Nieodpowiednia dieta może być odpowiedzialna za zmarszczki i niedoskonałą cerę. W celu poprawy naturopaci i specjaliści od pielęgnacji skóry Nigma Talib polecają wykluczenie alkoholu, cukru. Są przekonani, że wpływ a wygląd naszej twarzy ma dieta, co określają jako „twarz mleczna”, „twarz winna”, czy „twarz glutenowa”.

Zaledwie kilka kieliszków wina może wywołać drobne zmarszczki wokół ust i oczu. W przypadku nietolerancji pokarmowych – kremowe sosy czy sery mogą być przyczyną wyprysków lub cieni pod oczami.

Nigma nie jest jedyna, która wierzy, że twarz mówi prawdę o zdrowiu. Mapa twarzy w starożytnej medycynie jest jak nić, która łączy ją z konkretnymi narządami ciała – podobnie jak ma to miejsce w refleksologii stóp. Choć wielu współczesnych praktyków szydzi z tego podejścia, nowoczesne marki do pielęgnacji skóry, taki jak Demalogica, przyjęli go jako część ich programu do analizy skóry. Nawet tradycyjni lekarze są w stanie stwierdzić, czy dana osoba ma większą styczność z alkoholem, czy brakiem snu.

Dieta ma fundamentalne znaczenie dla wyglądu Twojej twarzy. Dzieje się to poprzez wpływ na zdrowie jelit. Być może borykasz się z nieznaną nietolerancją, bądź pochłaniasz większość żywności łatwostrawnej. Może to ostatecznie doprowadzać do zmian chemicznych i hormonalnych, które przyspieszają wewnętrzny i zewnętrzny proces starzenia się. Szczególnie szkodliwy będzie: gluten, nabiał, cukier i alkohol.

Wśród najbardziej dotkniętych części ciała wyróżniamy – czoło, podbródek, policzki i oczy. Jeśli zidentyfikujesz problem twarzy, możesz podjąć kroki w celu eliminacji. Najlepszym wyjściem będzie wówczas znalezienie przyczyny wśród produktów alergennych, a następnie zaprzestanie jej spożywania.

Charakterystyczne typy twarzy

Twarz winna

Typowe objawy: Zaznaczone linie lub zaczerwienione oczy, opadające powieki, rozszerzone pory, odwodniona skóra, zaczerwienione policzki i nos, bruzdy nosowo-wargowe. Są to główne cechy charakterystyczne dla kobiet, które cenią sobie lampkę wina kilka razy w tygodniu. Objawy również dotyczą innych alkoholi.

Alkohol odwadnia skórę, co pogarsza jej wygląd, uwydatnia drobne linie i zmarszczki, powoduje rozszerzenie porów jak i opadające powieki. W celu pozbycia się objawów należy jak najszybciej się nawodnić i zaprzestać spożywania alkoholu. Jest to substancja zawierająca głównie cukry, która niszczy niezbędny do utrzymania elastyczności skóry kolagen.

Warto przeczytać  Jeśli kiedykolwiek obudziłeś się niezdolny do ruchu, oto co mogło Ci być…

Według mapy twarzy, przestrzeń pomiędzy oczami jest związana z wątrobą. Łatwo zauważyć, że u kobiet, których organ ten musi zmagać się z częstym przetwarzaniem alkoholu, zwykle mają głęboki zmarszczki i zaczerwienienia między brwiami. Alkohol także hamuje działanie enzymu, który organizm zużywa do walki z procesem zapalnym skóry.

Uwzględniając przerwę od alkoholu zaleca się mniej więcej trzy tygodnie, aby doprowadzić jelita do równowagi. Stosując zasadę 80/20 – Powstrzymywać się od alkoholu przez 80% czasu wolnego, a przez 20% cieszyć się lampką wina o niskiej zawartości cukru, jak sauvivnon blanc, pinot grigio, merlot, czy pinot noir.

Twarz cukrowa

Typowe objawy: Linie i zmarszczki na czole, obwisłe pod oczami, wychudzony wyraz twarzy, bolesne krostki na całej twarzy, szary odcień skóry.

