Jeśli pragniesz mydła, któremu możesz zaufać i jest wykonane z naturalnych składników, a zarazem wolne od środków chemicznych, mydło kastylijskie jest dla ciebie najlepszym wyborem. Mydło to jest nie tylko wspaniałym środkiem do mycia ciała i włosów w rutynowej, naturalnej pielęgnacji, ale można też zrobić przy jego użyciu pranie – i co ważne, może być bez obaw używane przez dzieci. Mydło kastylijskie jest również bardzo popularne wśród wegan i wegetarian, ponieważ jest wytworzone na bazie roślin. Ponadto z upływem czasu nie traci swoich właściwości i jest dostępny w formie mydła w płynie, jak i mydła w tradycyjnej kostce.

Mówiąc o sile warto zaznaczyć, iż badania pokazują, że mydło kastylijskie pozytywnie wpływa na rany ortopedyczne podczas wykorzystania go do pielęgnacji i ostatecznie do oczyszczenia rany. Porównanie przeprowadzono podczas obmywania zranionej skóry solą fizjologiczną, mydłem kastylijskim, chlorkiem benzalkoniowym, bacytracyną lub połączeniem wyżej wymienionych środków. Już po zastosowaniu samego mydła kastylijskiego, rany na stopie i powikłania znacząco ustąpiły!

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

 

snp:motywator
VideoBlog: www.motywator.tv
insta: https://www.instagram.com/motywator.tv/

_________________________________________

Krótka historia mydła kastylijskiego

Prawdopodobnie najpopularniejszym producentem mydła kastylijskiego był dr Bronner. Rodzice dr Bronner’a zaczęli wytwarzać ten produkt i zarazem rozwijać biznes w piwnicy swojego domu w Heilbronner, w żydowskiej dzielnicy Laupheim na terenie Niemiec. W około 1880 roku miasto Heilbronner unowocześniło pierwsze kastylijskie mydło w płynie, dostarczając je do publicznych toalet na terenie całych Niemiec. Dr Bronner w końcu przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował działalność rodzinną, ostatecznie w 1940 roku posiadał prężnie działającą firmę o nazwie „Dr Bronner’s”. Choć dr Bronner zmarł w 1997 roku, jego firma stała się jedną z największych firm produkujących środki do higieny osobistej certyfikowana na mocy USDA National Organic Program, a jej mydła posiadają prestiżowy certyfikat Oregon Tilth, który otrzymują renomowane produkty organiczne.

Mydło kastylijskie tworzone jest obecnie przez popularną firmę Aleppo, i dostępne jest również w Polsce. Obecnie jest ono uznawane za jedno z najpopularniejszych mydeł do higieny osobistej i do czyszczenia w gospodarstwie domowym w historii. Zupełnie naturalne, bez chemikaliów mydło Aleppo zostało wytworzone z mieszaniny olejku laurowego, oliwy z oliwek i sody. Mydło kastylijskie jest obecnie jednym z najbardziej popularnych mydeł w Europie, jak również cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Dziś można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością i niektórych supermarketach.

Mydło stało się istotnym elementem rewolucji publicznej strefy sanitarnej i higieny osobistej w Europie. Znacznie przyczyniło się w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób. Początkowo produkcja mydła zlokalizowana była w rejonie Morza Śródziemnego. W 12 wieku wraz z nadejściem muzułmańskich producentów zaczęła powoli rozprzestrzeniać sie do Hiszpanii i Włoszech. Hiszpańskie miasta Malaga, Carthagene, Castilla Alicante, oraz włoskie Genua, Neapol i Bolonia stały się ośrodkami eksportu mydła do całej Europy. Wśród wszystkich mydeł wytwarzanych we wczesnej Europie, jedno wyróżniało się wysoką jakością i lepszymi właściwościami myjącymi – było to mydło kastylijskie.

Mydło kastylijskie osiągnęło tak wysoką popularność również z tego względu, że hiszpańskie miasto Kastylia posiadało ogromne zasoby oliwy z oliwek, która była podstawowym składnikiem stosowanym do jego produkcji. Choć oryginalna receptura do wytwarzania mydła Aleppo wymaga olejku laurowego, był on niemal niedostępnym składnikiem w ówczesnych czasach.A że Kastylia miała łatwy dostęp do oliwy z oliwek, umożliwione było stworzenie czystego białego mydła, które cechowała niezwykła łagodność i skuteczność. Biel była kojarzona z czystością, co sprawiło, że mydło kastylijskie cieszyło się uznaniem i popularnością wśród hiszpańskiej rodziny królewskiej.

