Jak rozpoznać zaburzenia w pracy naszego układu pokarmowego ?

Nasze pożywienie jest pełne konserwantów i czynników pro zapalnych, osłabienie błony śluzowej nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, może spowodować wrzody żołądka !

1. Ból w żołądku

Ponieważ wrzody występują na błonie śluzowej żołądka, jednym z najczęstszych objawów choroby wrzodowej żołądka jest ból żołądka. Ból może być odczuwany w dowolnym miejscu w okolicy mostka i brzucha. Jest on często opisywany jako tępy, męczący lub piekący. Ten typ bólu jest zazwyczaj spowodowany przez wrzody, ale może się nasilić wskutek zetknięcia się owrzodzonej tkanki z kwasem żołądkowym.

W zależności od nasilenia choroby, ból może trwać kilka minut do kilku godzin. Bywa, że napady bólu pojawiają się przez okres kilku dni lub tygodni, po czym mijają. Może on też doskwierać szczególnie w nocy i w momencie, gdy mamy pusty żołądek. Chwilowo wydaje się ustępować po zjedzeniu małego posiłku lub po zażyciu leków zobojętniających. Jednak należy wiedzieć, iż wrzody żołądka nie zawsze są bolesne. Czasami osoby cierpiące na ten problem nie odczuwają bólu brzucha, za to mogą u nich występować  inne objawy.

2. Zgaga

Zgaga jest zazwyczaj objawem choroby refluksowej, ale może również być związana z wrzodami żołądka. Nie ma problemu, jeśli pieczenie w klatce piersiowej ustępuje po wypiciu wody lub zażyciu leku zobojętniającego. Jednak jeśli zgaga nie ustępuje, bez względu na to, co jesz lub zażyjesz, może wskazywać na wrzody żołądka.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Zgaga po posiłku spowodowana obecnością wrzodów często idzie w parze z bekaniem i czkawką . Jeśli zgaga powoduje u Ciebie znaczny dyskomfort, skontaktuj się z lekarzem, aby postawił diagnozę, byś mógł podjąć leczenie.

3. Wzdęcia

Wzdęcia to kolejny początkowy objaw choroby wrzodowej żołądka. Ludzie, którzy mają wrzody, często skarżą się na uczucie wzdęcia. Towarzyszący im ból brzucha, obrzęk brzucha i uczucie pełności. W dodatku ma się ochotę beknać częściej, niż zwykle, nawet bez zjedzenia czegokolwiek.

Niewyjaśnione wzdęcia brzucha doskwierające od dłuższego czasu nigdy nie są oznaką czegoś dobrego. Natychmiast skonsultuj się z lekarzem odnośnie tego kłopotu.

4. Niestrawność

Oprócz bólu żołądka, wrzody mogą być przyczyną niestrawności. W rzeczywistości, niestrawność jest częstym problemem u tych, którzy cierpią z powodu choroby wrzodowej. Wrzody mogą wpływać na narządy układu trawiennego, a w szczególności na żołądek i jelito cienkie, powodując ich nieprawidłowe funkcjonowanie. To z kolei wpływa na proces trawienia i prowadzi do niestrawności. Objawy niestrawności mogą różnić intensywnością i częstotliwością.

5. Nudności

Nudności, czyli uczucia, że chce Ci się wymiotować, mogą być kolejnym objawem choroby wrzodowej. Bywają przewlekłe lub ostre i krótkotrwałe. Ma miejsce, ponieważ rozwojowi wrzodów sprzyja obniżony poziom soków trawiennych, co skutkuje spowolnieniem całego procesu trawienia.

Czasami też wszelkiego rodzaju ingerencje w normalne procesy trawienia i wydalania mogą powodować epizodyczne nudności i wymioty. Choć zazwyczaj to brak równowagi płynów trawiennych w żołądku prowadzi do łagodnych do ciężkich nudności, występujących głównie w godzinach porannych, gdy żołądek jest pusty.

6. Utrata apetytu

Ludzie, którzy cierpią na chorobę wrzodową, zauważają nagły spadek apetytu. Może to być spowodowane nagłym i intensywnym bólem brzucha. Bywa, iż tego typu ból jest przyczyną późniejszego lęku przed jedzeniem – ludzie wolą nie jeść, by uniknąć ataku bólu.

Pamiętaj, że znaczne zmiany apetytu mogą doprowadzić do osłabienia i zmęczenia, co może sprawić, że Twój stan zdrowia tylko się pogorszy. Jeśli ciągle towarzyszy Ci brak apetytu bez wyraźnego powodu lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak wzdęcia, powinieneś zostać natychmiast zdiagnozowany.

7. Nietolerancja tłustych pokarmów

Choć często dolegliwość ta związana jest z obecnością kamieni żółciowych, może również towarzyszyć chorobie wrzodowej. Nietolerancja tłustych pokarmów jest przede wszystkim spowodowana przez uczulenia i nieprawidłową motorykę żołądka.

Inne objawy wywołane przez tego typu żywność to nasilający się po posiłku ból brzucha, uczucie pełności i wczesnej sytości. Gdy cierpisz na wrzody, to najlepiej unikaj tłustych potraw, gdyż wzmagają produkcję kwasu, co z kolei podrażnia błonę śluzową żołądka. Wrzodowcy powinni też unikać kawy, napojów gazowanych i alkoholu.

8. Niewyjaśniona utrata wagi

U niektórych pacjentów  niewyjaśniona utrata masy ciała jest symptomem choroby wrzodowej żołądka. Dzieje się tak w wyniku braku apetytu, nudności i ataków wymiotów. U niektórych osób, spadek masy występuje nawet po spożyciu takiej samej ilości żywności, co zwykle.

Chociaż ludzie najczęściej uznają spadek masy ciała za atut, nie jest zjawiskiem pozytywnym, jeśli ma miejsce z niewyjaśnionych przyczyn. Zamierzone odchudzanie bazujące na zdrowym odżywianiu i wysiłku fizycznym to zupełnie coś innego, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, w celu zdiagnozowania przyczyny niewyjaśnionej utraty wagi.

9. Zabarwienie stolca

Zmiana koloru stolca jest kolejną oznaką choroby wrzodowej. W przypadku ciemnego, lepkiego i smolistego powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Krwawienie w żołądku z powodu wrzodu może prowadzić do zmiany koloru stolca, począwszy od jasnożółtego do czarnego. Ta zmiana koloru występuje z powodu reakcji chemicznych z udziałem krwi i enzymów trawiennych w obrębie jelit.

10. Krew w wymiocinach

Krew w wymiocinach, której nierzadko towarzyszy ból brzucha, to kolejny istotny syndrom wrzodów żołądka. W niektórych przypadkach wymioty mogą wyglądać jak fusy. Krew może również być obecna w wymiotach w momencie, gdy wrzód lub zapalenie uszkadza tętnicę podstawową.

Krwawe wymioty mogą być przerażającym doświadczeniem, i ważne jest, by skonsultować się z lekarzem, aby poznać przyczynę ich wystąpienia.

 

Ważna uwaga:

Jeśli czujesz, że niektóre z powyższych objawów dotyczą Ciebie, jak najszybciej umów się z lekarzem. Ważne jest, aby rozprawić się z tym problemem w odpowiednim czasie, ponieważ wrzody żołądka prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych i powikłań.