Porażenie przysenne jest stanem objawiającym się paraliżem mięśni przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Występuję podczas przechodzenia z etapu snu do jawy.

Spośród wszystkich dziwnych odczuć, które można doświadczyć, nie ma nic bardziej intrygującego od niezdolności do poruszania się.

Paraliż senny jest zjawiskiem bardzo dziwnym i przerażającym. Zasadniczo osoba, która tego doświadcza jest niezdolna do kontroli nad każdą częścią swojego ciała, pozostając jednocześnie przytomna. Osoby doświadczające porażenia są często przestraszeni tą niezrozumiałą reakcją. Jednakże istnieje dość duża grupa osób, która zmaga się z tym nieszkodliwym fizycznie stanem. Paraliż występuje podczas jednego z dwóch etapów – świadomości, czyli tuż przed zaśnięciem, bądź nieświadomości, w fazie REM.

Kiedy zasypiamy ciało głęboko się relaksuje, przy jednoczesnym obniżeniu czułości naszych zmysłów. Podczas porażenia przysennego umysł odzyskuje resztki świadomości, pozostawiając ciało w stanie odprężenia. Osoba doświadczająca tego zjawiska szybko zaczyna odczuwać panikę.

Komu się to przydarzyło?

Niektórzy ludzie mają duże szczęście doświadczając paraliżu przysennego raz, albo dwa razy życiu, jeśli w ogóle. Niestety bywają też tacy, którzy zmagają się z tym zjawiskiem dość często – nawet kilka razy w tygodniu. Badania przeprowadzone na Penn State University dowodzą, że około 8% populacji ma częste problemu z porażeniem przysennym. Osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak lęk, czy depresja są bardziej podatne na doświadczanie tego stanu.

Osoby cierpiące na bezdech senny, osoby na określonego rodzaju lekach, oraz te u których występują zaburzenia snu mogą wystąpić częstsze epizody paraliży przysennego.

Oto lista czynników ryzyka, wg WebMD:

 • Brak snu
 • Częste zmiany w harmonogramie snu
 • Warunki psychiczne (w tym stres)
 • Spanie na plecach
 • Zaburzenia snu, takie jak narkolepsja lub nocne skurcze nóg
 • Niektóre rodzaje leków (stosowane przy ADHD)

Jakie są objawy?

Niemalże każda osoba przechodząca przez ten stan nie jest w stanie poruszać się, ani mówić przez kilka sekund, a nawet kilka minut. Jak wspomniano wcześniej paraliż występuje zwykle w początkowej fazie zasypiania i niemalże od razu po przebudzeniu.

Porażenie przysenne nie wymaga zwykle leczenia u lekarzy, aczkolwiek ma on prawo zweryfikować, czy nie jest on przyczyną innych problemów zdrowotnych. Jeżeli doświadczenia te sprawiają dużą uciążliwość, bądź stan się pogarsza należy skierować dalej do specjalisty od zaburzeń snu.

Leczenie

Porażenie przysenne występuje naturalnie, na ogół nie jest potrzebne leczenie. Jeżeli jednak lekarz stwierdzi, iż należna jest specjalistyczna pomoc, można wdrożyć pewnego rodzaju leczenie. Wyróżnia się między innymi:

 • Sporządzenie harmonogramu spania
 • Leki antydepresyjne
 • Skierowanie do specjalisty od zdrowia psychicznego
 • Skierowanie do specjalisty od spraw snu
 • Leczenie wszelkich zaburzeń
 • Recepta na leki nasenne

Dzięki odpowiednienio długiemu snu, przy jednoczesnym ograniczeniu niepotrzebnego stresu (szczególnie przed snem) działamy odstraszająco na porażenie przysenne.

Jeżeli stan wystąpił raz, bądź dwa nie musimy wybierać się od razu do lekarza. Specjaliści zalecają, aby zwrócić wówczas uwagę na nasze nawyki związane z pójściem spać, brakiem snu, które często bywają przyczyną paraliżu przysennego.

Ważnym aspektem jest ogarniczenie alkoholu, czy innego rodzaju używek. Urządzenia elektroniczne również nie powinny znajdować się w sypialni, podczas, gdy śpimy.

Oczywiste jest, że paraliż przysenny może wystąpić niezależnie od przedstawionych wcześniej przyczyn. Pamiętaj jednak, aby zachować spokój i uświadomić sobie, że to minie.

http://supertastyrecipes.com/2016/02/if-youve-ever-woken-up-at-night-unable-to-move-heres-what-it-means/