 

13 NAJPOPULARNIEJSZYCH ZASTOSOWAŃ MYDŁA KASTYLIJSKIEGO

Mydło kastylijskie może być wykorzystywane do wielu czynności! Mycia twarzy, ciała, włosów, płukania owoców, prania, czyszczenia okien – to tylko niektóre z form jego wykorzystania. Poniżej przedstawiam kilka z moich ulubionych zastosowań, oraz niektóre sugestie na temat tworzenia własnych produktów przy użyciu mydła kastylijskiego.

 

MYDŁO KASTYLIJSKIE W GOSPODARSTWIE DOMOWYM

1. płyn do mycia naczyń

Mydło kastylijskie świetnie sprawdza się jako płyn do mycia naczyń. Jest zupełnie naturalne, co oznacza, że żadne chemikalia nie mają kontaktu z dłońmi czy potrawami. Wystarczy zastąpić zwykły płyn do mycia naczyń mydłem kastylijskim w płynie, a kilka jego kropel rozprawi się z brudnymi naczyniami.

2. płyn do prania

Możesz mieć ekologiczny proszek do prania w każdej chwili. Najkorzystniejszym plusem jego użytkowania jest to, że ubrania w nim prane będą trwalsze, ponieważ nie będą narażone na działanie agresywnych środków chemicznych. Ponadto unikniemy podrażnień skóry, które często pojawiają się na skutek kontaktu z substancjami zapachowymi, barwnikami i innymi składnikami zawartymi w standardowych proszkach i płynach do prania. Zrobiłem płyn do prania z mydła kastylijskiego, jednakże polecam również wypróbować tę recepturę:

Do szklanki mydła kastylijskiego dodaj 3/4 szklanki sody oczyszczonej, 2 i 1/4 szklanki ciepłej wody, oraz 1/4 szklanki drobnoziarnistej soli morskiej. W 2 szklankach ciepłej wody rozpuść sodę i sól. Powstały roztwór przelej do naczynia (lub butelki) o pojemności 4,5 litra, następnie dolej do niego płynne mydło kastylijskie. Naczynie dopełnij wodą. Na jedno pranie wystarczy jedynie 1/4 małej filiżanki. Taka ilość płynu wystarczy nawet na 64 prania! Tego nie da się przebić.

3. mydło do zmywarki

Jeżeli można myć nim naczynia ręcznie, można również zrobić własne mydło do zmywarki. Preferuję wersję cytrusową, ponieważ oprócz właściwości czyszczącej, posiada przyjemny zapach, a cytryna jest również doskonałym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Wystarczy zmieszać około 200 gram mydła kastylijskiego z 1 szklanką wody i 3 łyżeczkami soku z cytryny, następnie wszystkie składniki delikatnie wstrząsnąć w celu ich połączenia. Zamiast standardowej tabletki do zmywarek dodaj 1 łyżkę powyższej mieszaniny do pojemnika na kapsułki. Dodatkowo do zmywarki wlej szklankę octu, a jeśli masz twardą wodę, możesz dodać nieco więcej octu.

4. uniwersalny środek czyszczący dla gospodarstwa domowego

Wykorzystaj go przy pomocy butelki z rozpylaczem. 1/4 objętości pojemnika wypełnij zwykłym octem, dopełnij wodą. Dodaj odrobinę mydła kastylijskiego, kilka kropel olejku z drzewa herbacianego i kilka kropel olejku cytrynowego lub pomarańczowego. Skład tego płynu czyni go w pełni bezpiecznym i skutecznym środkiem do czyszczenia różnych powierzchni i przedmiotów gospodarstwa domowego.

5. płyn do mycia szyb

W butelce ze spryskiwaczem zmieszaj pół szklanki octu, 2 łyżeczki płynnego mydła kastylijskiego z 2 szklankami ciepłej wody destylowanej. Dla lepszej skuteczności można dodać kilka kropel olejku cytrynowego lub z drzewa herbacianego. Otrzymany płyn dobrze wstrząsnąć i rozpylać na okno. Następnie użyj gazety, aby je wyczyścić nie pozostawiając smug.

6. pasta do czyszczenia łazienek.

Napełnij butelkę ze spryskiwaczem w proporcjach 1/3 płynnego mydła kastylijskiego na 2/3 wody. Rozprowadź obficie sodę na czyszczonej powierzchni (wannie, umywalce itp). Sodę spryskaj mieszaniną mydła i wody, następnie otrzymanym mokrym proszkiem szoruj zabrudzoną powierzchnię.

