Nie każdy zwraca uwagę na oznaczenia znajdujące się na plastikowych opakowaniach żywności. A szkoda, ponieważ każdy znak wskazuje substancje, które znajdują się w opakowaniu. A nie rzadko są to substancje trujące i niebezpieczne dla zdrowia.  Zawsze, kiedy sięgasz po butelkę wody sprawdź znajdujące się na niej oznaczenie!

PET

01
PET
 kod recyklingu 01 PET

HDPE

Jest to najczęściej spotykane oznaczenie na plastiku. Symbolizuje on włókno poliestrowe. Opakowanie z tym symbolem jest przeznaczone tylko do jednorazowego użytku, a ponowne używanie może spowodować że zaczną uwalniać się niechciane związki chemiczne i metale ciężkie. Substancje te często są rakotwórcze, a także niszczą równowagę hormonalną

02
HDPE
 kod recyklingu 02 HDPE

 

 

PVC

Opakowania z takim symbolem uważane są za najbezpieczniejsze i wielorazowego użytku. Najlepiej kupować wodę butelkowaną z takim właśnie oznaczeniem.

03
PCV
 kod recyklingu 03 PVC

 

PVC jest miękkim i elastycznym tworzywem podobnym do PCV, wykorzystywany główne do wytwarzania folii spożywczej. Tworzywo to może uwalniać substancje szczególnie niebezpieczne dla układu hormonalnego, toteż warto go unikać.

LDPE

04
LDPE
 kod recyklingu 04 LDPE

 

Oznaczenie to znoszą najczęściej torby na zakupy, naczynia jednorazowe. Nie nadaje się do produkcji butelek.

PP

05
PP
 kod recyklingu 05 PP

Uznawany za jeden z bezpieczniejszych plastików. Tworzy się z niego opakowania od jogurtów, syropów, a nawet zderzaki samochodowe. Cechuje się wysoką odpornością termiczną.

PS

06
PS
 kod recyklingu 06 PS

Oznacza styropian, wykorzystywany m. ni. do produkcji naczyń jednorazowych (głównie opakowań dań na wynos) i opakowań do mięsa. Po podgrzaniu wydziela niebezpieczne substancje rakotwórcze, dlatego zdecydowanie warto go unikać w przypadku kontaktu z żywnością.

OTHER

07
O
 kod recyklingu 07 OTHER  kod recyklingu 07 INNE

Oznaczenie to tyczy się wszelkich innych tworzyw sztucznych. Wiele z nich jest bardzo niebezpiecznych, pełnych trujących substancji, takich jak bisfenol A (BPA). Dlatego należy ich bezwzględnie unikać, a już na pewno nie podgrzewać.