Nieodpowiednia dieta może być odpowiedzialna za zmarszczki i niedoskonałą cerę. W celu poprawy naturopaci i specjaliści od pielęgnacji skóry Nigma Talib polecają wykluczenie alkoholu, cukru. Są przekonani, że wpływ a wygląd naszej twarzy ma dieta, co określają jako „twarz mleczna”, „twarz winna”, czy „twarz glutenowa”.

Zaledwie kilka kieliszków wina może wywołać drobne zmarszczki wokół ust i oczu. W przypadku nietolerancji pokarmowych – kremowe sosy czy sery mogą być przyczyną wyprysków lub cieni pod oczami.

Nigma nie jest jedyna, która wierzy, że twarz mówi prawdę o zdrowiu. Mapa twarzy w starożytnej medycynie jest jak nić, która łączy ją z konkretnymi narządami ciała – podobnie jak ma to miejsce w refleksologii stóp. Choć wielu współczesnych praktyków szydzi z tego podejścia, nowoczesne marki do pielęgnacji skóry, taki jak Demalogica, przyjęli go jako część ich programu do analizy skóry. Nawet tradycyjni lekarze są w stanie stwierdzić, czy dana osoba ma większą styczność z alkoholem, czy brakiem snu.

Dieta ma fundamentalne znaczenie dla wyglądu Twojej twarzy. Dzieje się to poprzez wpływ na zdrowie jelit. Być może borykasz się z nieznaną nietolerancją, bądź pochłaniasz większość żywności łatwostrawnej. Może to ostatecznie doprowadzać do zmian chemicznych i hormonalnych, które przyspieszają wewnętrzny i zewnętrzny proces starzenia się. Szczególnie szkodliwy będzie: gluten, nabiał, cukier i alkohol.

Wśród najbardziej dotkniętych części ciała wyróżniamy – czoło, podbródek, policzki i oczy. Jeśli zidentyfikujesz problem twarzy, możesz podjąć kroki w celu eliminacji. Najlepszym wyjściem będzie wówczas znalezienie przyczyny wśród produktów alergennych, a następnie zaprzestanie jej spożywania.

Charakterystyczne typy twarzy

Twarz winna

Typowe objawy: Zaznaczone linie lub zaczerwienione oczy, opadające powieki, rozszerzone pory, odwodniona skóra, zaczerwienione policzki i nos, bruzdy nosowo-wargowe. Są to główne cechy charakterystyczne dla kobiet, które cenią sobie lampkę wina kilka razy w tygodniu. Objawy również dotyczą innych alkoholi.

Alkohol odwadnia skórę, co pogarsza jej wygląd, uwydatnia drobne linie i zmarszczki, powoduje rozszerzenie porów jak i opadające powieki. W celu pozbycia się objawów należy jak najszybciej się nawodnić i zaprzestać spożywania alkoholu. Jest to substancja zawierająca głównie cukry, która niszczy niezbędny do utrzymania elastyczności skóry kolagen.

Według mapy twarzy, przestrzeń pomiędzy oczami jest związana z wątrobą. Łatwo zauważyć, że u kobiet, których organ ten musi zmagać się z częstym przetwarzaniem alkoholu, zwykle mają głęboki zmarszczki i zaczerwienienia między brwiami. Alkohol także hamuje działanie enzymu, który organizm zużywa do walki z procesem zapalnym skóry.

Uwzględniając przerwę od alkoholu zaleca się mniej więcej trzy tygodnie, aby doprowadzić jelita do równowagi. Stosując zasadę 80/20 – Powstrzymywać się od alkoholu przez 80% czasu wolnego, a przez 20% cieszyć się lampką wina o niskiej zawartości cukru, jak sauvivnon blanc, pinot grigio, merlot, czy pinot noir.

Twarz cukrowa

Typowe objawy: Linie i zmarszczki na czole, obwisłe pod oczami, wychudzony wyraz twarzy, bolesne krostki na całej twarzy, szary odcień skóry.