 

MYDŁO KASTYLIJSKIE JAKO NATURALNY KOSMETYK DO HIGIENY I PIELĘGNACJI CIAŁA

7. płyn do mycia twarzy

Korzystaj z niego przy pomocy pieniącego dozownika do mycia. Napełnij go 1/4 szklanką płynnego mydła kastylijskiego i dopełnij wodą destylowaną. Dodaj 5 kropli olejku z drzewa herbacianego i (jeżeli to możliwe) 5 kropli olejku eterycznego frankincense. Oba olejki pomagają zwalczyć bakterie i zmniejszają trądzik.

8. szampon do włosów

Można uniknąć stosunkowo drogich i toksycznych szamponów, które w większości są pełne środków chemicznych powodujących w dłuższej perspektywie czasu problemy z włosami i skórą głowy. Wykonanie własnego szamponu z mydła kastylijskiego jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać 7 łyżek owego mydła w płynie z 6 łyżeczkami mleka kokosowego i 1/2 łyżeczki oleju kokosowego. Uzyskana ilość wystarczy na około 7 aplikacji. Najlepiej przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 7 dni.

9. mydło do rąk

Napełnij pieniący dystrybutor do mydła w 3/4 objętości przegotowaną lub destylowaną wodą i w 1/4 mydłem kastylijskim w płynie. Możesz dodać 5 kropli olejku z drzewa herbacianego ze względu na jego antybakteryjne właściwości i olejku lawendowego otrzymując wtedy mydełko o pięknym, relaksującym zapachu.

10. mydło kastylijskie do golenia 

Na twarz należy zużyć około 10 kropli mydła w płynie, w przypadku pach 3 krople załatwi sprawę, a przy goleniu nóg użyj 1/2 łyżeczki. Wystarczy masować miejsce golenia mokrymi dłońmi do uzyskania piany, a następnie usunąć owłosienie maszynką do golenia. Jako dodatkowego nawilżenia możesz dodać nieco oliwy do mydła.

11. pasta do zębów

Nanieś 1 kroplę mydła kastylijskiego i niewielką porcję oleju kokosowego na szczoteczkę do zębów, następnie czyść zęby jak zwykle. Podobnie jak w przypadku zwykłej pasty, nie połykaj. Pasta smakuje jak mydło, ale ma niesamowite właściwości oczyszczające i antybakteryjne!

12. płyn do kąpieli stóp

Dodaj około 1 łyżeczki mydła kastylijskiego do miski z gorącą wodą i mocz w niej stopy przez 10-20 minut. Warto i tutaj dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i olejku lawendowego dla dodatkowych korzyści dla skóry.

13. inhalacja oczyszczająca zatkany i przekrwiony nos

Mydło kastylijskie pomoże oczyścić nawet nos! Dla tego celu należy umieścić 1 łyżkę mydła w misce z gorącą, parującą wodą. Do miski dodać również kilka kropel olejku eukaliptusowego i olejku z mięty pieprzowej. Nachyl się nad parującą miksturą z nakrytą ręcznikiem głową. Należy zachować ostrożność, ponieważ gorąca para może poparzyć skórę.

14. Antyperspirant 

Mycie pach tym mydłem niszczy nieprzyjemny zapach na 12h i ma działanie bakteriobójcze

Ostrzeżenie

Mydło kastylijskie niesamowicie sprawdza się w większości przypadków potrzeby oczyszczenia ciała. Jednak w przypadku niektórych obrażeń lepiej zastosować roztwór soli fizjologicznej. Konsultacja lekarska pozwoli ocenić, kiedy warto sięgnąć jedynie po sól fizjologiczną. Chciałbym jeszcze podzielić się badaniem opublikowanym w New England Journal of Medicine, które pokazuje, że pacjenci ze złamaniem otwartym przemyci w miejscu złamania solanką odczuli lepszą poprawę niż ci, których rany zostały przemyte wodą z mydłem kastylijskim.

To badanie, przeprowadzone przez Mohit Bhandari, MD, PhD, Uniwersytetu McMaster w Ontario w Kanadzie, dowiodło, że pacjenci, których rany na początku zabiegu były myte jałowym mydłem kastylijskim mieli o 32 procent większe ryzyko konieczności przebycia drugiej operacji , niż ci, których rany przemyto jałowym roztworem soli fizjologicznej. W badaniu klinicznym brało udział prawie 2500 chorych, którzy byli obserwowani przez rok w kilkudziesięciu ośrodkach klinicznych.