Czasem małe ziarenko wątpliwości może urosnąć do wymiarów lasu lęku, który izoluje w sferze stresu i zmartwienia. Negatywne uczucia mają potencjał, by utrzymywać się przez dłuższy czas, wyniszczając przy tym życie osobiste i zawodowe, a Ty trwasz w niemocy i osłabieniu.

Wiedz że mózg jest organem wysoko adaptatywnym i już małe zmiany pomogą Ci zmniejszyć obawy i pozwolą powrócić do optymistycznego, wysoko funkcjonującego „ja”. Oto trzy wspaniałe, proste, ale skuteczne praktyki, które można wdrożyć w swoje życie, aby uspokoić lęki.

Zapisuj swoje zmartwienia

Przelewanie trosk na papier przekształca złowieszczą chmurę zwątpienia i żalu w konkretny problem z potencjalnymi rozwiązaniami. Niezależnie od tego, czy masz problemy w związku z pracą, czy niesnaski rodzinne, napisz o tym! Przetwarzając to, co przeszkadza w konkretne słowa, lepiej przygotujesz się do konceptualizacji problemu i szybciej znajdziesz w sobie zasoby, aby rozwiązać problem.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago wykazało, że uczestnicy badania, którzy krótko napisali o swoich myślach i uczuciach, funkcjonowali lepiej niż ci, którzy tego nie zrobili. Naukowcy podkreślają, że kluczem do skutecznego pisania o swoich zmartwieniach jest opisanie czynnika, który powoduje niepokój.

Medytuj

Medytacja ma ogromną zdolność uspokajania. Liczne badania naukowe potwierdziły, że prosty akt zamykania oczu i słuchania oddechu poprawia funkcję poznawczą i stabilność psychiczną. Kiedy czujesz się przytłoczony listą rzeczy do zrobienia, lub po prostu ogólnie zaniepokojony, znajdź czas, aby medytować. Potrzebna jest tylko cicha przestrzeń i otwarty umysł.

Zakleszcz stres w „szponach” ćwiczeń

Ćwiczenia fizyczne są równie korzystne dla psychiki, jak i ciała. Chociaż trudno zacząć, ćwiczenia pomagają przejąć nad sobą kontrolę. Podnoszą poczucie własnej wartości, redukują stres i smutki.

Lekarze często zalecają regularne ćwiczenia aerobowe osobom cierpiącym na lęki i depresję, ponieważ wykazano, że zmniejszają poziom hormonów stresowych, takich jak adrenalina i kortyzol. Stymulują także produkcję endorfin, które są związkami chemicznymi odpowiedzialnymi za niwelowanie bólu i poprawę nastroju.