Jeśli dieta jest pełna w cukry rafinowane, nasz organizm toczy walkę o młodzieńczy wygląd. Problem polega na tym, że cukier uruchamia proces glikacji, czyli przyczepiania się cząsteczek glukozy do kolagenu, przez co włókna kolagenowe stają się sztywne i nieelastyczne. Powoduje to, że skóra staje się obwisła i cienka, przedwcześnie pojawiają się zmarszczki, szczególnie pod oczami, gdzie skóra jest bardzo delikatna, następuje wyraźna utrata elastyczności.

Według mapy twarzy, czoło jest związane z procesem trawienia, dlatego w „twarzy cukrowej” najwięcej objawów pojawia się w tym obrębie. Na poziomie jelita, cukier jest bardzo uciążliwy. Ma to wpływ na mikroflorę jelit, która zaburzona może być przyczyną trądziku na twarzy, ramionach i klatce piersiowej.

Nawet u osób niecierpiących na trądzik, a uzależnionych od cukru można zauważyć blady odcień skóry. Wynika to z podwyższenia poziomu insuliny, który stymuluje wytwarzanie kortyzolu.

Jeden z najciekawszych objawów uzależnienie od cukru można zobaczyć w brwiach! Nierównowaga insuliny spowodowana skokami i spadkami tego hormonu, wywołuje nadmierny stres na nadnercza, które między innymi kontroluje włosy brwi. Brwi, które stały się rzadkie i cienkie mogą być oznaką wyczerpania nadnerczy.

Ograniczenie cukrów może mieć natychmiastowy i długotrwały wpływ na Twoją twarz. W celu uzyskania najlepszych rezultatów wyklucz całkowicie ciastka, soki owocowe, rafinowane węglowodany i przetworzoną żywność.

Mleczna twarz

Typowe objawy: obrzęk powiek, cienie pod oczami, białe grudki na brodzie.

Każdy z tych objawów może być oznaką walki organizmu z trawieniem mleka i produktów mlecznych. Laktoza zawarta w mleku jest jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Problem zaczyna się w późniejszym życiu, ponieważ tracimy enzymy, które pozwalają nam skutecznie trawić laktozę. Nietolerancję można rozpoznać po odbijaniu się i łagodnych nudnościach po spożyciu mleka. Może zdarzyć się tak, że organizm strawi białka w mleku i nie wystąpią żadne objawy.

Ten sam proces zapalny, który powoduje zaczerwienienie, obrzęk i ciepło wokół skręconej kostki, może spowodować opuchnięcie powiek, cienie pod oczami i na twarzy.

Szklanka mleka może zawierać więcej niż 20 hormonów i środków chemicznych, które nie występują naturalnie, lecz zostały wprowadzone do krowy jako antybiotyki, środki przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Zakłócenia równowagi hormonów – zwłaszcza estrogenu i progesteronu wywołuje nadmierny wzrost komórek, który blokuje pory.

Jeśli podejrzewasz, że starzenie się twarzy ma związek z produktami mlecznymi, polecam przerwę od wszelkich form nabiału przez trzy tygodnie. Może mieć to uderzający wpływ na wygląd.

Twarz glutenowa

Typowe objawy: nabrzmiałe, czerwone policzki, ciemne barwnikowe plamy wokół podbródka.

Wielu z nas jest wrażliwy na gluten – białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i życie. Podczas, gdy stosunkowo niewiele cierpi na chorobę trzewną, białko wykazuje większą odpowiedź zapalną. Może powodować również wzdęcia i obrzęk. To z kolei wpływa na komórki odpowiedzialne za produkcję pigmentacji w skórze, co prowadzi do plam starczych i ciemniejszych plam na podbródku.

Reakcja na gluten ma swoje piętno w układzie odpornościowym, co z kolei zaburza równowagę hormonów reprodukcyjnych, powodując plamy i przebarwienia obszarów rodnych. Niektórzy pacjenci, którzy przez lata cierpią na trądzik różowaty – stan charakteryzujący się czerwoną wysypką na policzkach – zauważają znaczną poprawę w wyglądzie skóry po odstawieniu glutenu. Dodatkowo warto pić więcej wody i spożywać błonnik, odcień skóry powinien się znormalizować, a kości policzkowe ponownie uwydatnić.