Jeśli dieta jest pełna w cukry rafinowane, nasz organizm toczy walkę o młodzieńczy wygląd. Problem polega na tym, że cukier uruchamia proces glikacji, czyli przyczepiania się cząsteczek glukozy do kolagenu, przez co włókna kolagenowe stają się sztywne i nieelastyczne. Powoduje to, że skóra staje się obwisła i cienka, przedwcześnie pojawiają się zmarszczki, szczególnie pod oczami, gdzie skóra jest bardzo delikatna, następuje wyraźna utrata elastyczności.

Według mapy twarzy, czoło jest związane z procesem trawienia, dlatego w „twarzy cukrowej” najwięcej objawów pojawia się w tym obrębie. Na poziomie jelita, cukier jest bardzo uciążliwy. Ma to wpływ na mikroflorę jelit, która zaburzona może być przyczyną trądziku na twarzy, ramionach i klatce piersiowej.

Nawet u osób niecierpiących na trądzik, a uzależnionych od cukru można zauważyć blady odcień skóry. Wynika to z podwyższenia poziomu insuliny, który stymuluje wytwarzanie kortyzolu.

Jeden z najciekawszych objawów uzależnienie od cukru można zobaczyć w brwiach! Nierównowaga insuliny spowodowana skokami i spadkami tego hormonu, wywołuje nadmierny stres na nadnercza, które między innymi kontroluje włosy brwi. Brwi, które stały się rzadkie i cienkie mogą być oznaką wyczerpania nadnerczy.

Ograniczenie cukrów może mieć natychmiastowy i długotrwały wpływ na Twoją twarz. W celu uzyskania najlepszych rezultatów wyklucz całkowicie ciastka, soki owocowe, rafinowane węglowodany i przetworzoną żywność.

Mleczna twarz

Typowe objawy: obrzęk powiek, cienie pod oczami, białe grudki na brodzie.

Warto przeczytać  10 sekretów, jak opóźnić procesy starzenia i być piękną

Każdy z tych objawów może być oznaką walki organizmu z trawieniem mleka i produktów mlecznych. Laktoza zawarta w mleku jest jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Problem zaczyna się w późniejszym życiu, ponieważ tracimy enzymy, które pozwalają nam skutecznie trawić laktozę. Nietolerancję można rozpoznać po odbijaniu się i łagodnych nudnościach po spożyciu mleka. Może zdarzyć się tak, że organizm strawi białka w mleku i nie wystąpią żadne objawy.

Ten sam proces zapalny, który powoduje zaczerwienienie, obrzęk i ciepło wokół skręconej kostki, może spowodować opuchnięcie powiek, cienie pod oczami i na twarzy.

Szklanka mleka może zawierać więcej niż 20 hormonów i środków chemicznych, które nie występują naturalnie, lecz zostały wprowadzone do krowy jako antybiotyki, środki przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Zakłócenia równowagi hormonów – zwłaszcza estrogenu i progesteronu wywołuje nadmierny wzrost komórek, który blokuje pory.

Jeśli podejrzewasz, że starzenie się twarzy ma związek z produktami mlecznymi, polecam przerwę od wszelkich form nabiału przez trzy tygodnie. Może mieć to uderzający wpływ na wygląd.

Twarz glutenowa

Typowe objawy: nabrzmiałe, czerwone policzki, ciemne barwnikowe plamy wokół podbródka.

Wielu z nas jest wrażliwy na gluten – białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i życie. Podczas, gdy stosunkowo niewiele cierpi na chorobę trzewną, białko wykazuje większą odpowiedź zapalną. Może powodować również wzdęcia i obrzęk. To z kolei wpływa na komórki odpowiedzialne za produkcję pigmentacji w skórze, co prowadzi do plam starczych i ciemniejszych plam na podbródku.

Reakcja na gluten ma swoje piętno w układzie odpornościowym, co z kolei zaburza równowagę hormonów reprodukcyjnych, powodując plamy i przebarwienia obszarów rodnych. Niektórzy pacjenci, którzy przez lata cierpią na trądzik różowaty – stan charakteryzujący się czerwoną wysypką na policzkach – zauważają znaczną poprawę w wyglądzie skóry po odstawieniu glutenu. Dodatkowo warto pić więcej wody i spożywać błonnik, odcień skóry powinien się znormalizować, a kości policzkowe ponownie uwydatnić.

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA