Awokado to pyszny owoc o kształcie gruszki, który jest idealny do sałatek i guacamole. Jeśli często jesz ten owoc to spróbuj wyhodować go w ogrodowej doniczce sadząc własne drzewko dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Awokado jest drzewem ciepłolubnym więc łatwo może być zniszczone przez zimno i mróz. Teraz możesz dowiedzieć się, jak zasadzić nasiona awokado w ogrodowej doniczce i mieć je w swoim domu.

Czy wiesz, że… TOP 10 ciekawostek na temat AWOKADO!

Awokado – wspaniały tłusty owoc (zbliżony skład do mleka matki)

Tort z awokado, czekoladą i pistacjami

Po pierwsze – wyodrębnij nasiono.

Przede wszystkim starannie usuń nasiono z owocu awokado, starając się go nie ponacinać. Następnie dokładnie je umyj (można moczyć je przez kilka minut w wodzie) i delikatnie wyszoruj z pozostałości owocu, które mogły na nim pozostać, ale bądź ostrożny by nie naruszyć brązowej skóry nasiona podczas jego szorowania.

Po drugie przekłuj nasiono


Nasiona awokado mają zwykle podłużny kształt, choć zdarzają się przypadki, w których są prawie idealną sferą. Jednak każde z jego nasion ma szczyt, gdzie wyrasta młody pęd i dół z którego wyrasta jego korzeń. Obserwując nasiono zauważysz koniec, który jest lekko spiczasty oraz drugi koniec, który jest nieco płaski. To właśnie koniec, który jest płaski powinien zostać umieszczony w wodzie, więc zwróć na to uwagę przed przebiciem wykałaczkami. Nasiono nie powinno być w całości zanurzone w wodzie.

Krok trzeci – namocz nasiono w wodzie

Upewnij się, że wykałaczki są mocno zaklinowane  pod odpowiednim kątem, skierowanym nieznacznie w dół, tak, aby dolna część nasiona była zanurzona w wodzie, dzięki czemu korzenie będą mogły swobodnie się rozrastać.

Krok czwarty- pozwól kiełkować nasieniu  

Można zauważyć, że górna część nasiona awokado podzieli się i wyrośnie z niej łodyga młodego pędu, a w jego dolnym końcu pojawią się korzenie. Będzie to trwać od trzech do sześciu tygodni. Gdy łodyga rośliny osiągnie długość około pięciu lub sześciu cali, należy usunąć pierwsze liście, które się pojawią. Przez kolejne dwa lub trzy tygodnie wyrosną kolejne liście oraz zakiełkują kolejne korzenie u podstawy rośliny.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Krok piąty – przytnij młode pędy

Gdy młody pęd awokado osiągnie około 6 lub 7 cali, należy przyciąć go do połowy jego długości, by umożliwić roślinie rozrost.

Krok szósty – posadź awokado w doniczce

Uszykuj doniczkę i wsyp do niej bogatą w substancje mineralne ziemię, tak by wypełniała doniczkę  do około cala od jej szczytu. Następnie zrób mały otwór w po środku i delikatnie umieść nasienie korzeniami w glebie. Podlej roślinę dużą ilością wody i gotowe.

Zaskakujące fakty na temat Awokado – dlatego powinieneś jeść jedno awokado każdego dnia

AWOKADO FASZEROWANE JAJKIEM I WĘDZONYM ŁOSOSIEM.

Idealna do mięsa – sałatka z ananasem i awokado

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA