyn ze strony układu hormonalnego.

Nieustające bóle brzucha, niestrawność, biegunka i częste infekcje – Sprawdź czy nie masz IBS

Chroniczne zmęczenie

Cały czas jesteś zmęczona? Zmęczenie jest jednym z najpowszechniejszych objawów zaburzenia równowagi hormonalnej. Nadmiar progesteronu może powodować senność. I jeśli twoja tarczyca – gruczoł w kształcie motyla na szyi – sprawia, że hormonów tarczycy jest za mało, w efekcie czujesz się „wypompowana”. Proste badanie krwi powie Ci, czy poziom hormonów jest zbyt niski. Lub

Bóle głowy, chroniczne zmęczenie, gorączka. Jakie jest naturalne antidotum przeciwko zatruciom czarną pleśnią?

Wahania nastroju i depresja

Naukowcy uważają,że spadki poziomu hormonów lub szybkie zmiany ich poziomu mogą spowodować zły humor i chandrę. Estrogen wpływa na kluczowe neuroprzekaźniki, takie jak serotonina, dopamina, noradrenalina. Również inne hormony odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o twoje samopoczucie psychiczne.

11 produktów, które wykazują działanie antydepresyjne

Wzrost apetytu i masy ciała

Kiedy jesteś przygnębiona lub poirytowana, jak może być w przypadku, gdy spada poziom estrogenu, możesz mieć ochotę pofolgować z jedzeniem. Toteż często spadki hormonów wiążą się z nadwagą. Spadek poziomu estrogenu może również wpłynąć na wzrost poziomu leptyny (hormon głodu), wskutek czego wzrasta apetyt.

Wyeliminuj te błędy a spalisz tłuszcz i odbudujesz zdrowie – wprowadzenie #01

Bóle głowy

U niektórych kobiet spadkowi estrogenów towarzyszy ból głowy. Jest to typowe tuż przed lub w trakcie okresu, gdy poziom estrogenu spada. Regularne bóle pojawiające się średnio co miesiąc mogą być wskazówką, że zmienia się poziom hormonów.

DETOKS OD METALI CIĘŻKICH – zlikwiduj ból głowy, depresję i zmęczenie cz.1 – wprowadzenie i wademekum

Suchość pochwy

W sporadycznych sytuacjach jest to zupełnie normalne. Ale jeśli często zauważasz, że masz suchą, a przy tym podrażnioną pochwę, przyczyną tego stanu rzeczy prawdopodobnie jest niski poziom estrogenu. Hormon ten pomaga utrzymać wilgotne środowisko w miejscach intymnych. Jeśli ilość estrogenu spada z powodu braku równowagi hormonalnej, może zmniejszyć się ilość płynów pochwowych i pojawić uczucie dyskomfortu.

Utrata libido

Większość ludzi myśli, że testosteron to typowo męski hormon, ale w ciele kobiety również ten hormon występuje. Jeśli poziom testosteronu jest niższy niż zwykle, może spaść poziom zainteresowania seksem.

Zmiany w piersi

Spadek poziomu estrogenu może spowodować, że tkanki piersi tracą swoja gęstość. Za to wzrost hormonu może „zagęścić” tkanki, a nawet spowodować nowe guzki lub torbiele. Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli zauważysz zmiany w piersi, nawet jeśli nie masz żadnych innych objawów.

 •  
  322
  Shares
 • 322
 •  
 •  
 •  
 •  Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*